روز درهای باز مسجد

دعوت دینی برای پذیرش ایمان امری است که تنها با کتاب و یا ایراد سخنرانی محقق نمی‌شود بلکه در گرو نمایش جذابیت‌ها، موفقیت‌ها و رویش‌های فرهنگی یک دین است. یک نمونه از چنین فعالیت‌هایی توسط مسجد شهر «تاندر بی» در استان «آنتاریو»ی کانادا، در قالب ایده‌ای با عنوان “روز درهای باز مسجد” برای آشنایی غیر مسلمانان با اسلام برگزار گردید. گزارش زیر شرحی از این فعالیت نوین است:

ایده: در نظر گرفتن روزی با عنوان “روز درهای باز مسجد” جهت آشنایی غیر مسلمانان و اقلیت‌های دینی با مسجد

روز درهای باز چگونه روزی است؟

در این روز در خیابانی که مسجد شهر «تاندر بی» در آن واقع است، کودکان ادیان و فرهنگ‌های مختلف با یکدیگر به بازی مشغول می‌شوند. آن‌ها می‌آموزند که چگونه نام خود را به عربی بنویسند و دست‌های خود را به رسم برخی فرهنگ‌های اسلامی با حنا رنگ کنند. بانوان و مردان مسلمان با لباس‌های سنتی اسلامی در محل حضور دارند و غذاهای سنتی سراسر جهان اسلام نیز به تنوع و گستردگی فرهنگ‌های اسلامی ارائه می‌شود.

روز درهای باز مسجد فقط یک تور گردشگری نیست

متولیان ایده “روز درهای باز مسجد” معتقدند و می‌خواهند بیش از یک تور بازدید از مسجد باشد. اگر فقط مردم گردهم آیند و برای آن‌ها صحبت شود، خیلی مؤثر نیست. مطمئنا شما از مشاهده رفتار و شخصیت افراد چیزهای زیادی می‌آموزید.

وقتی مردم به “روز درهای باز مسجد” می‌آیند، مسلمانانی را با لباس‌های محلی می‌بینند، نحوه رفتار آنان را مشاهده می‌کنند، روابط خانوادگی آن‌ها را می‌بینند، از جایگاه اجتماعی آن‌ها مطلع می‌شوند و نهایتاً در مورد فرهنگ اسلامی چیزهای جدیدی می‌آموزند.

همچنین در روز درهای باز مسجد فرصتی است تا یک روحانی به سوالات مردم در مورد دین اسلام، روزه، زیارت و تصورات نادرست ایجاد شده در مورد اسلام پاسخ دهد. مراسم روز درهای باز مسجد«تاندر بی» پس از موفقیت در سال‌های گذشته در لیست برنامه‌های هرساله این مسجد قرار گرفته و هدف از برگزاری آن، آشنایی با جامعه مسلمانان و تلاش برای زدودن تصورات نادرست در مورد اسلام در دیگر کشورهای جهان است.

منبع: خبر پایگاه خبری «TBNewsWatch»

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account