در هفته اول سال تحصیلی جدید، سوال این هفته میز مسجد، با عنوان “راهکارهای پیوند و تعامل مسجد و مدرسه” مطرح گردید. این هم‌اندیشی با شرکت و حضور بیش از ۵۰۰ ایده‌پرداز در فضای مجازی انجام شد که گلچینی از بهترین ایده‌ها به صورت تک‌خطی در ادامه ارائه می‌گردد:

سوال روی میز: بهترین راهکارهای تعامل مسجد و مدرسه، و جذب نوجوانان به ویژه در مقطع دبیرستان از نظر شما چیست؟

ایده‌های تک‌خطی

۱.یک روش موثر، امتیاز دادن به فعالیت­‌های بچه‌­ها در مدرسه است، پرامتیازترین این فعالیت‌ها  می‌تواند نماز خواندن و شرکت در نماز جماعت مسجد یا مدرسه باشد.

۲.بعد از اقامه نماز، امام جماعت حدود ۱۰ دقیقه به طرح مسائل مهم روز دانش‌­آموزان مثل دوستی، فضای مجازی، مد و لباس، حجاب و امثال بپردازد تا استقبال و حضور در نماز فراوان بشود.

۳.جمعی از دانش‌آموزان تشکیل شود و طرح کتابخوانی هفتگی راه‌اندازی و سپس در مورد کتاب تبادل­ نظر بشود. این کار می‌تواند در مساجد دنبال شود و امام جماعت اشکالات را حل نماید.

۴.می­‌توانیم دانش‌­آموزان اهل نماز را که حضور ثابت دارند یا اینکه منزل آنها به یکدیگر نزدیک است با هم گروه‌­بندی کنیم تا موقع اذان مغرب در مسجد باهم در نماز مسجد حضور داشته باشند.

۵. امام جماعت مسجد می‌تواند مسئولیت‌هایی به دانش‌آموزان محول نماید که در مدرسه انجام بدهند مثلا کار نشریه، پخش بروشور و یا توزیع محصولات مسجدی. در پایان هفته یا ماه هم گزارشی از این فعالیت‌ها در جمع نمازگزاران ارائه شود و از دانش‌­آموزان تقدیر بشود.

۶.حضرت آقا توصیه داشتند که در مدارس زنگ کتابخوانی داشته باشیم که متاسفانه اجرایی نشده است. می‌توانیم این مهم را در نمازخانه مدرسه اجرایی کنیم.

۷.مدارس می‌توانند کلاس­‌های فوق‌برنامه خود را همچون درس معارف به عهده روحانی مسجد بگذارند تا به دانش‌آموزان احکام، حل شبهات و امثال آن را آموزش بدهند.

۸.بچه­‌های مدرسه می­‌توانند خادم افتخاری مسجد محل یا مساجد مجاور مدرسه بشوند و این مسئولیت به طور نوبتی اجرا بشود. مسئولیت­‌ها هم می­‌تواند، برگزاری مراسمات، کفش‌داری، نظافت مسجد، تزئینات مسجد، تدارک پذیرائی و مکبری باشد.

۹.برگزاری کارگاه‌های تکمیلی مباحث دروس معارف در مسجد تا مکمل آموخته­‌های مدرسه باشد  و زمینه انس دانش‌آموزان را با مسجد فراهم نماید..

۱۰. برگزاری اعتکاف دانش‌آموزی در ماه رمضان، ایام اعتکاف رجبیه؛ قرائت یک جزء قرآن توسط قاری نوجوان،استفاده از مجریان نوجوان، اهداء یادگاری، احیاء شبانه در مساجد و استفاده از مداحان معروف و مداحان نوجوان و حضور امام جماعت برای سخنرانی می‌تواند از جمله برنامه‌های اعتکاف دانش‌آموزی باشد.

۱۱.اردوهایی دانش‌­آموزان می‌تواند شرکت در  یکی از مراسمات مهم مسجد مثلا دهه اول محرم، مراسم عرفه، شرکت در اعتکاف، ایام فاطمیه و….باشد.

۱۲.استفاده از بازی‌های کامپیوتری صحیح در فضای مسجد برای مناسبت‌های خاص در محل کافی نت مسجد.

۱۳.سنین دبیرستان، سنین چالش و طرح سوال درباره اعتقادات هست. چه خوب است در مدرسه یا مسجد صندلی داغ برگزار کنیم و طرح سوال و جواب بشود.

۱۴.زنگ مباحثه: اجازه داده شود تا دانش‌­آموزان بدون سانسور سوالات شرعی، احکام و شبهات را بپرسند و جواب بگیرند. این کار می­‌تواند در حیاط مدرسه یا محوطه مسجد دنبال بشود.

۱۵.بچه‌های هنر معمولا با معماری مساجد و معماری قدیمی انس دارند. می‌­توانیم پیشنهاد بدهیم و مسابقه کاشی‌سازی یا طراحی کاشی برای مسجد برگزار کنیم.

۱۶.به دانش‌­آموزان رشته تجربی روش‌های فشارسنجی، باندپیچی و کمک به سالمندان بیاموزیم تا هنگام حضور در مساجد به سالمندان و بیماران رسیدگی کنند.

۱۷.به بچه‌های رشته گرافیک و نقاشی و هنر، فضاسازی، انجام  تزئینات و طراحی دکور مراسمات را در مناسبت‌های ملی و مذهبی بسپاریم.

۱۸.کارهای جمعی مسجد را به دانش‌آموزان دبیرستان بسپاریم مثل غبارروبی مساجد، اداره کتابخانه مسجد و…تا مشارکت ایشان را در برنامه‌های مسجد افزایش دهیم.

۱۹.به چند مدرسه برویم و در هر کلاس یک نماینده انتخاب کنیم و عنوان “فرشته مسجدیار” به او بدهیم و در اعیاد از آنها کمک بگیریم و به ایشان مسئولیت بدهیم. همچنین شروط فرشته شدن را هم تعیین کنیم تا بچه‌ها جهت عضویت تشویق بشوند و رقابت کنند.

۲۰.امام جماعت مسجد در آغاز سال تحصیلی برای مدیران و بچه‌های مدرسه جهت شرکت در نماز جماعت دعوت‌نامه بفرستد.

۲۱.اجرای طرح مشق شب در مسجد تا به کمک مربیان به اشکلات درسی بچه‌ها رسیدگی بشود و مطمئنا والدین هم استقبال خواهند کرد.

۲۲.مدرارس یک اتاق فکری یا یک گروه تبلیغاتی داشته باشند که در مدرسه‌های مختلف برنامه‌های مسجد را اجرا کنند.

۲۳.امام جماعت داوطلبانه به بچه‌های موفق مدرسه در زمینه فرهنگی، علمی و اخلاقی جوایز جذاب هدیه بدهد.

۲۴.برگزاری اردوی تفریحی و علمی با همکاری مسجد محله و مسجد مجاور مدرسه جهت انس و رفاقت بیشتر بین کادر مسجد با کادر دانش‌آموزی و مدیریتی مدرسه

۲۵.استفاده از مربیان تربیتی مسجد و امام جماعت به عنوان معلم مدارس جهت انس و آشنایی بیشتر کادر مسجد و مدرسه

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account