راهکارهای مدیریت قدسی مساجد

در مکان‌ها و ابنیه مقدس، همچون مساجد که خانه‌های الهی بر روی زمین هستند، توقع بر این است که فضای آنها چنان سامان یافته باشد که مشحون از ذکر خدا باشد و آدمی به تمام معنا احساس کند که قدم به محدوده مشخصی نهاده است و این تفاوت مکان‌های مقدس از غیرمقدس است. در ادامه راهکارهای مدیریت قدسی مساجد را در کلام حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری دنبال خواهیم کرد:

۱.مدیریت خالصانه

امام جماعت بزرگوار، عزیز و مظلومی که سال‌های جوانی‌ و نشاطش را در مسجدی خدمت کرده، ما هنگام تشکر از او، خجالت می‌کشیم و سرمان را زیر می‌اندازیم. چه کسی می‌تواند از این زحمات تقدیر کند؟ هیچ کس نمی‌تواند از شما که به مساجد خدمت‌رسانی می‌کنید، تشکر کند. زبانم الکن و قاصر است، توانم هم در این بخش بسیار ضعیف است و از این جهت باید حلالیت بخواهم. خدمت شما قابل قیمت‌گذاری نیست؛ نکند یک وقت قیمت بگذارید! حیف است کسی به عالی‌ترین امکان برای دستیابی به مدارج عالی دنیا و آخرت دست یابد، بعد برای آن قیمت بگذارد و ارزش آن را محاسبه کند.

۲.مدیریت عالمانه

مدیریت قدسی اقتضای این دارد که ما همه‌ی علم و دانش و تجربه خود را به خدمت بگیریم. هر کسی از دوستان در هر بخشی از مرکز کار می‌کند، باید عالمانه کار کند و کارش را دست کم نگیرد. کاری که شما انجام می‌دهید، حتماً می‌تواند علمی‌تر و بهتر از این که هست، انجام شود. نگاه علمی به کارمان داشته باشیم و درصدد باشیم تجاربی را که در این زمینه هست، جستجو و شناسایی کنیم، و به تجربه خودمان اضافه کنیم.

۳.مدیریت مجاهدانه
از ارکان این عمل و مدیریت قدسی، عبارت است از حرکت جهادی. یعنی باید انسان در این صحنه حضور مجاهدانه داشته باشد. بدانید که درست در نقطه اصلی مصاف با شیطان هستید. محراب یعنی محل جنگ؛ جنگ با شیطان. مسجد با همه‌ی ظرفیت‌های عظیمش خانه‌ی خدا است؛ لذا حضور در آن باید مجاهدانه باشد. مؤلفه‌های حرکت جهادی عبارت است از: سخت‌کوشی، بذل الموجود(بخشش آنچه داریم)، آنچه انسان می‌تواند انجام دهد، دریغ نکند و پر و پیمان کار کند که بحمدالله من در خیلی از دوستان‌مان اینها را مشاهده می‌کنم. حالت جهادی بر همه حاکم است و گرفتار بروکراسی‌های مرسوم اداری نیستند.

۴.حس مومنانه

محیط کار ما باید حالت مسجد داشته باشد. یعنی وقتی وارد مرکز می‌شویم، باید احساس ورود به مسجد را داشته باشیم. فضای مرکز باید آکنده از نور ایمان، همکاری‌های مؤمنانه و مواجهه‌های ایمانی نسبت به هم باشد.

۵.حس مهربانانه

نکته دیگر اینکه باید به لطف پروردگار متعال، آکنده از صمیمیت و مهربانی و اخوت باشیم. ما هم مؤمن داریم و هم اخوت؛ ترکیبش می‌شود اخوت ایمانی. اگر هر دو را رعایت کنیم، خدای متعال ما را از مغفرت خودش بهره‌مند خواهد ساخت.

۶.حس برادرانه

اخلاق خوب و معاشرت اسلامی محیط را بهشت می‌کند. خانه باشد بهشت می‌شود، محل کار بهشت‌آسا می‌شود. عطر خاص خودش را دارد. رفتار برادرانه در پرتو ایمان خیلی شیرین است. یعنی شما به دوستانی که با آن‌ها کار می‌کنید حسد ندارید، رقابت منفی ندارید،‌ دوست دارید رشد کنند، بهره‌مند باشند. مثلاً حالتش اشفاق دارد، حواسش به همکارش هست، حال او خوب باشد. سعی می‌کند حال او بهتر بشود. برایش کارگشایی کند، اگر او مشکلی دارد باخبر می‌شود و برای حل مشکل او تلاش کند. حداقل با او همدردی داشته باشد. این‌ها این فضا را می‌کند یک فضای بهشتی و سال هم که سال همدلی است و هم زبانی است.

منبع: بیانات در همایش کارکنان مرکز رسیدگی به امور مساجد، ۲۰/ ۲/ ۹۴

 

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account