هیئت‌ها مسجدی شوند

هیئت ها مسجدی شوند

برخی از مساجد اصلاً هیئت عزاداری ندارند. یعنی در محرم و صفر و رمضان هیچ گروه سازماندهی شده و تشکل یافته به اجرای برنامه ها نمی پردازند. برخی مساجد هیئت داشتند ولی به دلیل مخالفت اعضای هیئت امنا با نحوه عملکرد آنها، تعطیل یا از مسجد اخراج یا رانده شدند. رانده شدن جوانان و نوجوان هیئتی از مسجد یا ممانعت از اجرای برنامه توسط آنها در داخل مسجد و جلوگیری از بهره برداری هیئت از ابزار و تجهیزات صوتی و دیگر ابزار مسجدی، مهم ترین عامل خالی شدن مساجد از نوجوانان و جونان است. 

شاید بهتر است به این برسیم که هر مسجد باید یک هیئت داشته باشد.  هیئت تنها مخصوص عزاداری نیست! مراسمات جشن و … هم باید در قالب هیئات انجام بشود. با تأسیس یک هیئت در هر مسجد یا دعوت از هیئت‌های عزاداری راکد و تعطیل شده برای ادامه فعالیت، مساجد مملو از نوجوانان و جوانان می‌شوند. وقتی مسجد به رونق و توسعه رو نهاده باشد، آنگا می توان در خصوص آسیب های نحوه عزاداری این هیئت ها تصمیم گرفت. ایجاد فاصله بین هیئت ها و مساجد موجب توجه افراد سودجو و شیاطین و ظالمین فرهنگی به اقشار نوجوان و جوان می شود و به مرور همین حداقل اعتقاد و حداقل عزاداری هم حذف خواهد شد:

طرح مساله:

هیأت‌ها در سرخیابان‌ها و میادین و در داخل داربست‌ها و فضاهای کاذب به اجرای برنامه می‌پردازند؟ چرا؟ مگر هیئت و اهداف مسجد هم سو نیستند؟ چرا نوجوانان و جوانان مسجد محل خودشان و مسجد دم در منزلشان را رها می‌کنند و به یک هیئت در یک میدان آن طرف‌تر می‌روند؟ مگر مسجد چطور بوده یا مسئولان مسجد چه رفتاری دارند یا مگر هیئت‌ها چه کارهایی می‌کنند که نمی‌توانند در مسجد آن کار ها را انجام برهد؟ هیئت یک پتانسیل قوی و یک منبع انرژی قدرتمند برای رونق مساجد است. به راستی، ما بلد نیستیم همه هیئت‌ها را بدون استثنا به مساجد بکشانیم یا واقعاً نمی‌توانیم آسیب‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری هیئت‌ها را مدیریت کنیم؟

مگر عدم توانایی بر حل مسئله، می‌تواند توجیه پاک کردن صورت مسئله باشد؟ آیا ما مدیران و متولیان فرهنگی و مسجدی خبر داریم که آسیب‌های هیئات رانده شده از مسجد، چگونه و به چه روش‌هایی دستاویز دشمنان فرهنگی و دشمنان مسجدی شده‌اند و می‌شوند؟ این آسیب‌ها چه بازتاب‌هایی در شبکه‌های ماهواره‌ای داشته و دارد و چرا از اثرگذاری معنوی مسجد برای درمان این دردهای فرهنگی استفاده نمی‌شود؟ اینها همه مسئله‌هایی هستند باید این ایده اجرا بشود تا زمینه راه‌حل آنها تدبیر بشود.

مشروح ایده

اساسنامه هیئت، مسئولین و تقسیم کار و امر بروکراتیک هیئت و … به طور منظم در هر مسجد و حتی یک مسجد کوچک انجام و عملیاتی بشود و یا هیئت تآسیس بشود. حتی با جمعیت اندکی که تحت پوشش هر مسجد باشند.یک هیئت کوچک هم بسیار پسندیده و مدیریت آن آسان‎تر است. هیئت زیر نظر هیئت امنای مسجد و امام جماعت و افراد نخبه و متخصص به مسایل روز فعالیت کند. محوریت همه برنامه‌ها مسجد باشد و ضعف‌ها و مشکلات هیئت در مسجد رفع بشود.

بایدها و نبایدها:

لازم است اعضای یک هیئت، نظم و انضباط را در کار رعایت کنند.

حافظ ارزش‌های اصیل دینی باشند.

 تلاش براین باشد که افراد با صلاحیت به عنوان مسئول امور هیئتی تعیین شوند.

 به آسیب‌های هیئات دامن نزنیم تا مبادا موجب تفرقه و اختلاف شوند.

سعی کنیم برنامه‌های ما رنگ و لعاب غربی به خود نگیرد و اهداف دشمن را اجرا نکند.

دستاوردها:

رونق مساجد و پیشگیری از رکود  آنها در ایام عزاداری

حضور حداکثری جوانان و نوجوانان در مساجد

امکان توجه بیشتر  به حل آسیب‌های هیئت در مسجد

 

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟