ورزش را به مسجد محله خود ببریم

ورزش کردن در محیط‌های حرفه‌ای ورزشی مستلزم داشتن وسایل خاص است. این تفکر برخی از افراد است که با ترسیم کردن چنین خط قرمزهایی در واقع به ورزش خیانت می‌کنند. حال عده‌ای این چارچوب را تغییر داده‌اند. آمده‌اند بگویند ورزش آن هم از نوع همگانی می‌تواند در هر محیط و فضایی مورد توجه قرار گیرد و انسان را به خود جلب کند تا در نهایت اثرات مثبت آن بر سلامتی جسم و شادابی روح و روان متبلور شود.

اهالی مسجد حضرت ابوالفضل( ع) محله دولت‌آباد کرج همان عده‌ای هستند که به دنبال کمرنگ کردن این خطوط خود ساخته‌اند. آنها با بردن ورزش به مسجد محله خود می‌خواهند تعالی روح و جسم را باهم داشته باشند. به حضور اهالی این مسجد رفتیم تا از زبان آنها دلایل این عزم و تصمیم مهم را جویا شویم:

علیرضا خیری، مربی ورزش همگانی در مسجد حضرت ابوالفضل(ع):

اثرات مثبت ورزش در میان نمازگزاران میانسال

در فضای مسجد و در هنگام نماز جماعت، خیل زیادی از اهالی محل را می‌دیدم که به هنگام نماز به سختی به رکوع و سجود می‌روند و اعمال نماز خود را با دشواری انجام می‌دهند. این فکر به ذهنم رسید که ورزش همگانی و نرمش را به فضای مسجد بیاوریم. موضوع را با امام جماعت مسجد و هیئت امنا در میان گذاشتم و پس از بررسی‌های نهایی به این نتیجه رسیدیم که ورزش می‌توانند شادی وصف‌ناپذیری را در میان نمازگزاران ایجاد کند.

ورزش عامل شادابی جسم و تعالی روح

امروز با گذشت نزدیک به یک سال و نیم همه چیز روال عادی به خود گرفته و در زمان‌های مشخص در طول هفته اهالی می‌آیند و پس از عبادت در خانه خدا تن و جسم خود را به نسیم ورزش می‌سپارند و با روح و جسمی صیقل یافته به منازل خود می‌روند.

ورزش را در هر مکان و موقعیتی می‌توان انجام داد

ما این کار را شروع کردیم تا اهمیت ورزش را به همگان ثابت کنیم و بگوییم ورزش را می‌توان در هر موقعیت مکان و زمانی انجام داد، در عین حال معتقدیم مساجد می‌توانند محرک خوبی برای پرداختن اهالی به ورزش آن هم از نوع همگانی باشند و هسته‌ای شوند برای جلب مردم به ورزش شهروندی.

حجت‌الاسلام یزدی، امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل(ع):

جلب توجه مردم به مسجد از طریق ورزش

مساجد همواره در کشورمان محیطی برای پیوند بیشتر ساکنین محل بوده و حلقه وصلی برای نزدیک شدن محسوب می‌شوند. ما نیز در مسجد محله دولت‌آباد سعی کرده‌ایم نگاهی موثر به ابعاد زندگی اهالی داشته باشیم و در حد توانمان آنها را در حل مشکلاتشان یاری دهیم.

جذب جوانان به مسجد از طریق مسابقات ورزشی

۴ سال پیش برای هدایت نوجوانان و جوانان محل تیم‌های ورزشی مسجد را راه‌اندازی کردیم و با تاسیس باشگاه فاتح کرج جمعی از نونهالان و نوجوانان را در قالب تیم‌های ورزشی به مسابقات اعزام کردیم که حاصل آن کسب عناوین برتر دو تیم از ۵ تیم تشکیل شده در لیگ فوتسال البرز بود.

ورزش همگانی برای اهالی محل

در کنار این برنامه‌ریزی برای جوانان با پیشنهاد پیشکسوت فوتبال تصمیم گرفتیم ورزش همگانی را نیز برای اهالی محل راه‌اندازی کنیم و در قالب نرمش‌های چند دقیقه‌ای پس از اقامه نماز نشاط و شادابی جسمی را نیز در کنار تعالی روح به نمازگزاران هدیه کنیم.

منبع: گزارشی از مجتبی علی مردانی

۳ نظر
 1. ابوذر 3 سال پیش

  با سلام و عرض ادب.
  این ایده جالبه اما فتوای مقام معظم رهبری منافات دارد؛

  انجام ورزش و امثال آن در مسجد
  ۸۵. از انجام ورزش و هر کارى که با قداست و شئون مسجد منافات دارد اجتناب شود.

  http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=122

 2. راحتی 3 سال پیش

  سلام علیکم
  بد نیست به کتاب استفتائات مقام معظم رهبری مراجعه کنید آنجا در خصوص ورزش در مسجد مطالب ارزشمندی خواهید یافت که مغایر با این ایده است.

 3. نسیم 3 سال پیش

  شاید لازم باشه به این نکات هم توجه کنیم
  اولا ورزش در اسلام امری است که نه تنها به لحاظ پرورش جسمی، بلکه از باب پرورش روح انسانی هم مورد توجه است و در تعالی همه جانبه انسانی ایفای نقش می کند.
  دوم آنکه مسجد اولین و بهترین پایگاه برای پرورش روح و جسم انسانی است.
  همین نقطه اشتراک در اهداف ورزش و مسجد موجب پیوند آن دو شده و باعث می شود تا یکی از کارکردهای مهم مسجد برای جذب جوانان و نوجوانان توجه به همین عنصر ورزش باشد.
  از طرفی نکته مهم در فتوای مقام معظم رهبری “منافات داشتن ورزش با شأن و قداست مسجد” است.
  این نکات به ما نشان می دهد که اجرای ورزش در مسجد مستلزم پایبندی به بایدها و نبایدهای ورزش در مسجد است. که به طور مختصر میتونه شامل موارد زیر باشد:
  از جمله بایدها: امکان حداکثری ذکر خداوند در هنگام ورزش در پیرامون مسجد،مقتدا قرار دادن مولای متقیان علی(ع)، ورزش کردن به عنوان مقدمه ای برای تهذیب نفس، جهت بخشی به ورزش به عنوان وسیله دفاع و مقاومت، همچنین صدور پیام انقلاب و رسیدن به جوانان مومن و متعهد هوشیار است.
  از جمله نبایدها: عدم هتک قداست مسجدبه طوری که مسجد از فضای عبادی خود خارج بشود. تداخل نداشتن ورزش با زمان نماز جماعت و سایر عبادات عمومی در مسجد، عدم استفاده از وسایل خاص و پرهیز از پخش موسیقی همراه با ورزش.
  برای توضیح بیشتر شما را به مقاله ای از حجت الاسلام قاسمی با عنوان “ورزش نوجوانان و جوانان در مسجد؛ بایدها و نبایدها” ارجاع می دهم.
  ضمن اینکه اولا ورزش میتونه با محوریت اهالی مسجد انجام بشه منتها بیرون از مسجد، مثلا در پارک مجاور آن یا حیاط خود مسجد
  همچنین میتونیم زیزمین مسجد رو که صیغه مسجد هم بدان خوانده نشده برای این کار درنظر بگیریم.

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account