آقای گل مسجد

دوره نوجوانی، آغازین روزهای تعامل جدی فرزندان ما با جامعه و فضای بیرون از خانواده است. فرزندان ما آن هنگام که قدم از خانه بیرون می‌گذارند تا محیط بیرون را بشناسند، با فضای جدید آشنا بشوند و برای پذیرش مسئولیت‌های تازه آماده شوند، مطمئنا ابتدا به محیط‌هائی جذب خواهند شد که شرایط مساعد و ایده‌آلی داشته باشد. چه خوب است که این محیط ایده‌آل، مساجد محل باشند چرا که مساجد می‌توانند بهترین واسطه بین خانه و مدرسه باشند. مساجدی که صفوف نماز آن تنها متعلق به سالمندان نباشد و برنامه‌های خود را به گونه‌ای جوان‌پسند تنظیم کرده باشد. مسجد المهدی(عج) یکی از این نمونه‌هاست:

ایده‌ها

فرشته‌ها به استقبال می‌آیند

محسن یکی ازبچه‌های مسجد المهدی است. بابای محسن می‌گوید: «مسجد خانه خداست و کسانی که به مسجد می‌روند، مهمان خدای مهربان هستند. خداوند از مهمانانش توسط فرشته‌ها پذیرایی می‌کند.» محسن هر وقت وارد مسجد می‌شود، احساس خیلی خوبی به او دست می‌دهد. او احساس می‌کند فرشته‌ای مهربان او را می‌بیند، به او لبخند می‌زند و خوش‌آمد می‌گوید. محسن از وقتی به مسجد می‌رود، با فرشته‌ها دوست شده است. او از رفتن به مسجد لذت می‌برد و وقتی دست‌هایش را برای دعا بلند می‌کند، برای او مثل این است که با فرشته در آسمان پرواز می‌کند.

مسجد؛ کارهای نو، دوستان تازه

محسن از وقتی به مسجد می‌رود دوستان خوب زیادی هم پیدا کرده است. محسن و دوستانش، امسال بهترین تابستان را داشته‌اند ؛ چون توانستند در برنامه‌های مسجد شرکت کنند و چیزهای زیادی یاد بگیرند. شرکت در نماز جماعت، کلاس‌های قرآن و احکام، قصه‌های قرآنی و مسابقات فوتبال از برنامه‌های تابستانی مسجد بود.

قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب

حاج آقا بهشتی، روحانی مسجد المهدی(عج)، مرد مهربانی است و بچه‌های مسجد او را دوست دارند. محسن، خواندن قرآن را از او یاد گرفته و الان می‌تواند به خوبی قرآن بخواند. حاج آقا، برای بچه‌ها مسابقه هم دارد. محسن علاقه زیادی به حاج آقا دارد و از این که با او آشنا شده، خیلی خوشحال است. حاج آقا قصه‌های زیادی می‌داند و گاهی برای بچه‌ها تعریف می‌کند.

آقای گل مسجد

در مسجد المهدی، مسابقه‌ای برای مشخص کردن آقای گل در هر ماه برگزار می‌شود. تفاوت این مسابقه با مسابقه‌های دیگر این است که در آن، آقای گل اخلاقی معرفی می‌شود. به هر کسی که موفق شود امتیاز بیشتری در انجام کارهای خوب بگیرد، جایزه داده می‌شود. مهدی، دوست محسن، ماه گذشته توانست آقای گل مسجد شود.

جایزه برای ممتاز مدرسه

وقتی امتحانات خردادماه به پایان می‌رسد، بچه‌های محله برای ثبت‌نام برنامه‌های مسجد، به مسجد المهدی(عج) می‌روند. قبل از شروع دوره تابستانی، یک برنامه شاد و زیبا برگزار می‌شود و در آن، به تمام دانش‌آموزان ممتاز محله که با معدل خوب در مدرسه قبول شده‌اند، جایزه داده می‌شود. محسن، امسال برای دومین بار است که برنده جایزه می‌شود.

بچه‌های کوچه یا بچه‌های مسجد؟

مادر محسن، از این که پسرش با بچه‌های مسجد دوست شده، خیلی خوشحال است؛ چون از وقتی محسن به مسجد می‌رود، اخلاقش هم بهتر شده است. محسن، وقتش را با مطالعه و کارهای خوب پر می‌کند. مادر محسن، از این که بعضی از بچه‌های همسایه، هر روز در کوچه پرسه می‌زنند و مزاحم همسایه‌ها می شوند، ناراحت است و هیچ وقت دوست ندارد محسن یکی از آن بچه‌ها باشد. مادر، حالا به محسن افتخار می‌کند؛ چون او هم دانش‌آموز موفقی است و هم یکی از مردان مسجد.

روزی بیادماندنی

محسن، حمید، مهدی و چندنفر دیگر از بچه‌های مسجدالمهدی(عج) هفته‌ای یک روز مسؤول نظافت و جارو کردن مسجدند. آن‌ها خودشان پیشنهاد این کار را به مسئول مسجد داده‌اند. روز نظافت مسجد، برای بچه‌ها یک روز خوب و به یاد ماندنی است. آن‌ها کمک می‌کنند تا مسجد را برای نمازگزاران تمیز و پاکیزه نگه دارند. آن‌ها، از این که می‌توانند این کار بزرگ را انجام دهند، خیلی خوشحال‌اند.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account