یک برنامه مشترک برای مسجد و مدرسه

داشتن یک برنامه مشترک و تلاش برای استفاده از ظرفیت‌های موجود می‌توانند اولین گام‌ها برای همکاری مسجد و مدرسه باشد. بستری که می‌تواند زمینه رفتن به سوی یکدیگر و آغاز فصل تازه رفاقت باشد. نکته‌ها و ایده‌های زیر راهکارهایی برای پیوند هر چه بیشتر مسجد و مدرسه هستند: 

۱.حضور مستمر امام جماعت در مدرسه
ارتباط امام جماعت مسجد در نماز جماعت مدارس همجوار حداقل هفته‌ای یک بار برای برقراری ارتباط با دانش‌آموزان، همچنین مدیر مدرسه می‌تواند از امام جماعت برای حضور در جلسات ستاد نماز مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان و شورای معلمین دعوت به عمل آورد و مباحث لازم را مطرح نماید. برای انس گرفتن با بچه‌ها، خوب است که امام جماعت در مناسبت‌های ملی و مذهبی مدارس، در مراسم‌های ویژه شرکت کند و در تقدیر از دانش‌آموزان نمونه و با اخلاق همکاری نماید.

۲.مسجد میزبان فعالیت‌های فرهنگی مدرسه
مسجد می‌تواند در برنامه‌های مختلفی میزبان مدرسه باشد همچون اجرای مراسم جشن‌ها و اعیاد و جلسات انجمن اولیا و مربیان در مساجد و حسینیه‌های محل

۳.خادم مسجد دوست بچه‌های مدرسه
توجیه خادمین محترم و اهالی مساجد برای برخورد خوب و مناسب با کودکان، نوجوانان و جوانان

۴.مسجد جایی متعلق به دانش‌آموزان
مسئولیت دادن به کودکان، نوجوانان و جوانان؛ دانش‌آموزی که خود را متعلق به مسجد و مسجد را متعلق به خود می‌داند تمام تلاش خود را برای انجام وظیفه‌ای که به او سپرده می‌شود به کار می‌بندد. برخی از مسئولیت‌ها که می‌توان به کودکان و نوجوانان و جوانان سپرد عبارتند از: مسئولیت کتابخانه، اذان، اقامه، قرائت قرآن، ادعیه پس از نماز، کفشداری، پهن کردن سجاده‌ها، سیستم صوتی، برنامه‌ریزی و اجرای مناسبت‌ها و تزئینات و تبلیغات و زیباسازی مساجد و…

۵.تشویق گل‌ترین‌های مدرسه در مسجد
تجلیل از دانش‌آموزان ممتاز درسی و اخلاقی در مساجد؛ بعضی از مدیران محترم مدارس برای ایجاد پیوند دانش‌آموزان با مساجد برنامه‌های تشویقی خود را در مساجد محل انجام می‌دهند که بسیار کار شایسته‌ای است.

۶.نوجوانان موذن مسجد محل
اذان شعار اسلام و اعلام وقت نماز است و چه خوب است که موذنین مساجد از بین کودکان، نوجوانان و جوانانی که قبلا تمرین موذنی کرده‌اند و اذان را زیبا و صحیح بیان می‌کنند انتخاب شوند.

۷.امام جماعت دوست بچه‌ها
ارتباط صمیمی امام جماعت مسجد با کودکان، نوجوانان و جوانان یکی از مهمترین عوامل جذب و استحکام حضور آنان در مساجد می‌باشد. اگر امام جماعت چند دقیقه‌ای مانده به اذان در مسجد حضور داشته باشد و گفتگویی دوستانه، خیرخواهانه و پدرانه با کودکان، نوجوانان و جوانان داشته باشد در جذب آنها و یا تداوم حضور آنها بسیار موثر است.

۸.ارتباط چهره به چهره امام با نوجوان
گاهی یک لبخند روحانی به یک جوان، گاهی یک گفتگوی دوستانه، گاهی یک دست به شانه نوجوان زدن، یکی دو قدم با او هم قدم شدن و صحبت‌های نوجوان را شنیدن مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد. اگر امام جماعت مسجد حلقه‌هایی از گروه‌های مختلف علمی، مذهبی را تشکیل دهد و ارتباط چهره به چهره با کودکان، نوجوانان و جوانان داشته باشد بسیار در جذب آنها موثر است.

۹.بسته مناسبتی مسجد برای مدرسه
مساجدی که کمک‌هایی از موقوفات دارند یا به نحوی می‌توانند نسبت به تهیه پذیرائی اقدام کنند، به منظور تبلیغ و جذب دانش‌آموزان می‌توانند در مناسبت‌های مختلف بسته‌های پذیرائی تهیه و به اسم مسجد و با هماهنگی مدیران مدارس بین دانش‌آموزان توزیع کنند.

۱۰.فرزندان مأمومین در کنار بچه‌های مدرسه
امام جماعت مسجد از فرزندان مأمومین برای شرکت در برنامه‌ها دعوت به عمل آورد تا در کنار بچه‌های مدرسه در برنامه‌ها حضور داشته و با آنها مانوس شوند.

۱۱. مسجد میزبان انجمن مدارس
گروه‌های همسال به خصوص دانش‌آموزان عضو تشکل‌ها می‌توانند قرارهای ملاقات رسمی و غیررسمی خود را با هماهنگی مسئولین مدرسه در محل مساجد بگذارند.

۱۲.مسجد بانی مسابقات مدرسه
برگزاری مسابقات مختلف از جمله احکام، قرآن، نهج‌البلاغه، حفظ حدیث، خطاطی، نقاشی، تهیه روزنامه‌دیواری و مسابقات ورزشی از عوامل موثر بر جذب کودکان، نوجوانان و جوانان به مساجد است.

۱۳. تبلیغات مسجد در برد مدرسه
یکی از مشکلات موجود نحوه اطلاع‌رسانی فعالیت‌های مساجد به دانش‌آموزان است. متولیان امر به خصوص امام جماعت مسجد و هیئت امنا می‌توانند برنامه‌های مسجد را با همکاری مدیران و مربیان مدارس به اطلاع دانش‌آموزان برسانند و تبلیغات لازم در این خصوص انجام گیرد. استفاده از برد مدرسه برای اعلام برنامه‌های مسجد یکی از روش‌های موثر تبلیغ است.

۱۴.همکاری در برگزاری اردوهای دانش آموزی
برگزاری اردوهای علمی، تفریحی، زیارتی و…برای نوجوانان و جوانان توسط هیئت امنای مساجد و با حضور امام جماعت و با همکاری مدارس در جذب و تربیت دینی دانش‌آموزان بسیار موثر است.

۱۵.تقدیر از جوان مسجدی
برنامه‌ریزی برای تجلیل از کودکان، نوجوانان و جوانانی که در مساجد حضور می‌یابند بر تداوم حضور آنها می افزاید.

۱۶.به روز رسانی برنامه‌های مسجد
استفاده از شیوه‌های تبلیغی جدید؛ معمولا در انجام تبلیغات به اولین چیزی که فکر می‌کنیم سخنرانی است. هر چند که سخنرانی در جای خود با رعایت اصول آن بسیار موثر است اما با توجه به روحیه کودکان، نوجوانان و جوانان، آنان حوصله و علاقه‌ای برای شنیدن از خود نشان نمی‌دهند و باید از شیوه‌های تبلیغی دیگری استفاده کرد.

۱۷.طولانی نشدن نماز جماعت
طولانی نشدن نماز جماعت از عوامل موثر برای جذب کودکان، نوجوانان و جوانان و حفظ و تداوم حضور آن‌ها در مسجد می‌باشد. چه خوب است که امام جماعت مسجد به واجبات اکتفا کنند و مستحبات را برای بعد از نماز بگذارند.

۱۸.کتابخانه مسجد در دسترس دانش‌آموزان
تقویت کتابخانه مساجد با استفاده از کتاب‌های مفید و ارائه فهرست کتاب‌های موجود در کتابخانه مساجد به مدراس. اگر معلمین و مسئولین مدارس از فهرست کتاب‌های موجود در کتابخانه مساجد مطلع باشند، می‌توانند تحقیقاتی که به دانش‌آموزان سپرده می‌شود در آن راستا باشد تا دانش‌آموزان بتوانند از امکانات موجود مساجد نیز استفاده کنند.

۱۹.آموزش فلسفه برای نوجوانان
تبلیغات گسترده در خصوص نماز و بیان فلسفه نماز؛ تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان علت اینکه چرا باید نماز بخوانند را نمی‌دانند. باید به روش‌های مناسب و قابل درک فلسفه نماز توسط معلمین، دبیران، مسئولین مدرسه و امام جماعت مسجد بیان شود.

۲۰.خانواده پیشقدم در رفتن به مسجد
نقش والدین در ترغیب فرزندان به نماز بسیار موثر است. وقتی قول و عمل والدین در مورد نماز یکی باشد و نوجوان ببیند که والدین او به نماز بیش از هر چیزی اهمیت می‌دهد، او نیز به این امر الهی ترغیب می‌شود.

منبع: نشریه مسجد ما، شماره ۵، ص۶

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account