بهترین جای شهر جایی است که محل حضور اکثر مردمان یک شهر و کانون تمامی فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آنهاست. حضور پررنگ مسجد در زندگی مسلمانان و مردم محل و منطقه‌ای که آن مسجد واقع شده است، بستگی فراوانی به این امر دارد که مکان برجسته و شایسته‌ای را برای ساخت مسجد انتخاب کرده باشیم.

برای تحقق این امر، همواره کانونی‌ترین و مقدس‌ترین جای شهر که فضای مناسبی دارد سفارش شده تا در دسترس همه مردم و مورد توجه ایشان بوده و در زندگی سیاسی و اجتماعی آنان حضور داشته باشد. در گذر از دریاچه زیبای پوتراجایا در مرکز شهر، به مسجدی صورتی برمی‌خوریم که در همچون دری زیبا در میانه شهر قرار گرفته و چشم‌ها را به خود خیره ساخته است. خصوصیات مکانی و جغرافیایی، این مسجد را به یکی از پربازدیدترین مساجد مالزی تبدیل نموده است.

شناسنامه
نام: مسجد پوترا
مکان ساخت: مجاور دریاچه شهر پوتراجایا
سال ساخت: ۱۹۹۷ میلادی
متولی مسجد: دکتر نیک محمد بن محمود

ویژگی ها:
شاهکار معماری سنتی و مدرن
برخوداری از ظرفیت جایگاه ۱۵۰۰ نفری نماز
در ردیف مدرنترین مساجد مالزی

ایده ها:
برخورداری از موقیعت ویژه توریستی
مسجد پوترای مالزی به دلیل اینکه در مجاورت دریاچه شهر پوتراجایا واقع شده است به یکی از زیباترین مساجد شناور جهان تبدیل شده است و توانسته توجه رهگذران و همچنین پیروان دیگر ادیان را به خویش جلب نماید.

مسجدی در نقطه کانونی شهر پوتراجایا
مسجد پوترا به دلیل قرار گرفتن در مرکز شهر و در مجاورت کاخ ریاست جمهوری مالزی، به کانون مهم و قابل توجهی در پایتخت سیاسی این کشور تبدیل شده است که به این مکان جایگاه ویژه ای بخشیده است.

مسجدی با فضاهای آموزشی
برخورداری از فضاهای آموزش دینی برای طلاب و دانشجویان علوم دینی یکی از کارکردهای مهم این مسجد است. علاوه بر آن آموزش‌های ویژه دیگری هم در این مسجد انجام می‌ شود که عبارتند از:

*آموزش و تمرین سفرهای تبلیغی قضایی                               

*آموزش چگونگی عملکرد کیفی در رابطه با محیط زیست

هماهنگی بین آوای مقدس و معماری مسجد
از کارهای ویژه این مسجد طراحی سیستم پخش صدا هماهنگ با معماری مسجد است به طوری که تنها با بهره گیری از ۲ بلندگو در بالای محراب، طنین صدای مکبر در تمامی شبستان به صورت یکسان پخش می‌شود.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account