مسجد موفق مسجدی است که برای همه زندگی انسان نسخه بدهد و بتواند در همه لحظات زندگی انسان در اوج شادی و غم، در آموزش و فرهنگ، در اجتماع و سیاست او حاضر باشد و مسیرهای درست را برای انسان روشن سازد. از این رو مسجد جایی است ورای شهر و روستا، جنگل و بیابان، کویر و دریا، او در همه جا در نقطه کانونی زندگی انسان است و در زندگی او جایگاه ویژه‌ای داراست.
حال سوال این است در مناطق دریایی و ساحلی چگونه از نعمت مسجد برخوردار باشیم؟

ایده
یک روش کاربردی در مناطق ساحلی و تفریحگاه‌های همجوار آنها، ایجاد و ساخت مساجد دریایی است، مساجدی که در کنار اوقات خوش مردم و مسافران مقیم این مناطق بتواند محل مناسبی برای عبادت و حتی برآورده کردن نیازهای ایشان باشد. مسئولین دولتی بایستی مدنظر داشته باشند که در چنین مناطقی به دلیل دور بودن از بافت مسکونی شهر، مساجد بسیار کم هستند یا اصلا دیده نمی شوند. در حالی که ساخت و تجهیز چنین مناطقی نه تنها می‌تواند نیازهای فرهنگی و مذهبی مسافران را برآورده سازد، بلکه خواهد توانست محلی مناسب برای پروژه‌های ملی، فرهنگی و اقتصادی مردم باشد.
فرصت‌ها
*ایجاد فرصت دائمی برای برگزاری و شرکت در نماز جماعت برای مسافران.
*حضور امام جماعت مسجد در این مناطق که می‌تواند پاسخگوی احکام و مسائل مربوط به آداب مسافر باشد.
*تحت پوشش قرار دادن برنامه‌های مذهبی و فرهنگی خاص برای مسافران همچون ایام محرم و صفر، عیدفطر، اعیاد قربان تا غدیر، نماز آیات، نماز جمعه و…
*چنین مساجدی می‌توانند پایگاه‌های مطمئن برگزاری انتخابات برای مسافران در ساحل دریا باشند.
*جهت‌بخشی به برنامه‌های تفریحی مسافران با برگزاری مسابقات مفرح و سالم.

مکان اجرا
مناطق ساحلی در شمال و جنوب کشور

نمونه اجرایی
یک نمونه از مساجد دریایی، مسجد ساحلی خاتم‌الانبیاء جزیر کیش است که در مجاورت تفریحگاه مهنا در این جزیره واقع شده است. مسجد خاتم‌الانبیاء(ص) که مناره‌های آن سر به آسمان کشیده و رو به سوی دریا دارد محل برگزاری نماز جمعه کیش در سمت شمال غربی جزیره و در محوطه میرمهنا واقع شده و از مهمترین بناهای مذهبی کیش به شمار می‌آید و نمازهای جماعات و جمعه در این محل برگزار می‌شود. نمونه دیگر مسجد نور جزیره کیش است با تک مناره زیبا، که محل تجمع و اقامه نماز ساکنان اهل تسنن کیش در منطقه میر مهنا(سفین) واقع است.

این مساجد در کنار نمازخانه‌های ساحلی که به زیبایی در سواحل پرتردد ساخته شده‌اند اغلب اماکن محل حضور گردشگران دارای نمازخانه می‌باشند. با افزایش جمعیت کیش که به دلیل مهاجرت ساکنان شهرهای مختلف صورت گرفته مراسم و مناسبت‌های مختلف مذهبی رنگ و بوی خاصی پیدا کرده و ساکنان مسلمان کیش سعی می‌کنند به نوعی با حفظ سنت‌ها و فرهنگ‌های خود در مراسم‌های مذهبی شرکت کنند. در این میان وجود مساجد و شرکت مردم و مسافران در مراسم روزهای تاسوعا و عاشورا و دهه محرم که مردم با برپایی تکایا و دسته‌جات عزاداری شور و حال خاصی را به جزیره می‌دهند که به خودی خود باعث جذب و همراهی مسافران داخلی و خارجی می‌شود.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account