بسیار شنیده‌ایم مساجد خانه‌های الهی بر روی زمین هستند، خانه‌هایی که شاید فرقشان با مکان‌های دیگر در این باشد که محل ویژه عبادت و پرورش انسان‌ها هستند، محیطی طاهر و ویژه که در آن فرصتی برای تعالی و رشد آدمی فراهم آمده است. یک تفاوت دیگر مسجد، این است همانطور که عبادت با خدا محدود به هیچ زمانی نیست، مسجد هم محلی نیست که ساعت خاص داشته باشد.
آن طور که حجت‌الاسلام صادق زاده، امام جماعت مسجد جامع نارمک برای ما می‌گوید، درهای مسجد می‌تواند همیشه به روی مردم باز باشد و همیشه به مردم و مخاطبان خویش پاسخگو باشد. همین ویژگی باعث شده است این مسجد یکی از مساجد شلوغ و البته موفق باشد که شرح آن را از ایشان می‌شنویم:

نام: مسجد جامع نارمک
متولی : بانیان خیر محله نارمک تهران
محل ساخت: نارمک، خیابان سمنگان تهران
سال ساخت: ۱۳۳۳ شمسی

ایده‌های مسجد

هیچ وقت نشده نمازگذار بیاید و امام در مسجد نباشد

یکی از ویژگی‌های امام جماعت نظم و انضباط است. بنده در این سیزده سالی که در این مسجد امام جماعت بوده‌ام، یک‌ بار نشده که سر نماز به موقع حاضر نشوم. اگر نتوانستم بیایم از قبل به مسئول امور فرهنگی مسجد، خبر داده‌ام تا روحانی دیگری نماز را اقامه کند. هیچ وقت نشده که نمازگزار بیاید و امام در مسجد نباشد و برگردد یا مجبور شود نماز را فرادا بخواند یا یک فرد غیر روحانی پیش نماز شود.

هرگز بدون مطالعه در مسجد حاضر نمی‌شوم
به اعتقاد بنده، امام جماعت باید برای مردم وقت بگذارد. من خودم هر روز یک ساعت و نیم الی دو ساعت پیش از نماز به مسجد می‌آیم و مطالعه می‌کنم و هرگز بدون مطالعه در مسجد حاضر نمی‌شوم. تمام تلاشم این است که به سوالات مردم پاسخگو باشم به گونه‌ای که دو ساعت بعد از نماز در مسجد حضور دارم و سؤالات و درخواست‌های مردم را پاسخ می‌دهم. مردمی که دنبال آموختن هستند از همه‌ جا خود را به مسجد می‌رسانند و ما تلاش داریم که از علما و سخنرانان قوی و قدر و فاضل برای سخنرانی دعوت کنیم.

امام جماعت باید دغدغه مردم را داشته باشد
یکی از مواردی که باید مورد توجه یک امام جماعت باشد، این است که با مردم ارتباط خوبی برقرار کند. امام جماعت باید در شادی‌ها، غم‌ها و مشکلات از حال مردم جویا شود.این کار باعث دلگرمی مردم و احیای سنت عیادت از بیماران و باعث جذب بیشتر مردم به مسجد می‌شود. امام جماعتی که دغدغه مردم و مسئولیتی که بر عهده دارد را داشته باشد، همیشه متوجه مقتضیات زمانی که در آن قرار دارد، هست و بر اساس نیاز زمان و مردم مسجدش برنامه‌ریزی می‌کند.

برای مسجد نیروی پرسنلی استخدام کردیم
برای انجام امور مسجد سیزده نفر نیروی پرسنلی ثابت استخدام کرده‌ایم و به آنها حقوق مکفی می‌دهیم ما اینجا سیزده پرسنل داریم که حقوق می‌گیرند. سال اول که برای امامت جماعت این مسجد آمدم، هیچ پولی نداشتم و برای پرداخت مخارج از اوقاف و امور خیریه دو میلیون پول گرفتیم و برای انجام برنامه‌های فرهنگی در مسجد برنامه‌ریزی کردیم و کم‌کم شاهد استقبال جوانان از برنامه‌های مسجد شدیم. الان شب‌ها، نصف مسجد از نمازگزاران پر می‌شود و به گونه‌ای که شب‌ها جا کم می‌آوریم و گاهی حیاط مسجد هم پر می‌شود.

درهای مسجد ما همیشه باز است
غیر از امام جماعتی که صبح‌ها نماز را اقامه می‌کند. دو روحانی در مسجد به کار گرفته‌ایم که یکی مدیر فرهنگی مسجد است و در دو بخش خواهران و برادران بسیار فعال است. مسجد جامع نارمک هر روز از نیم ساعت قبل از نماز صبح تا چند ساعت بعد از نماز مغرب و عشا باز است. علت موفقیت مسجد ما استخدام یک نفر به عنوان مدیر داخلی برای مسجد است مردم برای هماهنگی برنامه‌ها نزد او مراجعه می‌کند. مسجد ما علاوه بر اینکه کارکنان خوبی در مدیریت و امور فرهنگی دارد و همیشه از صبح تا شب بر روی مردم باز است و هر شب برنامه دارد.

حساب‌های مسجد همیشه دقیق است
من قائم مقام مساجد بودم و به امامان جماعت می‌گفتم همیشه در امور مالی سند داشته باشید. امام جماعتی را می‌دانستم انسان خوب و پاکی است، اما چون سند نداشت از نظر مردم مورد اتهام بود. من از همان ابتدا در مسجد مسئول مالی و حسابرس داشته‌ام. یک حسابدار با حقوق خوب استخدام کرده‌ام و تمام حساب‌هایمان رایانه‌ای و دقیق است. حساب‌های هر زمانی را بخواهید همین الان می‌توانیم در رایانه مسجد ببینیم.
مسجد ما تنها مسجدی است که آن‌قدر حساب‌هایش دقیق است که وقتی حسابرس آمد و حساب کرد، نامه تشکر از امور مساجد به ما دادند. هیچ پولی به وسیله من خرج نمی‌شود. هر سال من به مردم گزارش مالی مسجد را می‌دهم و مردم می‌دانند پول‌ها از کجا تأمین و چقدر در کجا هزینه شده است.

برنامه آینده تجهیز درمانگاه مسجد است
برای ساخت درمانگاه مسجد مجوز گرفته‌ایم. برنامه ما این است که درمانگاه نزدیک مسجد را مجهز کنیم تا تمام سرویس‌های پزشکی مورد نیاز مردم را با کمترین قیمت برای مردم ارائه دهیم تا بتوانیم از این طریق به مردم خدمت‌رسانی کرده، باعث دلگرمی ‌و جذب مردم به مسجد شویم.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account