یکی از مشخصه‌های بارزی که از مساجد انتظار می‌رود تاثیرگذاری حداکثری بر مخاطبان خویش است چراکه مسجد همچون سایر مکان‌ها و نهادها محدود به یک هدف نیست بلکه غایت و آرمان خویش را در ایجاد بستری مناسب جهت ورود به همه عرصه‌های زندگی دانسته و می‌خواهد تا برای همه اقشار و سنین جامعه برنامه داشته باشد.

این مهم جز در سایه مدیریت  و داشتن یه برنامه‌ریزی مناسب و کامل ممکن نمی‌شود؛ همچنان که امام علی(ع) می‌فرمایند: “دقت و ظرافت در برنامه‌ریزی از مهم‌ترین و جدی‌ترین وسایل و امکانات است”. وجود یک مدیر داخلی که بتواند اهداف و برنامه‌های مسجد را به بوته اجرا بگذارد و تا رسیدن به نتیجه مطلوب همراه و همقدم مخاطبان مسجد باشد از مهمترین شاخصه‌های یک مسجد طراز اسلامی است:

ایده
انتخاب یه نفر به عنوان مدیر داخلی مسجد

مسأله
اولین مسئله اینکه بی‌برنامه‌گی، شلختگی در اجرای برنامه‌ها، وجود چند مدیر همزمان در هیئت‌ها ناشی از فقدان یک مدیریت واحد و موفق است.دوم، عدم حضور مدیر داخل در مسجد. طبیعی است که یک سری اتفاقات در زمان اجرای برنامه‌ها رخ می‌دهد که باید یک مدیر بالاسر برنامه‌ها حاضر باشد و آن‌ها را ساماندهی کند.

توضیح تفصیلی
مدیریت برنامه‌های داخلی مسجد در طول روز و بیشتر باز بودن درب مسجد و… مستلزم وجود یک مدیر داخلی است که باید در مسجد حضور مستمر و فعال داشته باشد و امور مسجد را طبق مقررات و مصوبات مسجد مدیریت کند.

دستاوردهای ایده
منظم و مدون گشتن برنامه‌های مسجد
برنامه‌ریزی برنامه‌های آتی مسجد
بالاتر رفتن کیفیت برنامه‌ها

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
مجری: تشکل‌های مسجدی
زمینه سازی: تلقی اهمیت مدیریت و وجود یک مدیر مدبر برای یک مکان مخصوصا مسجد

بایدها: انتخاب مدیر باید توسط هیئت امنا انجام گیرد.
نبایدها: شمایل و رفتار مدیر نباید شبیه یک رئیس باشد و لحن او لحن آمرانه نباشد و خود را خادم مسجد و اهالی مسجد بداند. نباید به گونه‌ای رفتار شود که انتصاب مدیر داخلی، لطمه‌ای به نقش امام جماعت بزند.

چند پیشنهاد
بهتر است دفتر ثبت گزارش روزانه برای مدیر در نظر گرفته شود. همچنین مدیریت فرآیندهای در حال جریان مسجد به گونه‌ای باشد که مخاطبان به طور مستقیم حضور فردی را در اجرای همگون و منظم برنامه احساس کنند.

نمونه اجراشده
این ایده در مسجد جامع نارمک توسط حجت‌الاسلام صادق‌زاده اجرا شده است. ایشان اجرای این ایده را چنین توضیح می‌دهند که:
“علت موفقیت مسجد ما استخدام یک نفر به عنوان مدیر داخلی برای مسجد است مردم برای هماهنگی برنامه‌ها نزد او مراجعه می‌کند. مسجد ما علاوه بر اینکه کارکنان خوبی در مدیریت و امور فرهنگی دارد و همیشه از صبح تا شب بر روی مردم باز است و هر شب برنامه دارد”.

ایده از: حجت‌الاسلام صادق زاده

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account