فروش جوراب در مجاورت مسجد

مسئله بوی جوراب در برخی مناطق با آب و هوای گرم و مساجد داخل کارخانه‌های صنعتی، مسئله‌ی بسیار پررنگی است. بعضی از افراد هستند، که وقتی جوراب‌شان کثیف شده، بو می‌دهد، یا سوراخ شده است، علی رغم میل باطنی‌شان برای حضور در مسجد، روی‌شان نمی‌شود کفش‌شان را در بیاورند و وارد مسجد شوند. این افراد حاضرند، همان‌جا اگر یک جوراب‌فروشی باشد، یک جوراب نو خریده و با آن وارد مسجد شوند:

ایده
ابتدا تعدادی جوراب نو، برای فروش تهیه شود. همچنین می‌توان با یکی از مغاره‌های کنار مسجد صحبت شود، که علاوه بر محصولات خودش، این جوراب‌ها را هم نگه‌داری کند و در مسجد اطلاع‌رسانی شود که “برای خرید جوراب نو و ورود به مسجد، به کنار مسجد مراجعه بفرمایید. نحوه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی این موضوع از اهمیت به سزایی در موفقیت طرح برخوردار است. اگر امکان هماهنگی با مغازه‌ها نیست، این کار را پایگاه بسیج یا کانون نیز می‌توانند بر عهده بگیرد. دقت شود که جنس جوراب‌هایی که برای فروش تهیه می‌شود، از جنس‌هایی نباشد که زود بو می‌گیرند.

پشتوانه نظری:
«النظافه من الایمان»، قال رسول الله‌(ص): تَعاهَدُوا نِعالَکُم عِنْدَ اَبْوابِ الْمَسْجِدِ؛ در پیش درب مسجد، کفشهای‌تان را (نسبت به آلودگی) بررسی کنید.

«وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۵۰۴»

مکان اجرا: مکان‌های پیشنهادی برای فروش جوراب می‌تواند شامل مغازه‌های کنار مسجد، دفتر فروش محصولات فرهنگی مسجد و دفتر کانون مسجد باشد. همچنین شبستان مسجد هم برای این اقدام مناسب است.

زمان اجرا: دائمی
همکاری: بسیج مساجد، کانون های فرهنگی هنری مساجد، کسبه محل و مراکز فرهنگی
دستاوردهای ایده: بهبود نظافت و بهداشت مسجد

بایدها:
۱. باید در نظر داشته باشیم که این طرح در مناطقی پاسخگوست که عموم مردم از سطح رفاه خوبی برخوردار هستند، و مسئله‌ی بوی جوراب در آن‌جا یک مسئله‌ی جدی است.
۲.همچنین بهتر است رنگ جوراب‌ها، رنگ روشن باشد.
۳.می‌توان تدبیری اقتصادی برای مسجد اندیشید و به مردم اطلاع داده شود که بخشی از سود حاصل از فروش این جوراب‌ها، صرف مخارج مسجد می‌شود. یعنی با یک تیر، چند هدف می‌زنند. هم جوراب خریده‌اند، هم به مسجد کمک کرده‌اند، هم با جوراب‌ نامناسب وارد مسجد نشده‌اند.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

 

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account