مسجدی که از اول مدرسه داشت

قدیم ترها، مدرسه بچه‌ها حال و هوایی دیگر داشت به قول مادربزرگ، مدرسه ما میز و صندلی نبود، دایره‌ای بود از بچه‌هایی قد و نیم قد که آمده بودند تا از سید محل، درس قرآن بیاموزرند. این درس‌ها همه درس زندگی بود و شمیم صوت قرآن و قصه‌های انبیاء در همه سالهای کودکی همراه ما بود. آن روزها جای درس و کتاب در مسجد و مکتب بود و مسجد اولین خانه ما برای آموزش زندگی محسوب می‌شد. در هفته پژوهش، به سراغ اولین مسجد مدرسه عالی کشورمان می‌رویم که از همان ابتدای ساخت، بنای یک مدرسه را در وقف‌نامه خود داشت و حالا بعد از این همه سال نه تنها مدرسه، که دانشگاهی برای آموزش علوم اسلامی و معارف دینی را  نیز در پرونده خود دارد.

شناسنامه
نام: مسجد مدرسه سپهسالار، مسجد آیت‌الله مطهری
سال ساخت: ۱۲۵۷ هـ. ش
محل ساخت: ضلع جنوب شرقی میدان بهارستان تهران
بانی مسجد: میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی
معمار مسجد: استاد حسن معمار قمی

ویژگی‌های مسجد
نخستین و بزرگترین مسجد مدرسه عالی ایران
بزرگترین و باشکوه‌ترین بنای مذهبی بعد از چهارباغ اصفهان

معرفی
برای معرفی اولیه مجموعه مسجد مدرسه عالی مطهری، بایستی به سراغ وقف نامه آن رفت. این مجموعه دو وقف‌نامه دارد، یکی مختصر و دیگری مفصل. وقف‌نامه مختصر که در کتیبه صحن مدرسه عالی نوشته شده از قسمت بدنه چپ آن ایوان شروع و به بدنه راست آن ایوان منتهی می‌شود. اما وقف‌نامه تفصیلی که اصلِ نخستِ خطی آن مسجل و ممهور به مهر اسمی «سپهسالار حسین» است، به صورت کتابچه‌ای مشتمل بر ۷۹ صفحه با خطی خوش و نثری شیوا و کاغذی مرغوب و همانطور که ذکر شد در سال ۱۲۹۷ هـ. ق به دستور حسین خان سپهسالار تنظیم گشته، در کتابخانه خطی مدرسه عالی نگهداری می‌شود. وقف‌نامه تفصیلی چهار فصل دارد که تبیین اعضاء، تعزیه‌داری و اطعام و امتحان دانش‌آموختگان و… فصل‌های اول تا چهارم آن را تشکیل می‌دهند. در صفحه آخر این وقف‌نامه سجلات و مهر مرحوم واقف همراه با مهرهای علما آمده است. مسجد و مدرسه عالی سپهسالار تقریباً در منطقه مرکزی شهر ساخته شده و در زمان ساخت از موقعیت شهری مناسبی برخوردار بوده است. با توجه به محل کاخ گلستان، بازار دروازه شمیران، باغ و عمارت فخرالدوله، کوچۀ میرزا محمود وزیر، خیابان عین‌الدوله، کوچه نظامیه و سه راه امین حضور که همگی در اطراف این محل قرار دارند، به این نکته می‌توان پی برد.

ایده‌های مسجد

مسجدی که از اول مدرسه داشت

در وقف‌نامه تفصیلی مسجد سپهسالار شکل‌گیری یک از اول مدرسه عالی و مسجد و کتابخانه پیش‌بینی شده است. تعداد و نقش متولی، ناظر مطیع، مدرسان و موضوع درس آنان شامل معقول، منقول، ریاضی، مقدمات و ادبیات، همچنین حکیم‌باشی، مستوفی، ضابط موقوفات، کتابدار، خوشنویس، واعظ، قاری، مکبر، مؤذن، چراغچی و دربان و خادم همه به دقت تعیین شده است.

از مدرسه تا دانشگاه علوم اسلامی
این مدرسه عالی در ابتدا به مدرسه ناصریه تهران موسوم بوده است. اولین فعالیت‌های آموزشی مدرسه عالی در سال ۱۳۱۳ ق. و با حضور ۵۰ طلبه، به همت میرزا ابوالفضل مجتهد کلانتر تهرانی آغاز شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی با حکم امام خمینی(ره) مدرسه عالی سپهسالار به عنوان یک دانشگاه علوم اسلامی معتبر با نام مدرسه عالی شهید مطهری(ره) زیر نظر آیت‌الله امامی کاشانی به فعالیت خود ادامه داد و به همت ایشان تا به امروز این مسجد و مدرسه عالی فعالیت خود را گسترش داده است. در این بنای امر بهره‌گیری از علوم جدید در پیشبرد معارف اسلامی پایه‌گذاری شد و در این راه کوشش‌های استادانی نامدار چون محمدکاظم عصار، بدیع‌الزمان فروزان‌فر و بسیاری از فرزانگان معاصر به یاد ماندنی است.

هم اکنون نیز مدرسه عالی شهید مطهری کانونی مهم و برجسته در آموزش معارف اسلامی چون فقه، حقوق، فلسفه و کلام محسوب می‌شود. تلفیق این ویژگی‌های مذهبی و فرهنگی با ساختمانی ارزشمند، این مجموعه را شایسته تأمل و برخوردی توأم با احترام کرده است.
همچنین مدرسه عالی شهید مطهری با طراحی رشته علوم و معارف اسلامی در مقطع آموزش متوسطه و تصویب اساسنامه آن توسط شورای عالی آموزش و پرورش کشور، دبیرستان‌های علوم و معارف اسلامی را از مهر ماه ۱۳۶۴ش در شعب تهران و مشهد تأسیس نمود. طی سال‌های بعد شعب دبیرستان مذکور در نقاط مختلف کشور گسترش یافت که تا کنون به مرز بیست دبیرستان رسیده است.

پایگاهی برای فعالیت‌های انقلابی
در سالهای ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ش ساختمان مدرسه عالی به پایگاهی برای فعالیت گروه‌های مسلمان انقلابی مبدّل گشت و دفتری با عنوان تبلیغات اسلامی در ساختمان مدرسه عالی فعالیت‌های گوناگون علمی و پژوهشی را در دستور کار خود قرار داد. بخش اندیشه‌شناسی این دفتر، کتاب‌ها و جزوه‌‌های زیادی به چاپ رساند که در عرصۀ چالش‌های ایدئولوژیک آن سال‌ها تأثیرگذاری به سزایی داشت.

تعامل با بازار در صحن مسجد
نکتۀ قابل ذکر و جالب در مورد مسجد و مدرسه عالی اینکه در سال‌های قدیم، بازاری بود که کسبۀ دوره‌گرد، هنگام ماه مبارک رمضان در آن می‌گستردند و پس از افطار گروه گروه مردم برای خرید راهی صحن حیاط این مسجد می‌شدند و همچنین دوخت «پیراهن مراد» توسط زنان در حجره‌های مسجد و مدرسه عالی، رایج بود که به قصد تقرب در ماه‌های محرم و صفر دوخته می‌شد و صدای چرخ‌های خیاطی مستقر شده در این مسجد، برای اهالی این محل بسیار گوشنواز بود.

ساعتی مشترک برای درس و تبلیغ
یکی از ظرافت‌های این مسجد مدرسه، ساعت آن است که دو صفحه دارد یکی رو به صحن مدرسه و دیگری رو به جانب عمارت میرزا حسین‌خان سپهسالار (مجلس شورای ملی سابق). دنباله ایوان شمالی که سال‌ها پیش از این گلخانه زمستانی مدرسه بوده از سال ۱۳۱۰ ش به تالار سخنرانی، تدریس، وعظ و تبلیغ تبدیل شده است. حالا این تالار محل دارالقرآن و بسیج ‌مجموعه است.

یادمانی برای پیوند دین و حکومت
مسجد و مدرسه عالی شهید مطهری امروزه به لحاظ حجمی و عملکردی در ارتباط با مجلس، بخشی از مجموعه ساختمان‌های حکومتی مردمی به شمار می‌رود؛ چنانکه این ارتباط درونی از ابتدا نیز در فلسفه شکل‌گیری ساختمان‌ها وجود داشته که بانی همگی آنها مرحوم میرزا حسین خان سپهسالار بوده است. اکثر مراسم مهم مذهبی، حکومتی و فرهنگی در این مسجد و مدرسه عالی برگزار می‌شود و به این اعتبار می‌توان آن را بنایی یادمانی دانست که در تحولات سیاسی یکصد سال اخیر مطرح و تأثیرگذار بوده است.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account