کودکان مسجدی در مسجدمهدها

تمام کسانی که با کودک کار کرده و به نحوی به عرصه کار با کودک وارد شده‌اند دریافته‌اند که چنین کاری، مطالبات و ملاحظات ویژه خود را دارد. یکی از دغدغه‌های مهم کانون‌های فرهنگی مساجد، ایجاد ارتباط ماندگار مسجد با کودکان و نوجوانان است. به بار نشستن چنین ارتباطی در نوشاندن شهد شیرین جذابیت‌ها به کام کودکان است تا بتوانند با آن انس بگیرند. یکی از بسترهای مناسب برای ایجاد و تداوم چنین ارتباطی، بنای مسجد مهدهاست. مکان‌هایی که می‌توانند در بخش مناسبی از مسجد و با ابزار ویژه کودک مهیا گردند و زمینه حضور کودکان را فراهم نمایند.

ایده:
تأسیس رسمی یک مهد کودک زیر نظر شخصیت حقوقی مسجد و در کنار یا داخل مسجد

مسأله:
داشتن کودکان و نوزادان و مشکل نگهداری آنها در حین نماز یا سایر مراسم، مهمترین مشکل کاهش شرکت مادران در مسجد است.

پشتوانه نظری
ایده‌پردازی تخصصی و کارشناسی و مصوب کارشناسان مهدکودک در سازمان بهزیستی است و یک ایده صرفاً نظری نیست و در حال حاضر قانون جاری بهزیستی فرآیند اجرای این ایده را از صفر تا صد حمایت می‌کند. پشتوانه نظری روایی و اسلامی آن به شرح زیر است: در منابع دینی شاهد هستیم که پیامبر(ص) خود و اصحاب نیز کودکان خود را به مسجد می‌آوردند. نه تنها کودکان سه ساله، بلکه زنان اصحاب، با بچه‌های شیرخواره خود در نمازهای جماعت حاضر می‌شده اند.

با مطالعه در منابع اصیل روایی و سیره نورانی پیامبر(ص) به روشنی درمی‌یابیم که آن حضرت حتّی در یک مورد بر آنان یا بر والدین آنها نهیب نزد و یا نسبت به آوردن کودکانشان به مسجد اعتراض نفرمودند، بلکه برعکس، عکس‌العمل‌هایی که حاکی از تشویق و رضایت است از جانب آن حضرت مشاهده می‌شود. در روایتی از ابن عمر چین آمده است: «پیامبر(ص) را دیدم که در منبر برای مردم سخنرانی می‌فرمود. ناگهان حسن(ع) در خروج از مسجد پایش لغزید و به زمین افتاد، حضرت سراسیمه از منبر پایین آمد، مردم او را گرفته به حضرتش دادند، فرمود: خدا بکشد شیطان را، واقعاً فرزند موجب آزمایش است، به خدا قسم هیچ متوجه پایین آمدن از منبر نشدم تا این که او را به من رساندند.»

توضیح تفصیلی
یک مهد کودک با درخواست متولی مسجد یا با درخواس امام جماعت از بهزیستی شهرستان در مسجد یا کنار یا جنب آن تأسیس شود. بچه‌ها تحت مربیان مسجد نگر به تربیت مسجدی نایل شوند. این مهد یک مهدکودک واقعی است و طبق قانون سازمان بهزیستی فعالیت می‌کند و هزینه‌های وصول شده از کودکان می‌تواند به نفع مسجد باشد یا فرد دیگری که امتیاز را از مسجد می‌خرد.

دستاوردهای ایده
تربیت فرزندان مسجدی و مذهبی
آسودگی مادران در حین انجام فرایض

بایدها
همه قوانین شامل شرایط صاحب امتیاز یا مدیریت داخلی مسجد مهد و شرایط مکان و بهداشت و اصول فنی و ساختمانی طبق نظر کارشناسان امور مهدها در سازمان بهزیستی الزامی است.

نبایدها
هیچ فرهنگ و آموزش غیر مسجدی و غیر قرآنی در مسجد مهد بای کودکان اجرا نشود. فقط حداقل نظر بهزیستی رعایت شود و همه آموزه‌های مسجدی و اسلامی و قرآنی اعمال شود.

زینت‌ها و مستحبات
همه مربین بهتر است که از افراد مجبه و نمازگزار و قرآن‌شناس باشند.
مربیان در کنار درس‌ها، سرفصل‌های مسجدی را هم رعایت کنند.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account