مسجد‌داری برای خدا

کسانی که او را می‌شناختند و یا خاطراتی با ایشان داشتند یک نکته را خوب به خاطر سپرده بودند که حاج آقا همیشه صریح و قاطع است و هر چه می‌گوید خود به آن عمل می‌کند. فرزندشان حاج حسین، تعریف کرده‌اند که پدرم مطالب زیادی می‌گفتند اما آن نکته‌ای را که در ذهن من مانده است این است؛ ایشان سفارش می‌کردند:

“شما مسجد می‌روید و برای مردم موعظه می‌کنید، آن چیزی که خودتان به آن عمل می‌کنید به مردم بگویید تا عمل کنند”. یکی از شاگردان ایشان تعریف می‌کند یک وقتی حاج آقا به من فرودند: فلانی، من وقتی از جلسه به خانه برمی‌گردم، در اتاق بیرونی می‌نشینم، سرم را می‌گذارم روی زانویم و با خودم فکر می‌کنم که مجتبی! این حرف راکه می‌زنی عمل هم می‌کنی؟

ایده‌هایی از حاج آقا مجتبی تهرانی

مسجد داری برای خدا

حاج آقا خودشان روایت کردند یک روز که برای دیدار یکی از علما به مسجد جامع بازار تهران رفته بودند، به آقایی لوتی برخوردند. او بدون مقدمه و بدون اینکه با ما ارتباطی داشته باشد جلوی من را گرفت و گفت:

آشیخ حاضری کی کار برای خدا بکنی؟! حاج آقا فرمودند: او اسم من را نمی‌توانست درست تلفظ کند و می‌گفت مژدبا! گفتم: چه کاری؟ گفت این مسجد و خانه خدا آشغال‌دانی شده است. زیرزمین مسجد انباری شده برای مواددارها که می‌آیند موادهاشان را آنجا می‌گذارند. این را با همان حالت لوتی و مشتی خودش گفت که اگر حاضری برای خدا کار کنی بیا، بیا اینجا را احیا کن.

یک لحظه دیدم اگر بخواهم برای خدا کاری بکنم، جایش همین جاست که همه چیز را کنار بگذارم و بیایم این مسجد را احیا کنم. آن شب خیلی در فکر بودم که آن عهد پانزده ساله و دعاهایی را که خودم کردم که خدایا من را گرفتار مسجدداری و این ها نکن، چه کار کنم؟ دیدم این مسجدداری برای نفس نیست. بلکه برای خداست. ولی خیلی خود شکستن می‌خواهد که من در این خرابه بیایم. لذا قبول کردم.

گدایی در مسجد جایز نیست

حاج آقا به من گفته بودند: “هیچ رقم مستحقی در مسجد نیاید. جایز نیست. مستحق نباید داخل مسجد بیاید”. گفتم چشم. یک روز کسی بلند شد که گدایی کند و گفت: “من گدایم به من کمک کنید”. من به او گفتم بنشین. مردم معترض شدند و گفتند چرا این کار را کردی؟ گفتم حاج آقا به من گفته‌اند. گفتند: حاج آقا همچین حرفی نمی‌زند. گفتم بیایید برویم پیش حاج آقا. رفتیم پیش حاج آقا و ایشان گفت: “بله من گفتم گدایی در مسجد جایز نیست”.

مسجد مسئول دارد

حاج آقا به شدت قائل به نظم و انضباط بودند و اینکه کارها از مجاری خودش انجام شود. بعضی وقت‌ها که برخی سوال می‌کردند: “حاج آقا! مسجد فلان کار را کرده”. می‌گفتند: “مسجد مسئول دارد و این کارها به من ارتباطی ندارد. به مسئولش بگویید”. یک روز کسی نسبت به صدای مسجد اعتراض کرد و گفت: “آقا صدا کم است و ما نمی‌شنویم”. حاج آقا فرمود ” اگر نمی‌شنوی، اولا بیا جلو. ثانیا بلندگو مسئول دارد و به مسئولش بگو! هر کاری مسئولی دارد”.

100409_903

ورود به حرم از مسجد مستحب است

هر بار که مشهد مشرف می‌شدند دقت می‌کردم، همیشه از مسجد گوهرشاد وارد می‌شدند. یک بار گفتم حاج آقا چرا این کار را می‌کنید؟ می‌گفتند که “ورود به حرم از مسجد خودش مستحب است”. حرم آقا در زیاد دارد. اما تنها جایی که مسجد بود و راه ورود به حرم مطهر داشت، مسجد گوهرشاد بود. ایشان به این قضیه مقید بودند؛ خب این‌ها نکات دقیق و ظریفی بود که حاج آقا از آن ها غافل نمی‌شدند.

مقدمات را همیشه از امام جماعت یاد بگیر

ایشان داشتند در خیابان راه می‌رفتند؛ شخصی به دنبال استاد اخلاق می‌گشت که به آقا مراجعه کند. آقا نگاه می‌کنند و می‌گویند: به امام جماعت این مسجد مراجعه کن؛ مقدمات را همیشه از امام جماعت یاد بگیر. هر روحانی‌ای یک مقدماتی می‌داند. شما حداقل برو شروع کن، وقتی یاد گرفتی مابقی را خدا کمک می‌کند”.

همه چیز را گره زدم به نام سیدالشهداء

حاج آقا در دهه اول محرم سال ۹۱ ار روز سوم و چهارم در بیمارستان بودند. حاج آقای چینی را که در روز تاسوعا به بیمارستان آوردم و گفتم که حاج آقا در روز تاسوعا و عاشورا از ذکر مصیت سیدالشهداء محروم نباشند. حاج آقای چینی آمد و حاج آقا قبل از آنکه ذکر مصیبت را بخواند به ایشان گفتند:

“حاج آحمد آقا! یادت هست که من وقتی آمدم ایران همه چیزم را با امام حسین شروع کردم؟ گفت بله. حاج آقا یادم است اولین روزی که مسجد رفتم”. حاج آقا گفتند: “اولین برای که برای نماز رفتم مسجد جامع روز سوم شعبان بود. اولین شبی که جلسه‌ام را شروع کردم شب سوم شعبان بود. همه چیزم را گره زدم با نام سیدالشهداء”.

منبع: کتاب حاج آقا مجتبی، گذری برزندگی عالم ربانی فقیه و مرجع عالیقدر حاج آقا مجتبی تهرانی

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account