دستیاری برای فعالان فرهنگی مسجد

ایده‌های زیبا و کارآمد همیشه از دل امکانات و شرایط مناسب فراهم نمی‌آید، بلکه ایده‌های نو، از دل‌های دغدغه‌مندی برمی‌آید که از نداشتن‌ها، از نبود فرصت‌ها و از نیست‌ها، داشته‌ها، فرصت‌ها و هست‌ها، می‌سازند. از جمع‌های خودجوشی که در عرصه فرهنگ خوش می‌اندیشند و خوش می‌سازند و دست می‌گذارند همانجایی که باید کار و تلاش کرد.

همان روزهایی که برای اولین بار دانشکده فرهنگ و ارتباطات امام صادق(ع) تاسیس شد، فرصتی فراهم آمد تا قدم‌هایی برای کار رسانه‌ای در کشور برداشته شود. در یکی از همین جمع‌های دانشجویی و انقلابی بود که احساس شد در و دیوار مسجد می‌تواند دریچه‌ای برای گپ و گفت‌های فرهنگی باشد. تارنمای مسجد؛ مسجدنما رویشی تازه از بروبچه های دانشکده ارتباطات بود که خیلی زود به ثمر نشست و دستیاری برای فعالان فرهنگی مسجد گردید.

گزارش زیر چکیده‌ای از گفتگو با مدیران این وب نوشت ارزشمند است که در ادامه ارائه می‌گردد:

حمید درویشی شهکلایی:
نمای مسجد باید معرفت‌زا باشد
همه چیز از یک ایده قشنگ و کار خودجوش شروع شد. ما چند دانشجوی فرهنگ و ارتباطات بودیم که دغدغه کار تربیتی و رسانه‌ای داشتیم. بهار ۱۳۹۲ وقتی توجه‌مون به ظرفیت در و دیوار مسجد به ویژه تابلو اعلانات جلب شد، «مسجدنما» متولد شد. ایده اولیه این بود: نمای مسجد باید معرفت‌زا باشد. موضوع هم شد: طرح‌های گرافیکی برای مسجد. بنیان‌گذار و بانی این حرکت معنوی هم در حقیقت، حاج حسین براتی بود که با ایده‌ها و طرح‌های خوبش در کنار اخلاص و تلاش مثال‌زدنی‌اش مشوق ما بود.

کارجدی و اثرگذار نیازمند روزآمدسازی منظم است
از ابتدای ۱۳۹۳ رویکرد جدیدی انتخاب کردیم: انتشار هفتگی مطالب. جذب مخاطب ثابت و اثرگذاری جدی نیازمند روزآمدسازی‌های منظم بود. خدا کمک کرد و هر هفته ادامه دادیم. هر هفته یک بسته شامل چند طرح محتوایی و طرح گرافیکی آماده می‌شد و به منظور استفاده فعالان مسجدی در تارنما بارگزاری می‌شد. به‌تدریج جنبه محتوایی کار هم بیش‌تر شد. پیام‌های تربیتی، قرآن، حدیث، امام و رهبری، احکام، سیره شهدا مورد توجه جدی قرار گرفت.

از خط تولید ایده و نیاز تا تولید و مصرف
برای بسیاری از مناسبت‌ها کارهای ویژه انجام دادیم؛ مثل کارهای مناسبتی هفته دفاع مقدس، محرم و اربعین. جوونای مسجدی‌ پاکار هم تولیدات خوبی داشتند و برامون فرستادند تا همه استفاده کنند. یه خط تولید قشنگی از ایده و نیاز تا تولید و مصرف شکل گرفت؛ به این معنا که فعالان مسجدی نیازهایشان را می‌نوشتند، فعالان مسجدی دیگر به صورت خودجوش طرح گرافیکی مدنظر را طراحی و تولید می‌کردند.

مثلاً کارت رهروان شهدا یا کارت حضور و غیاب نونهالان در مسجد. پس از مدتی عکس‌های به دست‌مان رسید که نشان می‌داد با استفاده از این کارت‌ها تعداد حضور نونهالان در مسجد چشمگیر شده است. ایده کاربرگ نظرسنجی پایان سال مساجد که اهداف چندمنظوره‌ای را دنبال می‌کرد، از همین فعالان مسجدی بود و خودشان تهیه کرده بودند.

یک شبکه اجتماعی مسجدی در دل مسجدنما
برای استفاده از ایده فعالان فرهنگی یک‌بار از نظرسنجی اینترنتی استفاده کردیم. مثلاً پس از یک نظرسنجی تصمیم گرفتیم، طراحی اصلی طرح‌های محتوایی را به صورت رنگی انجام بدهیم؛ به‌نحوی‌که چاپ سیاه‌سفید آن هم باکیفیت بماند.

مسجدنما در مسیر پویایی و پیشرفت خود بخش‌هایی را برای بحث و گفت‌وگو پیرامون تجربیات و ایده‌های فعالیت مسجدی راه انداخت که با استقبال همراهان مواجه شد؛ استقبالی که نویدبخش پیدایش یک شبکه اجتماعی از فعالان واقعی مسجدی در دل مسجدنماست. از جمله این بخش‌ها، مسجد و دهه فجر بود که نظرات و مسائل واقعی مختلفی از سوی مخاطبان در آن به بحث و اشتراک نظر گذاشته شد و فعالان مسجدی توانستند از نظرات و ایده‌های دوستان خود در نقاط دیگر کشور استفاده کنند.

اصرار داشتیم از واژه‌های فارسی استفاده کنیم
برپایی غرفه مسجدنما در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی و حضور در گردهمایی‌های مشابه، آشنا شدن ما و فعالان فرهنگی را با همدیگر نتیجه داد. امروزه نمانام مسجدنما، یک نمانام شناخته شده برای فعالان فرهنگی و مسجدی است. ما اصرار داشتیم از واژه‌های فارسی استفاده کنیم، مثل همین “نمانام” که به جای واژه خارجی “برند” استفاده شد.

داده-نمای-بسته-رسانه-ای

حاج حسین براتی:
هر قدمی در راه غیر مسجد برداریم ضرر کردیم
موضوع پایانامه من عوامل جذب و دفع مسجد بود و برای رسیدن به نتیجه هم باید در ۳۰ مسجد مشاهده و مصاحبه انجام می‌دادم. خب با دیدن اون سی تا مسجد و انجام مصاحبه‌ها و ارتباطی که در اون دوره با مساجد مختلف داشتم اولا به این باور رسیدم که هر چی هست در مسجده و هر قدمی در راه غیر مسجد بردارم ضرر کردم. ثانیا به نقاط قوت و ضعف مساجد توجه پیدا کردم و از اونجایی که تخصص خودم گرافیک بود ایده‌هایی هم که به ذهنم می‌رسید برای خدمت به مسجد گرافیکی بود. ایده اولیه سایتی که خوراک فرهنگی مساجد رو به این صورت فراهم کند اونجا به ذهنم خطور کرد.

اگر بیان نبود مسجدنما هم متولد نمی شد!
عمده مشکلی که ما و دوستانمان در زمینه اجرای ایده‌هامون داشتیم و داریم بحث فنی است، پیدا کردن برنامه‌نویسی که آنچه مدنظرته بتونه پیاده کنه و مواجهه با مسائل مالی این فرایند مهمترین مانع برای اجرای ایده‌هامون بوده. وقتی از طریق یکی از دوستان با بیان آشنا شدم احساس کردم این سرویس خیلی از نیازهامون رو می‌تونه مرتفع کنه. مخصوصا بعد از بازدیدی که از این شرکت داشتیم.

در حلقه اولیه رفقامون هم یکی از دوستان قرار شد برنامه‌نویسی در بیان رو یاد بگیره و ایشون بخشی از تجربه‌اش رو به من هم منتقل کرد. وبلاگ سنگر محله از کارهای اون دوستمونه و مسجدنما هم در ابتدا با قالبی شبیه سنگر محله جلو رفت. امکانات بیان تا حد زیادی ما رو از فکر کردن به یک سایت منصرف کرد.

به دنبال آینده مسجدنما نیستیم، آینده مسجد هدف ماست
هدف ما اعتلای مسجده. ما به دنبال آینده مسجدنما نیستیم. آینده مسجد برامون مطرحه. در این دوسال سایت‌های مشابه و قوی در زمینه تولید محتوای فرهنگی ایجاد شده که با تولد هر کدومشون ما خدا رو شکر می‌کنیم و امیدوارتر می‌شیم. چون معتقدیم در کارهای ارزشی باید تکثر باشه. باید یک فعال مسجدی برای فعالیتش گزینه‌های مختلف داشته باشه و بتواند انتخاب کند.

مسجد بهترین جا برای خرج کردن توانمندی‌ها
اول به خودم و بعد به همه توصیه می‌کنم هر قدمی که می‌توانید برای مسجد بردارید. کاری هم به بزرگ و کوچک آن نداشته باشید. از لبخندی که در مواجهه با مسجدی‌ها روی لب دارید گرفته تا کمک‌های مالی و عرضه تخصص‌ها به مسجد. مسجد بهترین جا برای خرج کردن همه توانمندی‌هاست.

منبع: مسجدنما

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account