مسجدی زیبا با شیشه‌های سکوریت

ذهنیت همه ما از مسجد، جایی است با معماری خاص، گلدسته‌های بلند که داخل آن فرش‌ها برای نماز پهن شده‌اند و چند قفسه قرآن و ادعیه و یک جامهری که در گوشه آن به چشم آید و سردری که با کاشی‌کاری‌ها تزیین شده باشد. اما اگر به میدان بسیج مشهد برویم، با مسجدی زیبا و متفاوت روبه رو خواهیم شد که ورودی آن شیشه‌های سکوریتی با یک تابلو بزرگ ساده قرار داد و هنگام ورود حس خواهیم کرد داریم به یک مغازه شیک وارد می‌شویم.

وقتی از پله‌ها بالا برویم، بازهم منظره متفاوتی خواهیم دید، مسجدی که در میان قفسه‌های کتاب قرار دارد و هر جا نگاه می‌کنیم و هر ضلع مسجد را که جستجو می‌کنیم کتاب‌ها خودنمایی می‌کنند. گزارش زیر تلاشی است از سوی باشگاه ایده‌پردازان مسجدی در معرفی مسجد نمونه کشوری؛ مسجد صرافان؛ صنعتگران مشهد:

شناسنامه
نام مسجد: مسجد صرافان؛ صنعتگران مشهد 

امام جماعت: حجت‌الاسلام صرافیان
محل ساخت: میدان بسیج؛ مشهد مقدس

ایده‌های مسجد
امام جماعتی که مدیر مسجد است
وقتی به سراغ امام جماعت مسجد بروی، پدری مهربان را خواهی دید که تمام حرفش همین دو نکته است: اول مسجد محل روشنگری است، و دیگر اینکه امام جماعت مدیر مسجد است. بارها برای مسجدی‌ها گفته است:”برای اداره یک مسجد هیچ مدیریتی بهتر از مدیریت یک روحانی نیست، این را نه بخاطر اینکه خودم روحانی هستم می‌گویم، تجربه این را اثبات کرده است.

اگر مسجد را مسجد بدانیم و محیط روشنگری و تبلیغ دین، در این صورت چه کسی غیر از روحانی می‌تواند مدیر مسجد باشد؟ هرکس مدیریت کند حتی اگر انسان دلسوزی باشد، باز هم کار روی زمین می‌ماند. مقام معظم رهبری هم می‌فرمایند که مدیر طبیعی مسجد امام جماعت است”.

مسجدی با طرح کتابخانه
آنچه در هنگام به مسجد توجه هر مخاطبی را جلب می‌کند، وجود قفسه‌های متعددی است که تمامی اضلاع مسجد را پوشش داده است آنچنان که حس می‌کنی دیوارهای مسجد از کتاب بالا می‌رود.. مسجدی انباشته از کتاب، که حتی قفسه‌ها هم گنجایش آن را ندارند تا آنها را در خود جا دهند. به هر قسمت از مسجد که می‌روی، از بالکن گرفته تا حوزه بانوان، کتاب‌ها خودنمایی می‌کنند.

هر کتابی که بخواهی، با هر موضوعی در این مسجد پیدا می‌شود. از احکام، قرآن و کتب مراجع گرفته تا دفاع مقدس و همه کتب درسی. آنچه به این قفسه‌ها زیبائی دو چندانی بخشیده، حضور حلقه‌های متعدد فکر و مباحثه است که افراد در سن‌های مختلف آن را شکل داده و همزمان به تبادل نظر مشغو‌اند. کتابخانه این مسجد، هیچ ضابطه‌ای در امانت ندارد. کتابخانه‌ای باز، که هر وقت کسی دلش بخواهد می‌آید و کتاب مورد علاقه‌اش را در آن پیدا کرده، خودش گوشه قبض می‌نویسد، تاریخ زده و با خود می‌برد. کتاب‌ها اکثرا اهدایی و یا از طریق وقف تهیه شده‌اند و به هر قفسه نگاه کنی نام واقف را در کنار کتاب‌ها مشاهده خواهی کرد.

قرآن را حفظ نکنیم، حفظ بشویم
حاج آقا صرافیان معتقد است اولین کار برای آشنایی نوجوان با قرآن و معارف دینی، آشنایی آنها با واژه‌ها و اصطلاحات قرآنی است.کار مسجد حفظ قرآن نیست، و ما با آن کاری نداریم، قرآن را باید حفظ شویم. وقتی نوجوان می‌خواند “بالوالدین احسانا” نمی‌خواند تا صرفا بداند، بلکه می‌خواند تا با آن زندگی کند. اگر آیه “هن لباس لهم و انتم لباس لهن” منشور مهم قرآن برای زادواج و آداب همسرداری است، اگر در زندگی قرآن ملاک عمل قرار بگیرد هرگز فراموش نخواهد شد.

دوره قرآنی مسجد، ابتدا با آموزش کلیدواژه‌ها و ترجمه لغت به لغت شروع شده و بعد با تدبر در قرآن ادامه می‌یابد. برگزاری دروه ترجمه نهج‌البلاغه و آشنایی با حکمت‌های آن مرحله بعدی است. آنچه به مسجد ما نور داده است این دغدغه است که چه کار کنیم تا چگونه قرآنی زندگی کنیم، دغدغه‌ای که مقدمه ظهور خواهد بود. اینکه چه کنیم قرآنی‌تر بیاندیشیم و قرآنی‌تر زندگی کنیم. هدف امام زمان هم احیاء و عملی شدن قرآن است؛ این المومل لأحیاء الکتاب و حدوده.

حوزه قرآنی در مسجد
راه‌اندازی حوزه قرآنی یکی دیگر از فعالیت‌ها و دستاوردهای آموزش قرآن در مسجد صرافان است. برگزاری دوره‌های چند ماهه ترجمه و تدبر قرآن، همچنین کلاس‌هایی با عناوین صرف با قرآن، نحو با قرآن، منطق با قرآن، بلاغت با قرآن، لغت با قرآن و نهج‌البلاغه و صحیفه و یک دروه احکام استنباطی از جمله دروس این حوزه قرآنی است. وقتی طلبه به این سطح رسید می‌تواند دروس لمعه و اصول فقه را شروع کند.

آمیختگی این دروس با قرآن هم معارف دینی او را تقویت می‌کند هم هنگام خروج از اینجا این طلبه یک مبلغ قرآنی تمام عیار شده است. هدف ما این است که طلبه‌هایی تربیت بشنود، که دائما کار کند و تبلیغ کند نه آنکه درآمد کار برایش مهم باشد. زحمت بکشد و نمونه واقعی سرباز امام زمان باشد.

سهمی به وسعت مدرسه تا حوزه برای بانوان مسجد
یکی از اقدامات مسجد صرافان اختصاص یک طبقه از مسجد برای بانوان است. در این مکان بانوان امکان مطالعه و برگزاری کلاس‌های حوزوی دارند. واحدخواهرانِ مسجد صنعتگران سه بخش حوزه، دانشگاه و مدرسه را دربرمی‌گیرد.

حوزه ریحانه‌النبی با برگزاری آزمون ورودی به تعیین سطح بانوان پرداخته و در سطوح مختلف به برگزاری کلاس‌ها با عناوین صرف و نحو در قرآن و روایات، سیره معصومین و ولایت (که شامل سخنان رهبر معظم انقلاب است)، احکام، تفسیر و …می‌پردازد. دروس سطح بالای حوزه توسط حاج آقا صرافیان برگزار می‌شود که که شامل فقه و منطق در قرآن و دروس دیگر مانند بلاغت در قرآن و… می‌باشد.

در بخش مدرسه، دبستان شهید خلیلی دانش‌آموزانِ گزینش شده تا پایه‌ ششم دبستان مشغول به تحصیل می‌باشند. روش تدریس معارف دینی در برخی از پایه‌ها به صورت تلفیقی(تلفیق معارف دینی (قرآن،نهج‌البلاغه،صحیفه…) با دروس آموزشی مانند علوم و ریاضی…) و در برخی پایه‌ها به صورت واحدی مستقل می‌باشد. در بخش دبیرستان(علوم قرآنی بنت‌الهدی) دانش‌آموزان بعد از اتمام دوره‌ی دبیرستان می‌توانند انتخابِ خود وارد مقطع دانشگاه و یا حوزه شوند.

ازدواج‌های مسجدی
شاید یکی از افتخارات و بزرگترین جاذبه‌های این مسجد، برگزاری مراسم ازدواج جوانان و طلبه‌هایی است که بزرگ شده خود این مسجد هستند. مراسم در نهایت سادگی انجام می‌شود و عموم مردم شاهدان ازدواج هستند. اقدامی که نه فقط یک بار، بلکه بارها در مسجد پیاده شده و طلبه‌های مسجدی در ترویج آن پیش قدم بوده‌اند، تا نشان بدهند ازدواج در سنین پایین و با کمترین امکانات هم ممکن است. مراسم ازدواج طلبه جوان، عابدینی، عقد آقایان سید محسن هاشمیان و سعید سحابی به طور همزمان، و مراسم ازدواج حجج‌الاسلام شاطری و عباسی از جمله این مراسمات است.

سامانه رسمی پاسخگویی به احکام؛ پایگاه سراج
یکی کارهای خوب و به روز مسجد صرافان، راه‌اندازی یک سامانه پیامکی و پایگاه جامع برای پاسخگویی به احکام شرعی با تکیه بر نظر مراجع تقلید است. در نگاه اول به این پایگاه، آنچه توجه مخاطبین جوان را به خود جلب م‌کند، مشاهده سوالاتی است که مبتلابه روز هستند و اکثر ما در زندگی روزمره با آنها مواجهه یافته‌ایم اما به دنبال پاسخ آن نرفته‌ایم. از جمله این مسائل می‌توان به “حکم شرعی بازاریابی شبکه‌ای، بازی‌های یارانه‌ای، خمس، ربا، معاملات بانکی، سود بانکی و….” است.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account