اگر در جستجوی این هستی که بدانی مسجد فعال در زمانه اکنون، کجاست و چه شرایطی دارد باید به سراغ مساجدی بروی که دشمن امروز و عرصه جنگ با ایادی آن را به خوبی شناخته اند. دانسته اند اگر جنگ دیروز، جنگ در میانه سنگرها و خاکریزهای خاک و خون بود، امروز جنگ تمام عیار در عرصه فرهنگی و جنگ نرم است.

به شهرستان ایذه که بروی و سراغ مسجدی هایش را بگیری، قصه مسجد جامع آن را برای تو بازگو خواهند کرد که هم مسجد است هم کلاس زندگی، هم تئاتر است هم حکایت و قصه. باشگاه ایده پردازان مسجدی ایده های مسجد جامع ایذه را به روایت “فردین آرش” ارائه می کند:

ایده های مسجد
کلاس هایی زیبا و متنوع برای بچه ها
مسجد ایذه هر سال تابستان کلاس های متنوعی دارد. با اینکه کلاس ها را ساعت ۵ عصر تنظیم کردیم و دمای هوا هم به ۵۰ درجه می رسید اما باز هم بچه ها استقبال می کردند. خانواده ها فکر می کردند اینجا فقط کلاس قرآن داریم اما ما کلاس ها را با موضوعاتی زیبا و متنوع تنظیم کردیم مثل قرآن، زبان انگلیسی، زنگ انشاء، حکایت های سعدی و مطالعه آثار شهید مطهری.

برای بچه ها توضیح بدهیم چرا مسجد!
بسیاری معتقدند مسجد مال پیرمردهاست و بچه ها در مسجد جایگاهی ندارند. دیدی پیرمرد مسجدی که در آن بچه ها نمی دانند چه کنند. معتقد بودیم الان جنگ، جنگ نرم است و تنها نماز کافی نیست. حفظ قرآن یا ذکر کافی نبود. بچه ها حتی نیم دانستند برای چه و چرا قران بخوانند. همین که بگوییم چرا باید قرآن بخوانی و نماز بخوانی، این چراگفتن مهم است والا کسانی هستند که چون نمی دانستند از مسجد زده شدند و رفتند که رفتند.

تدریس با قالب هنری زیبا
کلاس هایمان را با قالب های زیبا برگزار کردیم و تا دین را در آن بهتر بیان کنیم. انشاهایمان را با طنز ادبی می نوشتیم مثلا: “توهم کار داری هم کارخانه هم خانه، و در این کارخانه همه چیز عادلانه تنظیم شده اند، سود آن برای تو، دود آن برای من”. هم انشا می نوشتیم هم نقد می زدیم. داخل کلاس ها از هنر خیلی استفاده کردیم، از نقاشی گرفته تا داستان نویسی و مطالعه کتاب های داستان.

انشا برای بابا خمینی
علاوه بر داستان نویسی، موضوعاتی انتخاب می شد تا بچه ها در مورد آن بنویسند. بسیاری از بچه ها که به سختی در مدرسه انشا می نوشتند اینجا براحتی می نوشتند و انشای خود را برای بقیه می خواندند. مثلا نوشتن درباره “شاه” برای بچه ها خیلی سخت بود و ما موضوعی پیشنهاد دادیم به نام “نامه ای به امام خوبی ها(امام خمینی). بچه ها انشاهای زیبا و متنوعی در این مورد نوشتند. حتی یکی از بچه ها نوشته بود: “من وقتی کوچک بودم به شما بابا خمینی می گفتم چون مادر و پدر من شما را خیلی دوست داشتند و می گفتند شما مثل یک پدربزرگ مهربان هستی …”

حکایت های سعدی را می خوانیم و اجرا می کنیم
آثار سعدی را هم به نثر و شعر می خواندیم هم به بچه ها نقش هایی می دادیم تا متن حکایات را اجرا کرده و به نمایش بگذارند. در خلال نمایش و تئاتر،  با گفتن جملات حکایت، نثر بچه ها تقویت می شد و اصلاح می گردید.

بیشترین خلاقیت با کمترین هزینه
یکی از کلاس های ما، کلاس بازیافت است. این کلاس ها را با این هدف برای بچه ها گذاشتیم که یاد می گرفتند با کم ترین هزینه، از چیزهای دور ریختنی و شاید غیر قابل استفاده، از کم خرج ترین راهها، بهترین و بیشترین خلاقیت ها را داشته باشیم. بچه ها از خانه گرفته تا مسجد، با هر وسیله ناچیزی کاردستی درست می کردند. حتی اگر بارها بچه ها وسایل را خراب می کردند باز هم می گفتیم درست کنید تا یاد بگیرید.

بگذاریم بچه ها خودشان کار کنند
آرام آرام فهمیدیم جنس برنامه های مسجد متفاوت از برنامه های تلویزیون است. برنامه های تلویزیون به بچه ها کارهای بد و خوب را نشان می دهد اما با حالت های بچه گانه کریه، طوری که به فهم او برمی خورد. آن حالت بچه گانه تلویزیون باعث می شود بچه ها حس کنند از بزرگترها دورند، آنها می فهمند اما خودشان نه. بچه ها با برنامه های تلویون نه تنها تحرکی ندارند بلکه فقط سرگرم می شوند و هدفی برای آنها تعریف نمی شود. مثلا برنامه کلاه قرمزی، دختر همساده شخصیتی بود که بچه ها را براحتی بله قربان گو بار می آورد بدون آنکه تامل و تفکری داشته باشند.
اما در مسجد بچه ها خودشان کارها را دست می گیرند، حتی کلاس ها را خودشان برگزار می کنند. و اینگونه حس می کنند به آنها بها داده شده و شخصیت موثری دارند.

از داستان نویسی تا نشریه الکترونیکی
هر بچه های مسجد ایذه بزرگتر می شوند، حالا آنقدر آموزش دیده و متخصص شده اند که می توانی تولیدات شان را در عرصه فرهنگی ببینی. حالا هنر انقلابی شان آمده و به زیبائی در کتاب ها به ثمر نشسته است. کتابهای داستان همچون: “اسماعیل زنده است”، “اینجا چراغی روشن است”، “فردی بودم مستضعف”، و نشریه الکترونیکی “مندیر” که حالا شده است پاتوق یادداشت بچه های مسجد برای ارتباطات، رسانه، فرهنگ و از این جور چیزها……

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account