هر جا امام است امارت درخدمت آن باشد!

یکی از مهمترین شاخصه‌های مسجد طراز اسلامی، آنچنان که در سیره حضرت رسول اکرم(ص) هم مشاهده می‌شود، قرار دادن مسجد به عنوان محور و اساس اداره جامعه اسلامی است، نهادی که در رأس آن ائمه جماعات با تکیه بر احکام آسمانی، در اداره امور و هدایت جامعه گام بر می‌دارند. این امر به معنای افزایش کارکردهای اجتماعی و سیاسی مسجد در جامعه به طور حداکثری است.

در ماه‌های گذشته طرحی در مسجد فاطمیه(س) پردیسان قم به اجرا نهاده شده است که هدف خود را بر محوریت مسجد نهاده است. طرح قرآنی امامت و امارت که قصد دارد با مرکزیت مسجد و در رأس آن ائمه جماعات نمونه‌ای از مدینه فاضله اسلامی را بنا نهد. مشروح طرح را در گزارش زیر از باشگاه ایده‌پردازان مسجدی بخوانید:

معرفی طرح
اداره سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه هر شهر زیر نظر امام جمعه شهر؛ ختیارات اداری سیاسی پیامبر(ص)، به ولیّ فقیه می‌رسد و اختیارات اداری سیاسی ولیّ فقیه، به امام مسجد می‌رسد؛ ولیّ فقیه سه قوّه را زیر نظر دارد؛ بنابراین امام مسجد هم سه قوّه را زیر نظر دارد. در این ساختار رئیس قوّه مجریه کشور، رئیس جمهور است و رئیس قوّه مجریه مسجد، رئیس ستاد اجرایی است.

توضیح تفصیلی طرح؛ حجت‌الاسلام قوامی:
مسجد باید محور اصلی باشد
همانطور که امام‌جمعه سه قوه در استان دارد، امام جماعت نیز سه قوه در مسجد دارد. امام‌جمعه مسئول همه‌ مساجد است. مسجد خودمان(مسجد فاطمیه پردیسان قم) همین طور اداره می‌شود. آنجا سه قوه وجود دارد: قوه مجریه، قوه قضاییه و قوه مقننه. قوه مجریه، هفت وزیر دارد که از هیئت امنا که قوه مقننه هستند رأی اعتماد می‌گیرند.

وزرای اقتصاد، آموزش، ارشاد و امنیت که بسیج است، یکی‌یکی می‌روند برنامه سالانه خود را به هیئت امنا ارائه می‌دهند. قوه قضاییه هر شب‌ِ جمعه به مردم مشاوره قضایی می‌دهد و سعی در رفع اختلافات دارد؛ مشکلات خانوادگی، جوانان و کودکان. این نظریه را اتحاد امامت و امارت نام‌گذاری کردیم. امارت به نام امیری و استانداری است.

چرا امام توانست؟
اگر کسی بگوید روحانی می‌تواند از عهدۀ این وظیفه برآید، در پاسخ باید گفت: چرا امام توانست، چرا آقای خامنه‌ای توانست. این‌ها مسئولیت سنگین کشوری داشتند، امامت و امارت در یک استان و شهرستان راحت‌تر است. در مسجد هم امامت به مقر اصلی‌اش می‌رود.

مردم می‌گویند امام‌جمعه فقط نماز جمعه می‌خواند. هر کاری هم می‌کند، می‌گویند دخالت نکنید؛ مثلاً باید کار فرهنگی بکند، می‌گویند به شما چه مربوط است؛ و چون استاندار در عرض امام جمعه است، دوگانگی به وجود می‌آید. کل عقب‌ماندگی ما از این است. اگر استاندار زیر نظر امام جمعه باشد هر جمعه زیر تیغ انتقاد است و از روی ترس سریع پروژه‌ها را انجام می‌دهد.

هر کجا امام است باید امارت در خدمت آن باشد
دستگاه‌های مختلف اجرایی از دادگستری تا استانداری و… باید زیر نظر امام جمعه و یا امام جماعت شهر، بخش و روستا باشد، تا بتواند مسائل جاری پیش روی را برطرف کند. استاندار باید قوه مجریه امام جمعه باشد. البته این مهم در پایتخت روی داده است ولی باید در استان‌ها هم شکل بگیرد. در حال حاضر در پردیسان قم این اجازه را گرفتیم و در حال پیاده‌سازی آن هستیم. در حال حاضر ما در پردیسان نمی‌گذاریم پرونده‌ای به دادگستری برود؛ در مساجد نمونه‌ای از قوا را ساخته‌ایم و مسائل را حل و فصل می‌کنیم.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account