تقوا سنگ بنای مسجد

اولین سنگ بنای مسجد، تقواست چنانچه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام، مسجد قبا را که اولین مسجد جهان اسلام است، بر پایه تقوا بنا نهاد و در مقابل با ساخت مسجد ضرار مخالفت شده است. بر مبنای کلام خداوند در قرآن مجید، این مسجد مصداق کامل آیه “لَمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَی التَّقْوی مِنْ أَوَّلِ یَوْم أَحَقُّ أَنْ تَقُومَ فِیهِ…” می‌باشد.

سنت علما و بزرگان در ساخت مسجد بر درنظر داشتن معیار تقوا و طهارت در ساخت مسجد بوده است. این معیار تنها به ایمان متولیان ساخت مسجد و مصالح آن محدود نشده است، بلکه در هدف و انگیزه ساخت مسجد دخیل بوده است. مسجد اعظم قم یکی از چنین مساجدی است که نه تنها بر پایه تقوا بنا گردید بلکه آفرینش تقوا و دین‌آموزی را برنامه خود قرار داد:

شناسنامه
نام مسجد: مسجد اعظم قم
متولی مسجد: مرحوم آیت‌الله بروجردی
معمار مسجد: حسین بن محمد معمار لرزاده
سال ساخت:۱۳۳۷ ه.ش
محل ساخت: مجاورت حرم حضرت معصومه(س)

ویژگی‌های مسجد
*ساخت به وسیله بتون مسلح که آن را از لحاظ استحکام به ساختمانی بی‌‎نظیر تبدیل کرده است.
*مجهز بودن به سالن آسایشگاه برای خادمین مسجد

ایده‌های مسجد
احیای سنت‌ها

آیت‌الله بروجردی، حرم مطهر حضرت معصومه را فاقد مسجد مشاهده کردند، جایی که زائران در آن بتوانند رفاه حال داشته باشند و برنامه‌های حرم پشتیبانی گردد. از این رو بنا بر الگوی مسجد گوهرشاد حرم امام رضا(ع)، به بنای مسجد اعظم قم همت گماشتند و فرمودند: “بنا دارم در جوار حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها مسجدى چون مسجد گوهرشاد بنا نمایم”. این الگو برای مسجد اعظم هم اجرا گردید و در جوار حرم مطهر مسجدی بزرگ و مستحکم بنا گردید.

لسمجد اسس علی التقوی
پیش‌بینى آن بزرگوار این بود که حوزه مقدسه قم در درازمدت به فضایى وسیع و مناسب جهت برگزارى دروس حوزویان در سطوح مختلف به ویژه دروس خارج مراجع عظام نیاز دارد و چه بهتر که این مرکز در جوار حرم مطهر و با نام مسجد باشد. چنانچه قرار گرفتن مدفن آن عبدصالح خدا در کنار درب ورودى این مسجد، گواهى صادق بر اخلاص و پاکى نیت اوست و به حق مى‌توان آن را یکى از مصادیق روشن “لمسجد اسس على التقوى من اول یوم” به شمار آورد.

این مسجد امروزه مهمترین مرکز تدریس در حوزه علمیه قم است. جلسه تدریس اکثر علماء و مراجع عالیقدر، در این محل برگزار می‌گردد که با حضور پرشور و استقبال گرم طلبه‌های حوزه‌های علمیه و دیگر علاقمندان به علوم دینی همراه است. امروزه به دلیل طرح‌های توسعه حرم حضرت فاطمه معصومه، مسجد اعظم جزئی از حرم شده‌ است.

مسجد؛ تریبون نظام
موقعیت خاص مسجد اعظم به صورتى است که اداره آن، بدون همیارى و هماهنگى با مجموعه آستانه مقدسه حضرت فاطمه معصومه سلام‌اللّه‌علیها ممکن نیست، زیرا این مسجد در خدمات‌رسانى به زائران حرم مطهر، نقش ویژه‌اى دارد. از سوى دیگر، با توجه به آنکه این مسجد از بیوت حوزه مقدسه علمیه قم است و میزبان دروس مراجع بزرگ و اساطین حوزه مى‌باشد، نیازمند همیارى و هماهنگى با نهادهاى حوزوى، مانند شوراى عالى و مدیریت محترم حوزه مقدسه قم است.

هم‌چنین از آنجا که مسجد، تریبون نظام تلقى مى‌شود، نیازمند هماهنگى با نهادهاى مرتبط مى‌باشد و این هماهنگى و همیارى به صورت بسیار خوبى در حال حاضر، بین مسجد و مجموعه آستانه مقدسه و تولیت محترم آن وجود دارد. هم‌چنین هماهنگى و همکارى مسجد با نهادهاى حوزوى نیز مى‌تواند در خدمات‌رسانى بهتر به حوزه مقدسه و زائران گرامى، بیش از گذشته منشأ اثر باشد.

کتابخانه تخصصی مسجد
مرحوم آیت‌الله بروجردى، عنایت خاصى به آثار گذشتگان و حفظ این آثار داشتند و چون خودشان اهل تحقیق بودند، این آثار برایشان بسیار ارزشمند بود و همیشه درصدد بودند فضایى را براى اهل تحقیق به وجود بیاورند تا دسترسى محققان به همه منابع تحقیقى آسان باشد؛ لذا از بدو ورود به قم و به خصوص از آغاز مرجعیت عامه؛ از ارتحال مرحوم آیت‌الله  سیدابوالحسن اصفهانى قدس‌سره نسبت به تأسیس و تقویت کتابخانه‌‌هایى در حوزه‌هاى علمیه قم، نجف‌اشرف و دیگر مراکز علمى اقدام کردند.

اگر در دنیاى تشیع عالم بزرگى از دنیا مى‌رفت و کتابخانه او را در معرض فروش مى‌گذاشتند، آیت‌الله بروجردى دخالت مى‌کردند و خریدارى مى‌نمودند و مى‌فرمودند: اینها آثارى هستند که اگر ما آنها را در اختیار نگیریم، دیگران آنها را مى‌برند؛ لذا بعد از رحلت مرحوم حاجى نورى، ایشان اقدام نمودند و کتابخانه ایشان را خریدارى کردند، به‌ طورى که خیلى از کتاب‌هایى که در کتابخانه شخصى ایشان و مدرسه نجف هست، از کتاب‌هاى مرحوم حاجى‌نورى است. البته معظم‌له قبل از افتتاح کتابخانه مسجد، حدود ۱۷۰۰ جلد کتاب اهدا کردند.

مرحوم لرزاده نقل مى‌کردند: وقتى طراحى و ساخت مسجد اعظم را شروع کردیم، آیت‌الله بروجردى از ابتدا قصد ساختن کتابخانه در مسجد را نداشتند، اما بعد از طراحى ساختمان دستور دادند در همین محدوده مسجد، جایى را براى کتابخانه اختصاص بدهیم.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account