جسم های پاک شهدا را به امانت گرفتید تا خواستنی تر باشید. شهدا را در برگرفتید تا کوثری شوید، تا عاشقان از عطر وجودشان بوی کارون را از فرسنگ ها فاصله حس کنند و مشام های بوی خوش حضورشان را با طراوت روزهای عملیات کربلای ۴ و ۵ والفجر۸ در هم آمیزند و یاد آن یاران سفر کرده و لحظات آسمانی را زنده نگه دارند. راستی اینجا کجاست؟ فکه، هویزه، اروند، طلائیه، خانه کیست؟ اینجا کجاست که زائرانش را راهیان نور خوانده اند؟ راست می گویند در میان خاک، پاره های نور خوابیده است و بر بلندایش لاله روییده است؟

باشگاه ایده پردازان مسجدی در آستانه یاد روز راهیان نور، مجموعه ای از ایده های فرهنگی اردوهای راهیان نور را برای مخاطبان فرهنگی و ارادتمندان شهدا به اشتراک می گذارد:

ایده ها

۱) مسئول فرهنگی؛ برای هر اتوبوس یک نفر را به عنوان مسئول فرهنگی انتخاب کنید تا اهداف فرهنگی شما را در آن اتوبوس دنبال و محقق کند.

۲) ببخشید یک لحظه؛ ۲۰ پوستر در سایزA1 یا A2طراحی می شود و روی درب ورودی مسجد دانشگاه (یا هر مکان استراتژیک و تابلوی دیگر!) نصب می‌شود. هر روز یک پوستر، از ۲۰ روز مانده به اردو. متن پوسترها هم می تواند هرچیزی باشد؛ آیه‌ای کوتاه؛ داستانکی از دفاع مقدس، خاطره‌ای از سیره شهدا، کلامی از شهدا، پیامی از امام خامنه‌ای یا امام خمینی و یا هر چیز دیگر.

۳)نام اتوبوس ها؛ روی هر اتوبوس برگه ای A3 نصب می‌شود که نام اتوبوس روی آن نوشته شده است. می‌توانید نام اتوبوس ها را از کلام و پیام بزرگان یا شهدا یا امام و رهبری انتخاب کنید و زیر نام اتوبوس آن پیام را هم بیاورید.

۴) کتابخانه سیار؛ با خودتان تعدادی کتاب جالب و از قبل تعیین شده ببرید. به عنوان مثال کتابهای آقای عاکف (انتشارات ملک اعظم ) و سری کتابهای دانشجویی (امام موسی صدر ، سید محمد حسینی بهشتی ، دانشجو باید سیب زمین نباشد ، یک دسته گل محمدی ،‌سید مجتبی نواب صفوی ، مرتضی مطهری ، آخوند باید روحانی باشد ، فصلی نو ، یک دختر جلف ، یسد مرتضی آوینی و….

۵) تهیه سی دی فرهنگی برای هدیه؛ به شرکت کنندگان در اردو همان ابتدای کار یک سی دی هدیه بدهید. این سی دی می تواند مثلاً حاوی مستند جالب ظهور باشدیا مجموعه ای از کلیپ های موبایل که به دقت انتخاب شده است.

۶) مسابقه کلیپ موبایل از اردو؛ با وجود روایت‌های فروانی که هر ساله در مناطق جنگی می‌شود، اگر در فضای اینترنت به دنبال چند روایت جدید و جالب باشید سخت به دست می‌آید.مسابقه بذارید تا همه به ضبط روایت گری ها و صحنه های ناب اردو تشویق شوند، شاید از بین این کارها، کلیپ های جالبی ایجاد شود و سپس به فضای اینترنت و سایر عرصه ها هم کشیده شود.

۷) مسابقه عکس؛ این مسابقه هم مثل مسابقه کلیپ روایتگری تاثیر مثبتی خواهد داشت در مستند سازی این اتفاق عظیم فرهنگی کشور

۸) مسابقات ادبی؛ با توجه به شرایط فعلی کشور و ماجرای طرح تخریب مزار های شهدا به بهانه بهسازی ، می توانید برای ایجاد موج و گفتمان سازی، ‌مسابقه ای تحت عنوان “بهترین خاطره من از مزار شهدای شهرمان”‌برگزار کنید.

۹) کتاب در بسته های فرهنگی؛ اگر به شرکت کنندگان بسته ای فرهنگی به عنوان هدیه اهدا می کنید حتما در آن کتاب باشد. می توانید از کتابهای بسیار کوچک مثل “ما غیر از خدا هیچ کس را نداریم” استفاده کنید. این کتابچه حاوی پیام قطع نامه امام(ره) است و قیمت اش هم بسیار مناسب است.

۱۰) طرح بحث؛ قبل از اردو چند موضوع مهم و بحث بر انگیز را انتخاب کنید و روی آنها کمی مطالعه کنید تا بتوانید پیرامون هر کدام از این موضوعات ۵ تا ۱۰ دقیقه در اتوبوس صحبت کنید پس از صحبت شما ، جمع را به شرکت در بحث دعوت کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

۱۱) طرح قرآنی؛ یک طرح برای ارتباط بیشتر افراد با قرآن در تمام طول زندگی و خصوصا در طول اردو ارائه کنید. مثلاً ما سال ۸۸ در بسته های فرهنگی که هدیه می دادیم تفسیر سوره یاسین را هم قرار دادیم و در طول اردو قرار شد که هر روز مثلا دو وعده و هربار دو صفحه از همین سوره یاسین تلاوت شود. روحانی های کاروان هم موظف شدند که هر روز چند خط از این سوره مبارکه را تفسیر کنند.

۱۲) اگر روای و یا روحانی دعوت کرده اید حتما در هنگام هماهنگی موضوعات درخواستی خودتان را مطرح کنید تا روی آن مباحث از قبل کار کنند. بسیار دیده شده که به خاطر عدم تاکید مسئولین اردو ، روای و روحانی بدون آمادگی در اردو شرکت کرده و نتیجه اش هم سخنانِ «از هر دری سخنی» شده است.

۱۳) تجربیاتتان را یاداشت کنید تا به هم در سالهای آینده به کار خودتان بیاید و هم به کار دیگرانی که می خواهند راه شما را ادامه دهند.

۱۴) تعدادی فیلم جالب و قابل پخش را از قبل تهیه کنید تا در اتوبوس ها پخش شود. اگر از قبل به فکر نباشید ممکن است راننده اتوبوس، همان فیلمی را پخش کند که خودش می خواهد.

۱۵) بجای آنکه به مناطق زیادی سر بزنید، در مناطق کمتری، بیشتر بمانید. بسیار شده است که فقط برای آن که به همه مناطق برسیم در هیچ جایی آنطور که باید و شاید تامل نکرده ایم و این مساله شدیداً در رکود اردو موثر است.

۱۶) ایستگاه بلوتوث:‌ قبل از اردو می توانید تعدادی فایل و کلیپ جالب را تهیه کنید و در طول اردو از طریق بلوتوث به دست زائران و مخاطبان برسانید.

۱۷) سرود خوانی: اگر از قبل روی چند سرود حماسی و جذاب کار کنید تا در هر اتوبوس همخوانی کنید کار بسیار جالبی از آب درخواهد آمد.

۱۸) بسته های مجموعه کارتی وجود دارد با عناوین مثل “یاد ایام” یا “افلاکیان خاکی” که توی اونها کارتهایی وجود داره که یک طرف آنها یک عکس با کیفیت از جبهه و رزمنده ها و … هست و یک طرف اون یک خاطره یا وصیت ….. همچین چیزی برای خاطرات حضرت آقا (مقام معظم رهبری) هم درست شده است.

۱۹)می توانید برخی جملات کوتاه استراتژیک و ناب را روی شیشه های کناری اتوبوس بچسبانید؛ به این ترتیب که هر کلمه از جمله را روی یک برگه A3 چاپ کرده و سپس روی شیشه های کناری اتوبوس بچسبانید، البته در هر سمت فقط یک جمله. با این کار می توانید ارزشهای و آرمانهای خود را اعلان کنید! مثلاً این جمله مهجور مانده امام: ((ما باید در جنگ اعتقادیمان بسیج بزرگ سربازان اسلام را در جهان به راه بیندازیم))

۲۰) یک چیز دیگه که خیلی دل رو می بره بیان کرامات شهدا هست. امدادهای غیبی که به رزمندگان شده یا برخی کراماتی که از خود شهدا به واسطه مقام معنوی یا توسل به اهل بیت انجام شده است… مثلا کی هست که با یاد کمک حضرت زهرا(س) به برونسی -خاک های نرم کوشک-، چشماش داغ نشه یا قلبش نرم نشه. این هم توسط راوی کاروان یا سرگروه های فرهنگی گروه های داخل اتوبوس می تواند انجام شود..

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account