یکی از مهمترین نهادهای جامعه اسلامی با کارکردی جامع و عظیم و البته چند منظوره، نهاد مقدس مسجد است. پیامبر اسلام بعد از ورود به شهر مدینه جهت تاسیس حکومت، ابتدا به احداث مسجد پرداخت و سپس هدایت همه امور جامعه را به درون مسجد منتقل کرد. عبادت، تجمعات سیاسی، فرهنگ، علم آموزی و حتی هدایت جنگ ها و قضاوت در بین مردم همه و همه در مسجد پیگیری می شد.

جایگاه مسجد و کارکردهای آن در گذر تاریخ فراز و نشیب هایی داشته است هر چند می توان اثرگذاری مسجد را در جوامع اسلامی به وضوح در نهضت های دینی و سیاسی مشاهده کرد که بزرگترین تجلی آن در انقلاب اسلامی محقق گردید. این مهم نشان می دهد رسیدن به تمدن نوین اسلامی، جز در حرکت جامعه از مسیر مسجد و تکیه بر کارکردها و ظرفیت های آن محقق نخواهد شد.

کتاب “مسجد طراز اسلامی از منظر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)” می کوشد تا از طریق گردآوری و احصاء دقیق مواضع و فرمایشات معمار کبیر انقلاب، امام خمینی و رهبر حکیم و فرزانه، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، خاستگاه، ابعاد، لوازم و افق مسجد طراز اسلامی را به تصویر بکشد:

شناسنامه کتاب
عنوان: مسجد طراز اسلامی از منظر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)
مولف: محمدحسن جعفرزاده
ناشر: دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز رسیدگی به امور مساجد
سال چاپ: تیرماه ۱۳۹۳

masjed-taraz-ذثس

معرفی
کتاب مسجد طراز اسلامی از منظر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، در ۴ فصل کلی تدوین شده است که یک به یک این فصول را معرفی می کنیم:

فصل اول با عنوان “اهمیّت و جایگاه مسجد” به طرح مباحثی چون منزلت مسجد در صدر اسلام، تاثیر متقابل مسجد و انقلاب اسلامی، وضعیت مساجد در قبل از انقلاب، نقش مساجد در پیروزی انقلاب، جایگاه مسجد در تداوم انقلاب، نقش انقلاب در ارتقاء جایگاه مسجد، جایگاه مسجد در بیداری اسلامی و ترس و کینه دشمنان از مسجد طراز اسلامی پرداخته و سعی دارد تا اهمیت مسجد را از صدر اسلام تا پیروزی انقلاب اسلامی دنبال نماید و شاخصه های اثرگذاری آن را در کلام امامین انقلاب مطرح نماید.

فصل دوم با عنوان “چیستی مسجد طراز اسلامی” به بیان ماهیت و شاخصه های مهم مسجد همچون آبادانی، محوریت در معماری در شهر اسلامی، نوع آرایه های ادبی و ظاهری آن میپردازد. شرح کارکردهای عبادی، سیاسی، اجتماعی، تبلیغی، آموزشی و نظامی در جامعه اسلامی از دیگر مباحث این فصل است.

فصل سوم با عنوان “چگونگی مسجد طراز اسلامی” نوشتاری است که تلاش دارد تا به یک آسیب شناسی جامع درمورد مسجد و بیان آفت و موانع آن پرداخته در ادامه به ارائه تکالیف مجریان و مخاطبین مسجد از جمله مردم، متولیان مسجد، بسیج و نیروی مقاومت، کانون های فرهنگی، مسئولین نظام، دانشگاه و دانشگاهیان و حوزویان در رابطه با مسجد و مسئولیت های ایشان بپردازد.

فصل چهارم با عنوان “امام جماعت طراز اسلامی” به معرفی مهمترین و کلیدی ترین عضو مسجد یعنی امام جماعت پرداخته و در ادامه پس از بیان توطئه ها و آفاتی که جایگاه امام جماعت را تهدید می کند، به معرفی شاخصه های مهم او همچون مردمی بودن، جوانگرایی، انقلابی گری، مربی ای دلسوز، تلاشگر و وحدت آفرین در کلام امامین انقلاب اسلامی اشاره می نماید. در پایان همین فصل، فهرستی تفصیلی از مهمترین عناوین و سرخط مطالب ذکر شده از امامین انقلاب آورده شده است که نقشه ای کامل از موضوعات کتاب ارائه می دهد.

برشی از کتاب

ارتش اسلام هر جا رفته است، اول مسجد درست کردند و براى آباد کردن مساجد کوشش مى‏کردند؛

ارتش اسلام هر جا رفته است و سردارهاى اسلام هر جا پا گذاشتند، همان جایى که پا گذاشتند اول مسجد درست کردند. وقتى به قاهره رسیدند اول خط کشیدند براى مسجد و همه جا این طور بود؛ مسجد مطرح بود، معبد مطرح بود و ارتش اسلام براى آباد کردن مساجد و محرابها کوشش مى‏کردند….

صحیفۀ امام، ج‏۱۲، ص:۵۰۷

خرید کتاب
علاقمندان جهت تهیه این اثر ارزشمند می توانند با شماره تلفن ۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ ؛ دفتر مرکز رسیدگی به امور مساجد تماس حاصل فرمایید.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account