کتاب بهترین هدیه برای کودکان

مادر! تا این عبارت زیبا و دلنشین بر زبان جاری می‌شود به یاد دست نوازشی می‌افتی که همیشه پشتیبان توست، وجود پرمهری که هیچ‌گاه از محبت کردن خسته نمی‌شود، وجودی که آینده خود را در آینده کودک خویش نظاره می‌کند و آرزوهایش را با آرزوهای او گره می‌زند.

قصه‌های مادرانه هیچ‌گاه تمام نمی‌شوند برای شنیدن و مادرها به تعداد فرزندانشان قصه دارند برای خواندن. در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) می‌خواهیم داستان مادری را بخوانیم که در دنیای بی‌نهایت‌ها و در هیاهوی شتاب و سرعت به جای تسلیم به دنیای مجازی، کتاب را به فرزندش هدیه داده است:

بانو “افسانه مسگری” صاحب یک موسسه قالیشویی است شغل خود را با یک ابتکار جالب همراه کرده است، ابتکاری که می‌تواند بهترین هدیه یک مادر به فرزندش باشد:

تصمیم گرفتم سهمی در ترویج کتابخوانی داشته باشم
با توجه به پایین آمدن سرانه مطالعه در کشور، به عنوان مدیر یک موسسه خدماتی تصمیم گرفتم در کنار کار خدماتی که انجام می‌دهم در ترویج فرهنگ کتابخوانی نقشی داشته باشم به همین دلیل با مراجعه به کتابفروشی‌های سطح شهر کتاب‌هایی را تهیه کردم که به مشتریانم هدیه بدهم. موضوع کتاب ها اجتماعی، فرهنگی و علمی است که بیشتر آنها از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهیه می‌شود و سعی من بر آن است که برای همه گروه‌های سنی کتاب تهیه کنم و به آنها هدیه دهم.

کودکان مشتاق ایده من هستند
درست است که تعداد معدودی کتاب هدیه می‌دهم اما همین تعداد معدود کتاب را مشتریانم استفاده می‌کنند و امیدوارم که اینکار توسعه یابد و افرادی که همانند من به مطالعه کتاب علاقه دارند؛ با هر شغلی که دارند دنبال رو ایده من باشند و به دیگران کتاب هدیه دهند که شاهد بالا رفتن دوباره فرهنگ کتابخوانی باشیم.

زمانی که به درب منازل برای تحویل فرش‌ها می‌روم و در کنار فرش‌ها کتاب‌هایی را هدیه می‌کنم، کودکان به شدت مشتاق بوده که کتاب را هرچه سریعتر از دست مادران و پدرشان بگیرند و ورق بزنند، حتی گاهی پیش آمده است که عده‌ای از مشتریانم به موسسه قالیشویی آمده‌اند و گفته‌اند کتاب‌ها را مطالعه کردیم و درخواست می‌کنند که باز هم به آنها کتاب دهیم به همین دلیل تلاش می‌کنیم که همیشه دفتر خدماتی‌مان از کتاب‌های مختلف غنی باشد.

دلم می خواهد کودکانمان با کتاب دوست باشند
من هدیه دادن کتاب را دوست دارم و فرقی نمی‌کند که چه گروه سنی باشد، اما در دنیایی که کودکانمان پشت گوشی‌ها و تبلت‌هایشان قایم شده‌اند و بیشتر اوقات فراغت‌شان را با دنیای مجازی و بازی‌های کامپیوتری پر می‌کنند سعی می‌کنم بیشتر برای آنها کتاب تهیه کنم، کتاب‌های رنگ‌آمیزی، داستان‌های کوتاه و رمان، دلم می‌خواهد کودکان با کتاب دوست باشند و با مطالعه کتاب به تقویت روحشان بپردازند.

برای پیشنماز مسجد هم هدیه داریم
ما برای مساجد و حسینیه‌ها به صورت رایگان خدمات قالیشویی انجام می‌دهیم. موقع تحویل فرش‌ها که می‌رسد به پیش نماز مساجد قرآن مجید هدیه می‌دهیم.

ساعات مطالعه بیش از ساعات دنیای مجازی
من و فواد که ۱۶ سال سن دارد هفته‌ای یک بار به کتابفروشی‌های سطح شهر می‌رویم و کتاب‌های مورد علاقه‌اش را خریداری می‌کنیم، او هم به اقتضای سنش و جامعه مدرنیته امروز برای اینترنت و دنیای مجازی وقت می‌گذارد اما ساعات مطالعه کتابش بیشتر از ساعات گشت و گذار در دنیای مجازی است، او با کتاب بزرگ شده و سعی می‌کند هفته‌ای دو یا سه جلد کتاب مطالعه کند. من هم در طول روز ۳ الی ۴ ساعت کتاب مطالعه می کنم.

از همین بنگاه‌های کوچک خدماتی شروع کنید
به نظر من ابتدا خانواده‌ها باید اشتیاق کتابخوانی را در فرزندانشان به وجود بیاورند با آنها کتاب بخوانند و آنها را در کتابخانه‌ها عضو کنند و برایشان کتاب خریداری کنند، و در سطح جامعه نیز می‌شود از همین بنگاه‌های کوچک خدماتی شروع کرد و کتاب هدیه داد.

آرزویم دایر کردن یک کتابخانه در آینده است
اگر روزی آنقدر قدرت مالی داشته باشم چند مدرسه و مسجد را از نظر هدیه دادن کتاب حمایت می‌کنم و از آرزوهایم این است که در همین منطقه یک کتابخانه دایر کنم و کودکان را دعوت به کتابخوانی کنم و به آنها یاد دهم در حفظ کتاب‌ها کوشا و امانت‌دارهای خوبی باشند.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account