اسوه‌های انتظار

مطابق با آنچه از روایات و متون دینی به دست می‌آید، علم هیچ گاه از ایمان جدا نیست و تنها ایمان است که علم و هر آنچه انسان برای حرکت بدان نیازمند است را در اختیار انسان قرار می‌دهد و شاید به همین دلیل است که بسیاری از علمای معاصر شیعه، اصل را در هر عملی، بر ایمان و تقوا قرار داده‌اند و سلوک حقیقی را در گرو انجام واجبات و ترک محرمات دانسته‌اند.

منبع حقیقی علم به اذن خداوند امام است و در دوران غیبت، برای ورود به  طریقه سلوک و رسیدن به سرمنزل معبود و داشتن انتظار حقیقی، یکی از بهترین راه‌ها، الگوگیری از علما و عارفانی است که خود جرعه نوش علم امام هستند. بنابراین هم‌نشینی با علما و تفکر در سیره علمی و عملی ایشان خواهد توانست روشنگر راه انسان در دوره سخت و دشوار غیبت باشد:

ایده: بالا بردن سطح معرفت مهدوی نوجوانان با بازدید از یک مدرسه علمیه

طرح

جهت بازدید از مجموعه‌های موفق و کارآمد علمی و دینی در عرصه تربیت نیروی منتظر، نوجوانان مسجدی پس از ثبت‌نام توسط خادم فرهنگی مسجد در قالب یک کاروان ۲۰ نفره به مدارس علمیه اعزام می‌شوند و در مدرسه از برنامه‌های تدوین شده شامل کارگاه و ایستگاه‌های آموزشی شامل شناخت امام زمان، پاسخ به شبهات و…، مسابقه شاد فرهنگی”به سوی نور” با موضوع چه کار کنم تا به امام زمان برسم؟ استفاده خواهند کرد.

معرفی و ضرورت طرح

ارتباط با علما و همنشینی با آنها “مُجَالِسَۀ اَهلِ الدِّیِنِ شَرَفُ الدُّنْیَا وَ الاَخِرَۀ؛ رفت و آمد با علما موجب شرافت در دنیا و آخرت است”. شبیه‌سازی فضا و طراحی مدلی که بتوان در آن فضا نسبت به انتقال پیام‌های مدنظر موفق عمل کرد،در یک مدرسه علمیه با طلبه‌های نوجوان دست یافتنی‌تر است. فلذا محیط عملیاتی و اجرایی پروژه مدرسه علمیه به عنوان یک فضای روحانی و معنوی تعریف می‌گردد. با این پروژه، نوجوانان و جوانان یک نیم‌روز از نزدیک، فرصت همراهی و آشنایی با طلاب نوجوان حوزه علمیه را بدست خواهند آورد و با شیوه  زندگی ایشان به طور ملموس آشنا خواهند شد و در پایان با صرف ناهار و بازگشت به مساجد پروژه به پایان خواهد رسید.

بر اساس آنچه بیان شد و به لحاظ خصوصیات دوران نوجوانی پس از بحث لازم بهترین فضا و مکان جهت اجرای این پروژه، مدرسه علمیه حضرت مهدی عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف، مدرسه علمیه سیادت، مدرسه علمیه سلیمانیه و مسجد صنعتگران به برخی مدارس دیگر پیشنهاد می‌گردد.

پیام ها

همنشینی با علما باعث سعادتمند شدن انسان‌ها می‌شود.

ریشه دار بودن رابطه بدنه جامعه با علماء، به آرام سطح بیداری اجتماعی و دینی انسان را بالا می‌برد.

دانشمندی که از علمش سود می‌برند، از هفتاد هزار عابد بهتر است.

وظائف فرهنگسرا

تهیه و تدوین مباحث آموزشی

هماهنگی با مدارس علمیه

تامین حق‌الزحمه استاد

اجرای کارگاه آموزشی و مسابقه در مدارس علمیه

تامین وسایل ایاب و ذهاب مخاطبین

ارائه بن پذیرایی به خادم فرهنگی مسجد

ارائه اقلام تبلیغاتی به خادم فرهنگی مسجد

وظائف خادم فرهنگی مسجد

تبلیغات و اطلاع‌رسانی محیطی و دعوت از اهالی برای حضور در برنامه

هماهنگی با فرهنگسرا جهت انتخاب مدرسه علمیه

ثبت‌نام و سازماندهی مخاطبین جهت بازدید از مدارس علمیه

تهیه گزارش و نظارت بر حسن اجرای برنامه

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account