پاتوقی برای فرهیختگان محله

مسجد طراز اسلامی؛ جایی است که با احیاء کارکردهای همه‌جانبه خود، بتواند استعداد و توانمندی‌های مخاطبان خویش را شکوفا ساخته و در مسیر حقیقی آن قرار دهد. در واقع این مساجد فعال و حاضر در صحنه هستند که نیروهای امروز و فردای نظام اسلامی را تعیین کرده و به آغوش جامعه هدیه می‌کنند.

مسجد جامع‌المهدی(عج)، یکی از این مساجد فعال و پرکار است که توانسته از طریق اجرایی کردن محورهای آموزشی، نقش مهمی را در جذب فرهیختگان و موفقیت جوانان و نوجوانان مدرسه ایفا نماید. داستان موفقیت مسجد جامع المهدی(عج) را به روایت اعضای کانون هنری مسجد دنبال می‌کنیم:

شناسنامه مسجد

نام مسجد: جامع‌المهدی(عج)

آدرس مسجد: جنوب تهران، محله دولت‌آباد شهر ری

ایده‌های مسجد

تاسیس کانون فرهنگی هنری کنار مسجد

کانون فرهنگی و هنری مسجد جامع المهدی(عج) در سال ١٣٧٣ راه‌اندازی شد. همجواری این کانون با مسجد، عاملی برای تاثیرگذاری فضای معنوی مسجد بر برنامه‌های فرهنگی و فضاهای آموزشی و در نتیجه حضور بیشتر نوجوانان و جوانان در این مکان شده است. جوانان فعال کانون و مسجد در کنار بهره‌مندی از کلاس‌های آموزشی از برنامه‌های مذهبی مسجد هم بی‌بهره نمانده و این موضوع درصد قابل توجهی از آسیب‌ها و مشکلات اخلاقی را در میان این گروه کاهش داده است.

کانون مسجد؛ پاتوقی برای درسخوان‌های محله

به دلیل آنکه بسیاری از مخاطبان کانون، نوجوان و جوان بودند، با کمک تعدادی از دوستان، این کانون را به عنوان یک محیط علمی برای درسخوان‌های محله تجهیز کردیم که نتیجه این تلاش طی ١٠ سال، ورود بیش از ٢٠٠ نفر از اعضای آن به دانشگاه در رشته‌های مختلف بوده است. تا جایی که اگر پای صحبت بسیاری از افراد موفق محله که در آن دهه وارد دانشگاه شده‌اند یا موفقیت تحصیلی و مدارج علمی بالا کسب کرده‌اند، بنشینیم بی‌شک بخشی از موفقیت خود را مدیون حضور در این کانون می‌دانند.

اولویت کانون مسجد؛ توسعه علمی و کتابخوانی

در سال‌های اولیه تاسیس کانون، کتابخانه و سالن مطالعه به کتاب و امکانات بیشتری مجهز نبود. در سال ١٣٩٠ موفق شدیم از شهرداری ۵ میلیون تومان کمک مالی بگیریم.سه میلیون تومان هم دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری استان تهران کمک کرد و حدود ٧ میلیون تومان هم خودمان هزینه کردیم. در نهایت کتابخانه و سالن مطالعه کانون با حدود ١۵میلیون تومان به سالن مطالعه بزرگتر و به کتاب‌های بیشتر تجهیز شد.

تصمیم گرفتیم که کار فرهنگی را با آموزش شروع کنیم و اعتقاد داریم یکی از راه‌های توسعه عملی مباحث فرهنگی در جامعه، فعالیت در زمینه‌های علمی و آموزشی است. در این زمینه نیز سخنان مقام معظم رهبری را که بر تولید علم تاکید داشتند ملاک قرار دادیم و به همین دلیل هم بود که بیشترین بودجه کانون را صرف راه‌اندازی کتابخانه و سالن مطالعه کردیم.

کتابخانه شبانه‌روزی برای جوانان

سالن مطالعه کانون ۵ دقیقه قبل از اذان تعطیل می‌شود تا جوانان در نماز جماعت شرکت کنند. یکی از اهداف راه‌اندازی سالن مطالعه کانون، جذب جوانان و حضور بیشتر آنها در مسجد است. خوشبختانه حضور جوان‌ها در کانون هم حضوری قابل توجه است به گونه‌ای که کتابخانه از ساعت ٨ صبح تا ١١ شب پذیرای آنها است و در فصل امتحانات هم کتابخانه به صورت شبانه‌روزی در اختیار جوان‌ها است.

سالن مطالعه کانون فرهنگی هنری مسجد جامع‌المهدی(عج) به متراژ ١٠٠ متر مربع و در کنار شبستان مسجد قرار دارد و در حال حاضر فقط به برادران خدمات ارایه می‌دهد. همچنین این سالن مطالعه، دارای دو دستگاه رایانه متصل به اینترنت پرسرعت برای انجام امور تحصیلی و تحقیقاتی اعضا است و افرادی که دارای لپ‌تاپ شخصی هستند می‌توانند از اینترنت وای فای با دانلود نامحدود استفاده کنند.

با خانواده‌ها ارتباط خوبی گرفتیم

زمانی که کانون فرهنگی هنری در مسجد جامع المهدی(عج) تاسیس نشده بود، صف‌های نماز جماعت مسجد، صف کوتاهی بود که بیشتر نمازگزاران آن را میانسالان و کهنسالان تشکیل می‌دادند ولی به برکت ایجاد کانون فرهنگی هنری شاهد حضور جوانان و نوجوانان در صف‌های طولانی در نماز جماعت هستیم زیرا تمام تلاش ما با ایجاد کانون بر این اساس بود که علاوه بر اینکه حضور جوانان را در صف‌های نماز جماعت پر رنگ کنیم با خانواده‌های آنها هم ارتباط خوبی برقرار کنیم تا از برنامه‌های مسجد استفاده کنند.

کتابخانه باز در ورودی مسجد

کتابخانه‌ای نیز به عنوان “کتابخانه باز” در ورودی مسجد قرار دارد که نمازگزاران به مطالعه آن ها می‌پردازند و می‌توانند ظرف مدت زمان مشخص آن‌ها را به امانت ببرند. فضای دیگری نیز مخصوص دانش‌آموزان و دانشجویان در بخشی مجزا فراهم شده است که دارای موضوعات و مطالب گوناگون درسی است و برای کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد. بخشی از قسمت ورودی مسجد با عنوان “میز مطبوعات” به روزنامه‌های کثیرالانتشار اختصاص داده شده است که نمازگزارن و اعضای سالن مطالعه با تورق آنها از اخبار و اتفاقات روز آگاه می‌شوند.

کانون شعر و  ادبیات مسجد

باتوجه به این که این روزها دشمنان، جنگ نرم را در قالب تهاجم فرهنگی در کشورمان راه انداخته‌اند، همه ما موظفیم تا با غنی‌سازی فرهنگمان در برابر هجمه‌های دشمن بایستیم به همین منظور در راستای فرمایش مقام معظم رهبری که برّنده‌ترین سلاح فرهنگی را شعر دانسته‌اند سه سال پیش به فکر افتادیم تا کانون تخصصی شعر و ادبیات را در کنار مسجد راه‌اندازی کنیم که خوشبختانه مورد استقبال چشمگیر اهالی منطقه و گروه‌های سنی مختلف قرار گرفته است.

رونمایی از کتاب «گره نگاه» اثر سرهنگ جعفری یکی از نویسندگان عرصه دفاع مقدس که آثارش مورد تقدیر مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته، با حضور جمعی از پیشکسوتان ادبی در کانون تخصصی شعر و ادبیات مسجد جامع‌المهدی(عج) یکی دیگر از اقدامات این کانون تخصصی بوده است. مجموعه اشعار «زمزمه کاشی‌ها» اثر شاعر فرهیخته حجت‌الاسلام محمد حسین انصاری نژاد یکی از آثار به چاپ رسیده در این کانون است می‌توان به آن اشاره کرد.

تولید الکتریسیته از دانه‌های برنج

تمام تلاش مسئولان کانون فرهنگی هنری مسجد جامع‌المهدی(عج) بر این است که با جذب جوانان و نوجوانان به کانون، در راستای کشف استعدادها و نیروهای فعال مسجدی تلاش کنند و در این زمینه هم تاحدودی موفق بوده‌اند به گونه‌ای که یکی از نوجوانان کانون فرهنگی هنری مسجد جامع‌المهدی(عج) موفق به ثبت اختراع خود شد.

او که دانش‌آموز پایه ششم ابتدایی دبستان امام خمینی(ره) و عضو نوجوانان کانون فرهنگی و هنری مسجد جامع‌المهدی(عج) است موفق به ثبت اختراع علمی تولید الکتریسیته از دانه‌های برنج شد. رضا مهدی‌نژاد توانست طرح خود را با عنوان تولید الکتریسیته از دانه‌های برنج که در جشنواره ملی جابر بن حیان سال گذشته حائز رتبه کشوری شده بود، به عنوان یک اختراع علمی به ثبت برساند.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account