مساجد قدیم، تا زمانی که جای آنها را در اجتماع امروزمان، بانک و نهادهای اجتماعی و فرهنگی نگرفته بود، مرکز و محور همه چیز بود. جلسات سیاسی، ساماندهی جنگ‌ها، حل اختلافات، قضاوت و ازدواج همگی در مسجد ساماندهی و برنامه‌ریزی می‌شد. این محوریت باعث می‌شد هر کاری در زندگی انسان؛ آغازی متفاوت و مفهومی والا داشته باشد.

با اینکه امروز تا حد زیادی این جایگاه از دست رفته و به فراموشی سپرده شده است، اما هنوزم کسانی هستند که مسجد را محور و مرکز زندگی خود می‌دانند. در این میان، زوج جوان همدانی هم تصمیم گرفتند تا زندگی مشترکشان را به تأسی از سروران عالم حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع)، در حسینیه مسجد آغاز کنند. قصه ازدواج به روایت خانم اسکندری نویسنده خوش ذوق کشورمان دنبال می‌کنیم:

ایده‌های مسجدی را عملی کنیم

عروس خانم، یکی از جوانان ایده‌پرداز مسجدی است که به همراهی همسرش تصمیم گرفته‌اند یکی از ایده‌های مسجد را عملی کنند. آنها نه تنها مجری ایده بلکه خود آدم‌های اصلی ایده هستند که سفره عقدشان را در حسینیه مسجد دانشگاه بوعلی پهن کرده  و میهمانان را با حفظ حرمت مسجد، دعوت نموده‌اند.

0059

سفره عقد؛ دست‌ساز و کم‌هزینه

وارد حسینیه مسجد که می‌شوی فضای روحانی و بزرگ مسجد دانشگاه چشمت را می‌گیرد و جایگاه تزیین شده و سفره عقدی زیبا، که دست‌ساز و کم‌هزینه پهن شده است. محتویات سفره از وسایلی تهیه شده که می‌توان براحتی تهیه کرد: کاسه آب و تنگ‌هایی که داخل‌شان شمع است و بادام و گردو و نان و پنیر و سبزی که به ترتیب خاصی بر پارچه ساتن سفید گذاشته شده‌اند. بالای سفره هم می‌توان عروس خانم را با چادر و لباس سپید دید که خندان، سرگرم تعریف با آقای داماد است.

0060

حریمی از جنس بادکنک‌های رنگی

مدعوین همگی از آشنایان و دوستان عروس و داماد هستند. بنابراین برای اینکه محیط صمیمانه باشد، بین خانم‌ها و آقایان را یک ردیف بادکنک سفید و آبی که با گل تزیین شده و سفره هماهنگی دارند جدا کرده‌اند. در عین حال برای بزرگترها و مهمانان، چند ردیف صندلی برای نشستن تدارک دیده شده است. مهمانان باهم خوش و بش می‌کنند و فضا و تصمیم زوج برایشان تعجب‌برانگیز است. بچه‌ها براحتی در فضای مسجد می‌دوند بدون اینکه کسی نگران شکستن چیزی یا برهم خوردن نظمی شود.

رمز چهار نکته‌ای برای جوانان

حاج آقا سیدحسن فاضلیان وارد مجلس می‌شود. شال سبز برگردن و روی خندان به میهمانان سلام می‌دهد و می‌نشیند. میکروفون را دست می‌گیرد و به زوج که چنین تصمیمی گرفتند که درخانه خدا سفره عقدشان را پهن کنند تبریک می‌گوید. اشاره می‌کند این اولین عقدی نیست که در مسجد و حسینیه آن می‌خواند اما اولین عقد در مسجد دانشگاه بوعلی است و از دانشجویان می‌خواهد این آخرین عقد نباشد. الف ب پ ت رمز چهار نکته‌ای است که حاج آقا توجه همه را به آن جلب می‌کند:

الف: آسانی ازدواج

ب: بهنگام بودن ازدواج

پ: پایدار بودن ازدواج

ت: تداوم داشتن ازدواج آسان و بهنگام و پایدار

مراسم عقدی با طعم طنز  و لبخند

ذکر صلوات است که فضا را خوش بو تر می‌کند. وقت استحابت دعاست. دست‌ها به سمت آسمان باز می‌شوند. هر کسی حاجتی را در نظر می‌آورد و خوشبختی زوج جوان را نیز. حاج آقا با طنز و لبخند فضا و را دگرگون می‌سازد.

سپس تقاضای وکالت عروس خانم را می‌شود. عروس خانم قرآن در دست می‌گیرد و مشغول تلاوت می‌شود. دوستان عروس می‌گویند: عروس خانم قرآن تلاوت می‌کنند و بار دوم: مشغول دعا برای سلامتی حضرت ولیعصر است.. بار سوم داماد هدیه‌ای به عروس خانم می‌دهد و بله را عروس می‌گوید و خطبه جاری می‌شود.

ایده

برگزاری مراسم عقد ازدواج در مسجد

پشتوانه نظری

مقام معظم رهبری: “مسجد باید رابطه خود را با جوانانى که ازدواج می‌کنند…و حتى با نوزادانى که متولّد می‌شوند، برقرار و مستحکم کند”.

پیام به نوزدهمین اجلاس سراسرى نماز۲۰/ ۰۷/ ۱۳۸۹

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account