اخبات

هلال رمضان که از نیمه می‌گذرد به شب‌های قدر نزدیک می‌شویم، شب آوردن همه دل به پیشگاه الهی و سر نهادن به آستان دوست، صورت بر خاک نهادن، شکستن، فرونشستن، که در شب قدر جز دل شکسته را به حریم دوست راه نمی‌دهند. نه غرور طاعت و حالت را از تو خریدارند نه نومیدی از رحمت وسیعش.

شب قدر باید در خویشتن شکست و خاضعانه به سمت خدا روی نهاد، ذکر گویان بر لب که من”لم یکن شیئا مذکورا” بودم حال آمده‌ام تا از تو “تعز من تشاءُ” بخواهم. شب قدر تنها شب متقین و محسنین نیست که حقیقتا شب مخبتین است، کسانی که سرنوشت خویش را با انابه و انکسار قلب، به بارگاه حق رقم می‌زنند.

باشگاه ایده‌پردازان مسجدی، به مناسبت لیالی قدر، به معرفی اثری ارزشمند با عنوان “اخبات” می‌پردازد، عنوانی شایسته که آداب حقیقی شب قدر را با استمداد از معنای “انابه المخبیتن” معرفی می‌نماید و معتقد است که از تو نه طاعت و عصیان که انکسار و شکستگی می‌خرند و این گونه است که خداوند در دل‌های شکسته جای دارد:

شناسنامه

عنوان کتاب: اخبات

مولف: علی صفائی حائری(عین-صاد)

ناشر: انتشارات لیله‌القدر

سال انتشار: ۱۳۷۸

معرفی کتاب

اخبات اثر برجسته حجت‌الاسلام صفائی حائری است که در شب‌های ۱۹، ۲۱ و ۲۳ رمضان سال در طی سه سخنرانی ایراد شده و سپس در کتاب حاضر گردآوری شده است. مولف در این سه شب، به بیان معنای اخبات، آداب ورود به شب قدر و حالت حقیقی مومن در این لیالی اشاره کرده است.

در سخنرانی اول، که فصل اول کتاب است مولف به طرح این مسئله می‌پردازد که هیچ انسانی از گناهان و ذنوب به دور نیست و اگر تا کنون به گناه مبتلا نشده‌ایم به دلیل آن است که هنوز در شرایط گناه واقع نشده‌ایم. حقیقت امر این است که هنوز مجبور نشده‌ایم به خاطر محبوب‌های شخصی‌مان دست به هر کاری بزنیم در حالی که همه ما فرعونیم و فقط مصرهای وجود ما کوچک و بزرگ می‌شود.

مولف به بیان ادعای خود می‌پردازد با این توضیح که بر خلاف همه ادعاهایی که شنیده‌اید که با طاعت، قرب حاصل می‌شود، من اعتقادم این است که نه طاعت و نه عصیان، بلکه انکسار است که مقرب است. غرور طاعت و غرور حالت دورکننده انسان از حق هستند اما وصال رحمت منوط به اخبات، خشیت و خضوع است.

فصل دوم که در بیان معنای اخبات و راه‌های رسیده به آن است، مولف ذیل آیه ۷ سوره اعراف؛ “وَلَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا وَادْعُوهُ خَوْفًا وَطَمَعًا إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِیبٌ مِنَ الْمُحْسِنِینَ” به طرح این مطلب می‌پردازد که طاعت و حالت می‌تواند انسان را به رحمت الهی نزدیک کند اما نمی‌تواند مایه وصال او باشد. اندیشه حرکت‌ها و فعالیت‌ها موجب می‌شود که نفس گرفتار غرور شده و از وصال حقیقی باز بماند. مطلوب حقیقی در انکسار قلب است جایی که انسان بین خوف و رجا قرار گرفته که نه مبتلای غرور و نه نومید از رحمت الهی است.

فصل سوم کتاب، چگونگی رسیدن به اخبات بیان می‌گردد. مولف عنوان می‌کند اولین قدم برای ایجاد وجل و اخبات در دل، مقایسه کار خود با نعمت الهی و دوم مقایسه کار خود با هدف حقیقی است. مقایسه کار با توان روشن می‌سازد که تلاش انسان علی‌رغم به کارگیری همه توان از میزان تلاش حقیقی کمتر است. دیگر اینکه وقتی کار را با هدف مقایسه می‌کنیم می‌فهمیم تلاش به اندازه توان ماست نه مقصد ما. فهم اینها آغاز اخبات و انکسار قلبی است.

مولف در پایان به رابطه اخبات و شب قدر می‌پردازد و بیان می‌کند اخبات آنجا معنا می‌یابد که می‌بینیم هم با نعمت‌هایی که به ما داده‌اند کاری نکرده‌ایم و هم به واسطه کاری که از طریق نعمت‌ها انجام داده‌ایم تلاش ما به اندازه مطلوب و مقصود حقیقی ما نبوده است. عظمت و رحمت حق قبل از آنکه انسان سر بلند کند از راه می‌رسد اما وقتی ما دیوار بسته و در وادی غرور سرگردان شدیم آن گاه تنها به اندازه ظرفمان از رحمت حق برخوردار خواهیم شد.

طالب حقیقی کسی است که خود را آنگونه که هست پشت سر می‌نهد و ظرف را می‌گیرد تا آن را پر کنند. او طالب استجابت می‌شود و دعای او را مستجاب می‌کنند که “اذا سألک انی فإنی قریب اجیب دعوه اذا دعان فلیستجیبوا لی و لیومنوا بی لعلهم یرشدون”. چون ظرف وجودش را از رحمت حق سرشار ساختند زمزمه می‌کند: “الهی أَرَ مَوْلًی کرِیما أَصْبَرَ عَلَی عَبْدٍ لَئِیمٍ مِنْک عَلَی یا رَبِّ “.

برشی از کتاب

امشب شب تقدیر است. شب تقدیر، شبى است که انسان باید جایگاه خودش را در این عالم بفهمد و بررسى کند. باید ببیند که به جمع خود، به وجود خود، به نیروهایى که دارد، چه سازمانى داده است و برایشان چه برنامه‌اى ریخته است؟ در خانواده خود، در کوچه و محل خود، در شهر خود، در کشور خود چه برنامه و طرحى داشته است؟ ما یاد گرفته‌ایم فقط بهانه بیاوریم و غُر بزنیم که نمى‌گذارند کار کنیم یا جامعه منحرف شده و دیگر نمى‌شود کارى انجام داد و … در حالى که هر چه مشکلات زیادتر شود، تکالیف بیشتر مى‌شود.

کتاب «اخبات»، ص۱۰۵

خرید کتاب

جهت تهیه این اثر ارزشمند می‌توانید به پایگاه اینترنیتی عین صاد(استاد صفائی حائری) قسمت سفارش محصولات مراجعه نمایید و یا با شماره ۳۷۷۱۲۳۲۸ – ۰۲۵  تماس حاصل فرمایید.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account