سحرخیز باش تا کامروا باشی

ساخت بنای مسجد اگر چه اهمیت بسزایی دارد اما تنها مولفه یک مسجد موفق نیست بلکه مهمتر از آن، عمران معنوی و فرهنگی یک مسجد است که بر رونق و میزان تاثیرگذاری آن می‌افزاید. شاید باورش سخت باشد اما در پایتخت هم می‌توانی مساجدی را ببینی که ساختمان آنها کامل بنا نشده با این حال در محله خود مشهور و مورد مراجعه مردم هستند.

مسجد ولیعصر(عج) تهران؛ از جمله مساجدی است که درحال حاضر از یک سوله برای برگزاری نماز جماعت برخوردار است و به تازگی فاز دوم ساخت و ساز خود را شروع کرده اما نماز جماعت صبحگاهی‌اش، بیشتر از ۲۰۰ نفر شرکت کننده دارد. رازهای موفقیت این مسجد را به روایت اهالی آن دنبال می‌کنیم:

شناسنامه مسجد

نام مسجد: ولیعصر(عج)

بانی مسجد: آقای آخوندی

متولی مسجد: حجت‌الاسلام بجنوردی

سال ساخت: ۱۳۷۶ شمسی

محل ساخت: بلوار کاج، منطقه ۲۲ تهران

مسجد ولی‌عصر(عج) بلوار کاج، همان مسجدی است که در نماز صبحش بیش از ۲۰۰ نفر حاضر می‌شوند و پس از آن در کنار هم سر سفره صبحانه پربرکت مسجد می‌نشینند. باوجودی که فعلاً نمازگزاران این مسجد در سوله‌ای کنار بنای درحال ساخت آن نماز برپا می‌کنند با این حال هیچ روزی این مسجد کم‌جمعیت نیست.

ایده‌های مسجد

افتخارم تامین نان سفره صبحانه مسجد است

صفر فلاح از اهالی محله بلوار کاج است که هر روز ۲۰ قرص نان بربری فانتزی صبحانه مسجد را تأمین می‌کند. او تجربه شیرین خود را اینگونه برایمان تعریف می کند: “خدمت به مسجد برای هرکسی افتخار است. من هم دوست داشتم در گوشه‌ای از کارهای آن سهیم باشم و افتخار تأمین نان سفره صبحانه آن نصیبم شد. از طرفی طی کردن این مسیر آن هم هرروز باعث شده تا سلامتی من بیشتر حفظ شود و بیماری کمتر به سراغم بیاید. ضمن اینکه نانوای محله ما همیشه هزینه کمتری در قبال خرید نان از ما می‌گیرد تا در بخشی از سفره صبحانه مسجد نیز مسجد نیز سهیم باشد و این هم از دیگر برکات وجود مسجد ولیعصر(عج) در این محله است”.

سحرخیز باش تا کامروا باشی

محمدمیرسپاه سالمند ۶۰ ساله محله هر روز درب مسجد را برای نمازگزاران باز می‌کند. می گویند سحرخیزتر از همه است از این رو سپرده اند تا درهای مسجد را باز کند. “هر روز صبح یک ساعت مانده به اذان درهای مسجد را باز می‌کنم و سماور را هم برای پذیرایی صبحگاهی از حاضران، پر آب و روشن می‌کنم تا شرایط دم کردن چای مهیا شود. آمارها نشان می‌دهد روزانه نزدیک به ۲۰۰ نفر در نماز صبح حضور دارند که ۱۴۰ نفر آنها با ما هم‌سفره می‌شوند. هزینه یک صبحانه مختصر و چندان زیاد نیست، اما تأثیر محلی آن بسیار زیاد است و ما سر سفره صبحانه با بسیاری از اهالی آشنا و از برخی از مشکلات محله هم باخبر می‌شویم”.

همدلی و نشاط در جریان است

از خادمان افتخاری مسجد «غلامرضا نوشادی» است که دلیل فعال بودن اکثر نمازگزاران این مسجد را روحیه بالا و فعالیت زیاد امام جماعت آن عنوان می‌کند و می‌گوید: “برنامه‌های متنوعی در این مسجد برگزار می‌شود که طرفداران خاص خود را دارد، به‌طور مثال هر روز بعد از نماز صبح ۱۷ رکعت نماز قضا برای ثواب آن به‌صورت جماعت برگزار می‌شود که امامت آن را نیز امام جماعت مسجد برعهده دارد و همین امر سبب شده که بسیاری از نمازگزاران در آن مشارکت کنند”.

تفالی به حافظ چاشنی منبر مسجد

رضاخان بابایی از نمازگزاران مسجد علت موفقیت مسجد را در جذابیت امام مسجد می‌داند و می‌گوید: “امام جماعت مسجد ما بین نمازها معمولاً یک بیت شعر را از حافظ می‌خواند و بعد از آن هم سخنرانی خود را با محوریت همان شعر آغاز می‌کند. او سخنان خود را عامه پسند مطرح کرده و این باعث می‌شود که هم منِ جوان متوجه گفتار حاج‌آقا شوم، هم بزرگان مسجد”.

 

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account