برترین ایده‌پردازان مسجدی از ایده‌هایشان می‌گویند

آیین پایانی سومین فراخوان ایده‌پردازی مسجدی در حالی در ۱۷ روز شهریورماه برگزار گردید که ساختمان محراب تهران، میزبان برخی ائمه جماعات مساجد تهران، فامیاران، فعالان و ایده‌پردازان مسجدی بود. در این جمع دوستانه، که با حضور حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور همراه بود ایده‌پردازان برتر مسجدی در ارائه کوتاه، ایده‌های خود را معرفی کرده و از شیوه‌های اجرا و مدیریت این ایده‌ها سخن گفتند.

برترین ایده‌های فراخون سوم ایده‌پردازی مسجدی را به روایت صاحبان آن ایده‌ها از نظر می‌گذارنیم:

سرکارخانم سعیده سادات علاقه‌بند حسینی

ایده: شبکه سراسری مجازی جهت آموزش‌های مسجدی با موضوع ایجاد کمپین‌ها و موج آفرینی

ایجاد شبکه سراسری مجازی جهت آموزش های مسجدی، با هدف ایجاد کمپین‌ها و موج آفرینی با توجه به اهمیت فضای مجازی، ضرورت نقش‌آفرینی جوانان مسجدی(مومن و انقلابی)، ضرورت ایجاد کمپین ها و موج آفرینی در فضای مجازی.

مراحل ایجاد شبکه عبارت است از: شناسایی نیروهای مستعد، آموزش و ارتقاء توانمندی‌ها، دسته‌بندی، تولید محتوا و محصول و هشتگ، انتشار و حمایت به عنوان مثال در مواقعی که رهبری به میانه میدان آمده و حرکت بزرگی را برای انتشار اسلام انجام می‌دهند، همچون نامه ایشان به جوانان اروپا. مزیت این کار هم اتصال و پشتیبانی فضای حقیقی و بچه‌های مسجدی‌ست که خواهند توانست با هدایت و رهبری جامع و توانایی، ایجاد موج‌آفرینی به هنگامی داشته باشند.

 

سرکار خانم مونا اسکندری

ایده: مسجد پیشگام در آموزش انواع دوخت حجاب برای همه نوع سلیقه

یکی از مسولیت‌های مسجد و مسجدی‌ها ترویج فرهنگ عفاف و حجاب  برای مصونیت ماندن جامعه است که بخشی از آن بر عهده‌ی بانوان است. پوشش امری است که دین اسلام بر آن تاکید کرده و از واجبات است. مسجد می‌تواند برای نسل امروز قدم بردارد و آنها را با پوشش اسلامی آشنا و یا آشتی بدهد. ازجمله اقدامات ممکن از سوی مسجد عبارت است از:

آموزش دوخت انواع چادر و مقنعه و حجاب در مسجد بصورت رایگان

دوخت چادر و ملزومات حجاب ویژه‌ی کودکان و نوجوانان دختردر مسجد

دوخت لباس عروس پوشیده و ملزومات حجاب ویژه‌ی مهمانی‌ها و مجالس در مسجد

 

 حجت الاسلام و المسلمین مشکوری

ایده: ساخت۱۱۰مسجد پیش ساخته

طبق مطالعات کانون خورشید که با هدف ترویج رسانه ای غدیر تاسیس شده است، مسجد نماد امام علی(ع) است و هفت شان از شئون امام علی در مسجد محقق شده است: ولادت، وصلت و ازدواج، سکونت و بحث سدالابواب، ولایت علی(ع) و اعطای انگشتری در مسجد، حکومت در مسجد، قضاوت در مسجد، شهادت در مسجد. به همین منظور طرحی به نام یکتامان ادعا کرد می‌تواند سازه های پیش ساخته مسجد را تولید نماید.

این سازه ها با نمادهای شیعی طراحی شده و سریع‌الاحداث بودند و این امکان را فراهم می‌کرد که با هزینه های کمتر و صرف وقت کمتر و در عرض سه ماه  یک مسجد بنا گردد. امروز ۵ بنا از این مساجد در ایران هست. شروط اصلی در این طرح این بوده است که عنوان این مساجد غدیری تعیین شود. این مساجد بایست روز عید غدیر آراسته گردد. دیگر اینکه کاروان های شادی به همت این مساجد راه اندازی شود. دیگر اینکه در در اجتماع این مساجد عیدانه غدیر داده شود. در این مساجد نماز عید غدیر برپا شود. همچنین روز عید غدیر زیارت غدیریه خوانده شود. همچنین عقد اخوت بین بردران و اطعام غدیر از دیگر برنامه‌های این مساجد است.

جناب آقای علی مراد خسروآقایی

ایده: نذر فرهنگی با رویکرد اهدای کتاب

یکی از کارکردهای فرهنگی مسجد، نذر فرهنگی است. نذر فرهنگی عبارت است از انجام کار فرهنگی و فکری برای فرد یا گروهی از افراد می‌باشد. همچنین نذر فرهنگی شامل: نذر وقت، نذر مهارت و تخصص ، نذر محصولات فرهنگی ازجمله: کتاب و…. می‌باشد. کتاب جلوه نابی از نذر فرهنگی و بهترین غذای روح انسان است.

برای اجرای ایده لازم است؛ توجیه و آگاه‌سازی اهالی مسجد در زمینه طرح مذبور، تبلیغ و اطلاع‌رسانی از طریق پیامک، نشریه، سایت و بنر به اهالی مسجد، فراخوان از اهالی مسجد در زمینه هدیه کتاب در قالب نذر فرهنگی، عضویت در طرح نذر فرهنگی و ثبت اطلاعات فردی اهالی مسجد در سامانه اطلاعاتی، تهیه لیست کتاب‌های مفید و ارزنده با مشارکت امام جماعت  محترم ، اعضای محترم هیئت امناء ، اعضای بسیج و اهالی مسجد، تهیه و اهداء  ۲ جلد کتاب مورد نیاز بر اساس لیست تنظیمی هرساله در ایام ماه محرم و رمضان از سوی اهالی مسجد.

 

جناب آقای ابوالفضل منصوری

ایده: مسجد پر از مدرسه‌ای

دسته چک‌های تشویقی برای بچه‌ها تهیه کنید و روی آن مبلغی مثلا ۱۰۰۰تومان بنویسید و در عین حال با مدرسه هماهنگ کنید که بچه‌ها با تحویل دادن این چک از بوفه‌ی مدرسه خرید کنند و بعدا این چک‌ها را از مدرسه بگیرید و پول آن را پرداخت کنید. با این کار بچه‌ها برای گرفتن چک سعی در کار مثبت کنند.

 

جناب آقای ابراهیم جنبی بحرینی

ایده: طرح مسجد با رویکرد معماری دینامیک

معماری دینامیکی، که یک معماری سبک خاص است که اجزای ساختمان را از حالت سکون به حرکت دینامیکی وادار می‌کند. لذا بهترین ایده برای ساخت مسجد با این سبک معماری جهت مناره‌های متحرک و کلاهک چرخشی و همچنین گنبد دینامیکی جلوه‌های مسجد و کارای آن برای نورپردازی پخش صوت از مناره و….. بسیار کاربرد خواهد داشت.

ساختمان‌هایی که در حال حرکت هستند و درعین حال شکل خود را برای انطباق با تصورات انسانی تغییر می‌دهند؛ این ساختمان‌ها جهت حرکت خورشید را تعقیب می‌کنند و به سمت جهت وزش باد تغییر جهت می‌دهند. بنابراین همساز شدن با طبیعت باعث می شود این بناها انرژی مورد نیاز خود را تأمین کنند. این نوع معماری قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه برای ایجاد دید گسترده‌ای نسبت به جهان، طبیعت، آینده و زندگی دارد.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account