مسجد سبز جهان

یکی از مسائل و چالش‌های فراروی انسان امروز، نگه‌داشت انرژی و منابع طبیعی و جلوگیری و از تخریب هرچه بیشتر طبیعت، بواسطه استفاده از انرژی‌های شیمیایی و فسیلی است. یکی از راه‌حل‌های مهم برای عبور از این بحران، استفاده درست و هدفمند از انرژی‌ها و منابع محیطی با توجه به نوع محیطی است که در آن هستیم.

مسجد جمعه بدریه هند هم توانسته با طراحی ساختمان مسجد در تناسب و هماهنگی با محیط، گامی مهم در بهینه‌جویی مصرف انرژی بردارد و عنوان نخستین مسجد سبز جهان را از آن خویش سازد:

ویژگی‌های مسجد

نخستین مسجد سبز جهان

مفتخر به دریافت جایزه معتبر پلاتین بهترین ساختمان از سوی شورای ساختمان‌سازی سبز در هندوستان

ایده‌های مسجد

استفاده از انرژی‌های طبیعی و بهینه‌سازی مصرف

جایزه معتبر پلاتین بهترین ساختمان براساس ویژگی‌های خاص این مسجد،با توجه به طراحی ویژه، عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی و دیگر قابلیت‌های ویژه ساختمان آن اهدا شده است. مسجد جمعه بدریه نخستین مسجد سبز در جهان می‌باشد که برق آن تماما توسط انرژی‌های سبز چون خورشید و وزش باد تامین می‌شود. این مسجد تنها ۶ وات برق مصرف می‌کند.

معماری ویژه برای تامین هوای خنک

شکل خاص این مسجد، بالا قرار گرفتن سالن نمازخانه، فضای سبز اطراف و محفظه‌های آب در نزدیکی مسجد، محیط طبیعی خنکی را برای ساختمان مسجد فراهم ساخته‌اند. همچنین حداکثر تهویه تامین شده، گرمای داخلی ساختمان را کاهش می‌دهد. این وضعیت تکمیل کننده عملکرد توربین‌های باد در بالای مناره مسجد بوده و سبب شده سالن نمازخانه تحت تاثیر نسیم خنکی که در نزدیکی ساختمان در وزش است قرار بگیرد و همواره فضای دلپذیری داشته باشد.

منبع: حوزه نیوز

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account