دارالحمد یادبودی برای شهدای مسجد

صدای جنگ که آرام آرام و در یک به یک شهرهای ایران پیچید و خبر رسید که دشمن برای گرفتن خاک و بوم مردم مسلمان، مسلح شده و شیپور جنگ نواخته، حال و هوای شهرها هم به گونه‌ای متفاوت رقم خورد. مساجد که تا آن روز به پشتوانه عزای محرم در مقابل طاغوت ایستاده بودند، امروز پایگاهی شده بودند که مردم برای رفتن به خط مقدم جبهه در آن صف می‌بستند.

هنوز هم می‌توان یادگارهای بسیج مردمی را در دید و نشانه‌های آن عزم بلند را در جای جای مساجد مشاهده کرد. مثل اتاقک دارالحمد مسجد صاحب‌الامر(عج) که پایگاه انقلابی مسجد را به یادبودی برای شهدا تبدیل کرده است:

شناسنامه مسجد

نام مسجد: صاحب‌الامر(عج)

بانی مسجد: خانم منظر نخعی

معمار مسجد: آقای لرزاده

آدرس مسجد:  تهران، نیاوران

ایده‌های مسجد        

اتاقکی به یاد شهدا

سال‌های قبل از انقلاب مسجد صاحب‌الامر(عج) مسجدی ساده بود و بیشترین جمعیت را در تاسوعا و عاشورا این مسجد به خود می‌دیدید، اما بعد از انقلاب مسجد رنگی دیگر به خود دید. حیاط مسجد پر شد از دکه‌هایی که مردم روبه‌رویشان صف می‌بستند و مواد غذایی کوپنی را دریافت می‌کردند.

مسجد در دوران دفاع مقدس، پایگاهی محلی برای ثبت‌نام رزمندگان برای رفتن به جبهه شد. زنان نیز در مسجد گرد هم جمع می‌شدند و لباس و مواد غذایی برای رزمندگان جمع می‌کردند و به جبهه‌ها می‌فرستادند. اهالی مسجد پس از آن سال‌ها، برای شهدای محله‌شان اتاقکی در حیاط مسجد ساخته‌اند به نام‌ دارالحمد اتاقکی برای یادبود شهدایی که روزگاری نامشان را در فرم‌های این مسجد برای رفتن به جنگ پرکردند و به جبهه رفتند.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account