مصلّایش به او دلتنگ و او دلتنگ خدا بود

سخن ما پیرامون عارفی است که تهذیب و سلوک از او انسان کاملی ساخته و کمالات او درتمام زمینه‌ها بروز و ظهور دارد. درنهایت بیش از اینکه  فیلسوف متقی یا فقیهی فهیم و فاضلی کامل باشد، بیش از آنکه متهجدی وارسته و عالمی متخلّق به اخلاق الله باشد، و بیش‌تر از آنکه عارفی کامل باشد،  عارفی است مکتوم و درّی است مکنون. مرحوم آیت الله محمدعلی شاه آبادی:

معرفی

میرزا محمدعلی شاه آبادی بعد از تلمذ به پای کلاس درس و بحث اساتیدی همچون شیخ احمد اجتهد، میرزا محمدحسن آشتیانی، محمدکاظم خراسانی و میرزا محمدتقی شیرازی، در سال ۱۳۴۷ هـ.ق به حوزه نو پاى قم آمد و به تربیت و تعلیم طلاب علوم دینى همت گماشت و شاگردان وارسته و مبرّزى را تربیت کرد. برجسته‌ترین شخصیتى که از انوار علوم ربانى این عارف کامل اقتباس کرده، حضرت امام خمینى (ره )است که در حدود هفت سال در رشته عرفان و فلسفه از ایشان بهره گرفت.

ایده‌های مسجدی

بخشی از منازل مسکونی خود را به امر نماز و جلسات وعظ اختصاص دهید

مرحوم آیت‌الله شاه آبادی پس از مهاجرت به تهران در خیابان شاه آباد(جمهوری فعلی) ساکن شدند و برهمین اساس، به شاه آبادی معروف شدند. ایشان در همان منزل اقدام به نماز جماعت و مجالس سخنرانی و موعظه نمود ولی بعد از مدتی به خاطر کمبود جا و تقاضای مردم، نماز وسخنرانی را به “مسجد سراج الملک” منتقل کرد.

مساجدی را که غریب واقع شده‌اند احیاء کنیم

درب بعضی از مساجد در طول سال بسته و یا هیچ گونه مراسمی در آنها منعقد نمی‌شود. ائمه جماعات می‌توانند  بار دیگر با برگزاری نماز جماعت و مجالس،  این اماکن مقدس را زنده کنند. مرحوم آیت الله شاه آبادی بعد از بازگشت به تهران در مسجد امین‌الدوله به امامت و وعظ و خطابه و تدریس مشغول شد و بعد از ۲ سال ، نماز و تدریس را به یکی از شبستان‌های “مسجد جامع تهران” که به انبار بازاریان تبدیل شده بود، انتقال داد.

تشکیل جمعیت اسلامی جهت رسیدگی به امور اجتماعی مسلمین

مرحوم آیت الله شاه آبادی جمعیت برادران یا اخوان را تشکیل دادند و هر جمعه یکی از مساجد یا حسینیه‌هایی که چه بسا کسی سراغش نمی‌رفت، فرش نداشت، امام جماعت نداشت و …را انتخاب می کردند و به آنجا می رفتند. قبلاًهم پیش‌بینی‌هایی  می‌شد تا اهالی محل بدانند و مسجد را کمی رسیدگی کنند و این اولین گام ایشان برای گسترش حرکت‌های دینی‌شان بود.

دیگر خدمات و فعالیت‌ها

امام جماعت مسجد سراج‌الملک

امام جماعت مسجد امین الدوله 

امام جماعت مسجد مسجد جامع تهران 

تأسیس اولین مدرسه اسلامی تهران.

تشکیل صندوق قرض‌الحسنه.

اختصاص مکانی برای تربیت نوباوگان و کودکان توسط جمعی صلاحیت‌دار و نظارت شخصی ایشان بر آنها.

تشکیل جمعیت اخوان با هدف رفع نیازمندی‌های مادی و معنوی جامعه اسلامی.

انجام فعالیت‌های علمی، تبلیغی و مبارزاتی باحکومت وقت.

غروب

آیت الله میرزا محمدعلی شاه آبادی پس از هفتاد و هفت سال حیات پر برکت در روز پنج شنبه سوم صفر سال۱۳۶۹ه. ق (۳/۹/۱۳۲۸ه.ش)ساعت حدوداً ۲ بعد ازظهر به دیدار دلدار شتافت. ندای «إرجعی » محبوب، ایشان را فراخوان و او به آن دعوت لبیک گفت. مصلایش به او دلتنگ و او دلتنگ خدا بود.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟