اینجا بهشت روی زمین است

این مسجد خانه‌ای روی زمین است اما گویا بهشت را روی زمین برپا کرده باشند، داخل که می‌شوی، جایی را می‌بینی که نه شهربازی است نه بوستان، اما بچه‌ها حیاطش را پر کرده‌اند. اگر تابستان به سراغ این مسجد بروی، اینجا را با مدرسه اشتباه خواهی گرفت. آنقدر کلاس و برنامه‌های متنوع برای بچه‌ها هست که وقتی برای کارهای دیگر و رفتن به جایی دیگر نیست.”مسجد حضرت ولیعصر در بلوار ابوذر”، حتما به این مسجد سر بزنید. مسجدی متفاوت خواهید دید:

شناسنامه مسجد

نام مسجد: حضرت ولیعصر(عج)

متولی مسجد: حجت‌الاسلام سید محمد عابدین زاده

محل ساخت: تهران، منطقه ۱۵، بلوار ابوذر

سال ساخت:  ۱۳۵۹ شمسی

با آقای «محسن حدادی» و «محمدتقی داود‌آبادی» از اعضای هیئت امنای مسجد همراه می‌شویم و از فعالیت‌های این مسجد موفق جویا می‌شویم:

ایده‌های مسجد

در زمین مسجد چادر زدیم

مسجد فعلی، قطعه زمینی بود که برای مشخص شدن محدوده‌اش ۴ طرفش پرچم نصب کرده بودند. اهالی گفتند قرار است مسجد شود. اهالی را تشویق کردیم که در مکان مشخص شده چادری برپا کرده و برنامه ماه رمضان را در آن برگزار کنیم. چادر را نصب کردیم. تا اینکه شب ۱۹ ماه رمضان باد سختی وزید و چادر از جا کنده شد و برای اینکه برنامه به‌هم نخورد در منزل یکی از اهالی مراسم احیا را برگزار کردیم.

همه اهالی برای ساخت مسجد کمک کردند

بعد از آن شب اهالی تصمیم گرفتند آستین همت بالا بزنند و مسجد را بسازند. هر کسی هرچه در توان داشت اهدا کرد. ۲۸ هزار تومان جمع شد. معمار مسجد گفت برای ساخت این بنا ۴ میلیون تومان نیاز است.مبلغ تعیین شده پول زیادی بود و ما فقط ۲۸ هزار تومان جمع کرده بودیم. ناامید نشدیم. قطعه‌ای از زمین را که الان باشگاه ورزشی شده ساختیم. چند باب مغازه هم ساختیم که برای مسجد درآمدزایی کند. چون برای ساخت‌وساز خیلی بدهکار بودیم مغازه‌ها را واگذار کردیم. با هزینه به دست آمده باقی بنای مسجد هم ساخته شد.

اینجا را با مدرسه اشتباه نگیرید

امام جماعت فعلی حجت‌الاسلام عابدین‌زاده نیازهای فرهنگی محله را بررسی کرده و کمبودها را با اجرای برنامه و کلاس‌های آموزشی در مسجد جبران می‌کند. این مسجد مجموعه فرهنگی مهمی در جنوب‌شرق تهران به شمار می‌آید. از صبح تا آخر شب در مسجد باز است و فعالیت آن فقط به برگزاری نماز بسنده نمی‌شود. اگر تابستان به اینجا بیایید مسجد را با حیاط مدرسه اشتباه می‌گیرید چراکه تعداد بچه‌ها زیاد است و در حال بازی هستند.

خیریه‌ای برای خانواده‌های نیازمند

کنار در ورودی مسجد اتاقی است که به خیریه تعلق دارد و در آن وسایل و مایحتاج نیازمندان انبار شده است چند نفر از بزرگان مسجد مسئولیت رسیدگی به ایتام و نیازمندان محله را برعهده دارند. از مناطق حاشیه‌ای تهران هم برای دریافت کمک به اینجا می‌آیند. در حال حاضر۸۰ خانواده زیر چتر حمایتی مسجد هستند. هر ماه به خانواده‌های بی‌بضاعت ارزاق اهدا شده و غیر از آن مبلغی به‌عنوان کمک هزینه به آنان پرداخت می‌شود.

کلاس‌های سوادآموزی در مسجد

در پایگاه بسیج خواهران مسجد فعالیت‌های فرهنگی و هنری با جدیت زیادی انجام می‌شود. از آموزش قرآن و احکام گرفته تا موضوعات اعتقادی که برای آن‌ها کلاس برگزار می‌شود. در کنار این برنامه‌ها هنرهای دستی و سنتی هم یاد داده می‌شود. یکی از اقدامات قابل توجه برگزاری کلاس نهضت سواد‌آموزی است.

نخبگان ما زکات علم می‌دهند

اقدام ارزنده‌ای که در بسیج برادران انجام می‌شود زکات علم است. کسانی که در درس موفق هستند و تحصیلات عالی دارند به دیگر دانش‌آموزان آموزش می‌دهند و ضعف‌های درسی‌شان را برطرف می‌کنند. این طرح باعث شده که تعداد زیادی از دانش‌آموزان در دانشگاه‌های دولتی و برتر ایران رتبه قبولی بیاورند.

آموزش زبان برای دانش‌آموزان

به فاصله ۵۰ قدمی از ساختمان مسجد، کانون آموزش زبان قرار دارد. این کانون ۱۱ کلاس دارد و پذیرای ۳۰۰ تا ۵۰۰ دانش‌آموز و دانشجو است. شهریه‌ای که آموزش و پرورش تعیین کرده ۱۳۵ هزار تومان است اما اینجا ۸۰ هزارتومان برای یک دوره گرفته می‌شود. هزینه‌ای که از این کانون به دست می‌آید برای امور فرهنگی مسجد صرف می‌شود.

همه خبرها در دارالقرآن مسجد است

دارالقرآن در ساختمانی کنار مسجد است. از پله‌ها که بالا می‌روید تا پشت در اتاق تصویرهای رنگی و نقاشی‌های جورواجوری کشیده شده که زیبایی فضا را دوچندان می‌کند. دارالقرآن چند اتاق دارد و برای گروهای سنی مختلف در نظر گرفته شده است. در اینجا بچه‌ها روخوانی قرآن را یادگرفته و سوره‌های کوچک را حفظ می‌کنند. در یکی از اتاق‌ها که از همه بزرگ‌تر است چند وسیله بازی وجود دارد که برای تفریح و بازی بچه‌ها مهیا شده است.

سبک‌بالان عرش

مسجد حضرت ولی‌عصر(عج) واحدی به نام سبک‌بالان عرش دارد. فعالیت این واحد به جمع‌آوری دست‌نوشته‌ها و خاطرات شهدا اختصاص دارد. تا به حال اطلاعات شهدای ۶۰۰ مسجد و گردان عملیاتی را ثبت کرده است. قسمتی از حیاط به عکس شهدا مزین شده است. اتاقکی شیشه‌ای که تصویر ۳۵ شهید مسجد در آن نصب شده است.کنار عکس‌ها نیز نمادی از ضریح حرم سالار شهیدان به دیوار نصب شده که یاد و خاطره شهدا را زنده می‌کند.

خدمات درمانی مسجد

این مسجد درمانگاهی به نام مهرگان دارد تا چندی پیش خدمات متنوعی ارائه می‌داد. از وقتی درمانگاه فاطمه‌الزهرا(س) ساخته شد این مکان درمانی از رونق افتاد و هیئت امنا تصمیم گرفتند که فقط خدمات دندانپزشکی ارائه دهد. درمانگاه نیازمندان را با تخفیف مداوا می‌کند. به افراد بی‌بضاعت بن ۲۰ هزارتومانی می‌دهیم که می‌توانند با ارائه آن از درمانگاه تخفیف بگیرند.

 

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account