مسجدی که شهر آن را در آغوش گرفته است

یکی از قدیمی‌ترین مساجد قم که در ابتدای ساخت، خارج از محدوده قم فعلی قرار داشت اما با گذر زمان بازسازی شده و شهر در حول آن گسترش یافت، مسجد مقدس امام حسن عسگری(ع) است. این مسجد که تقدس خود را از فرمان امام حسن عسگری(ع) برای ساخت آن توسط نماینده خود وام گرفته است، امروزه در میانه شهر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده و در گذر زمان علمای بسیاری را در خود دیده است. مسجدی که گویا شهر آن را در آغوش گرفته است:

شناسنامه

نام مسجد: مسجد امام حسن عسگری(ع)

بنای مسجد: به دستور امام حسن عسگری به نماینده خود احمد بن اسحاق اشعری

سال ساخت: ۱۱۲۹ هجری قمری

آدرس مسجد: شهر قم، نزدیک پل علیخانی و مجاور خیابان آستانه

از میان مساجد قم، مسجد امام حسن عسگری(علیه السلام) به عنوان قدیمی‌ترین مسجد قم از اعتبار و سندیت خاصی برخوردار است.این مسجد که در نزدیکی حرم مطهر و در ابتدای خیابان آستانه واقع شده، بنا به دستور امام حسن عسگری(علیه السلام) و به دست وکیل و نماینده آن حضرت در قرن سوم هجری ساخته شده است. این مسجد همواره مورد توجه و عنایت علما و بزرگان بوده و در نوع خود از مساجد منحصر به فرد در دنیای اسلام است.

ایده‌های مسجد

فعالیت‌های عبادی و معنوی

برگزاری فریضه‌های دینی از قبیل نماز جماعت، جمعه و عیدین با حضور گسترده و صمیمی نمازگزاران در این مسجد، روح معنوی و قدسی دو چندانی را به نماز مؤمنان می‌بخشد. هنوز مردم قم نماز عبادی ـ سیاسی جمعه آیه‌اللّه العظمی سیّد محمّدتقی خوانساری و آیه‌اللّه العظمی اراکی را به خاطر دارند.

میزبانی ستاد اعتکاف شهر

در دوران اخیر، گویا از زمان مرجعیّت زعیم بزرگ شیعه آیه اللّه العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، «اعتکاف» در این مسجد شروع شد و پس از آن، بر میزان استقبال اقشار مردم مؤمن و متدیّن افزوده گردید و در سال های اخیر، رشد و گسترش فوق‌العاده‌ای پیدا کرد؛ به گونه‌ای که در بعضی از سال‌ها از شهرهای اطراف نیز برای درک برکات و فیوضات «اعتکاف»، به قم آمده و در این مکان مقدّس، معتکف شده‌اند. شایان توجّه اینکه ستاد اعتکاف قم در این مسجد مستقر است.

کرسی‌های بحث و گفتگو

همواره در این مسجد، مجتهدان و مدرّسان عالی مقام و ناموری، صاحب کرسی تدریس بوده و حوزه‌های بزرگ علمی در شبستان‌های مسجد تشکیل می‌گردید. چنانکه بزرگانی چون حضرات آیات سیّد محمّد محقّق داماد، سید محمّد رضا گلپایگانی، محمّد تقی ستوده، سید محمد باقر سلطانی طباطبایی و سیّد کاظم حائری در این مسجد به امر مهمّ آموزش فقه و اصول اشتغال داشتند و برخی از اساتید نیز تفسیر قرآن، تفسیر نهج‌البلاغه، ادبیات و طب تدریس می‌کردند.

تبیین مسائل روز برای مردم

به دلیل تشکیل جلسات منظّم هفتگی رزمندگان اسلام در این مسجد، مردم دین باور و جوانان متعهّد و انقلابی، بخشی از آگاهی‌های مذهبی، اجتماعی و سیاسی خود را از این گونه مجالس دریافت می‌کنند.

پایگاه کتابخوانی عمومی

از عمده ترین ابزار آگاه سازی افراد جامعه، خصوصاً قشر جوان، کتاب و کتابخانه می باشد. از این رو، حضرت آیه‌اللّه میرزا ابوالفضل زاهدی قمی، این پایگاه فرهنگی را در زیرزمین مسجد نیز تأسیس نمود که اینک در حدود ۰۰۰/۴ جلد کتاب در آن موجود است و طبق برنامه تنظیمی از طرف مسئولان محترم، مورد استفاده مراجعه کنندگان و پژوهشگران می‌باشد.

پشتیبان محرومان و مصیبت‌زدگان

در این مسجد، برای رفع مشکل مادّی و معنوی افراد بی‌بضاعت و مستمندان، اقداماتی صورت می‌گیرد و در رابطه با حوادث عام و بلایای طبیعی و غیر مترقّبه، برنامه‌های گسترده‌ای به اجرا در می‌آید. بعضی از ائمّه جماعت مسجد، به احوال نیازمندان توجّه دقیق و کامل داشته و در رفع حوائج برادران و خواهران دینی خود، از هیچ کوششی دریغ نمی‌ورزند!

دیگر ایده‌ها

اقامه نماز جماعت در پشت بام مسجد در فصل گرم بویژه ایام تابستان.

در بنای جدید مسجد، تمام قرآن کریم (از آغاز قرآن تا پایان) با کاشی‌کاری بسیار زیبا در طول ۹۰۰۰ متر مزین شده که این طرح بدیع در میان ابنیه اسلامی منحصر به ‌فرد است.

ترکیب معماری بنای قدیم و بنای جدید جلوه خاصی را به این بنای مقدس بخشیده است.

رای دسترسی آسان نمازگزاران به بنای جدید ۳ در ورودی در نظر گرفته شده که مهم‌ترین آن در ورودی قبله مسجد است و برای دسترسی به طبقات مسجد از آسانسورهای متعددی استفاده شده است.

در طراحی شبستان‌ها، جهت قبله به طور کامل رعایت شده که نمازگزاران بدون هیچ تمایلی به سوی دیگری نماز را اقامه خواهند کرد.

طبقه تحتانی این بنای عظیم، به کارهای فرهنگی، برگزاری نمایشگاه کتاب و… اختصاص یافته است.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account