به رسم همسایگی

رسم همسایگی عالم ویژه خود را دارد و کسانی را که دستان‌شان به دستان یکدیگر گره خورده است، به یک دورهمی همیشگی و پربرکت دعوت می‌کند. گویا طعم این برکت را امام جماعت مسجد الزهرا(س) هم چشیده است. او هم خانه‌اش را دیوار به دیوار مسجد انتخاب کرده، و به قول خودش همراه همیشگی مردم در لحظه‌های شادی و غم آنهاست:

شناسنامه مسجد

نام مسجد: مسجد الزهرا(سلام‌الله علیها)

آدرس مسجد: تهران، محله خانی‌آبادنو جنوبی

امام جماعت مسجد‌الزهرا(س)، حجت‌الاسلام شمس بزرگ شده محله خانی‌آبادنو جنوبی است، بنابراین با فرهنگ و آداب و رسوم اهالی به خوبی آشناست. او توانسته است مسجد محله را با همراهی اهالی محل به خوبی اداره کند.

همراه همیشگی محله

منزل حجت‌الاسلام شمس دیواربه دیوار مسجد‌الزهرا(س) قرار دارد و اهالی، خانه‌اش را به خوبی می‌شناسند. هرچند کار و فعالیت امام جماعت جوان محله پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا و برپایی کلاس‌های آموزشی قرآن، تفسیر و… به پایان می‌رسد اما مردم برای بیان خواسته و نیاز خود به خانه وی مراجعه کرده و از او کمک می‌گیرند. به قول خودش، کار امام جماعت مسجد طوری است که از زمان تولد تا لحظه مرگ همراه مردم است یعنی از قرائت اذان در گوش نوزاد تازه به دنیا آمده تا اقامه نماز برای میت و تازه گذشته‌ها.

به رسم همسایگی

حجت‌الاسلام شمس معتقد است رونق برنامه‌های مسجد و حضور پرشور مردم در آن به نوع ارتباط و تعامل امام جماعت با اهالی بستگی دارد. هرقدر حلقه ارتباط و تعامل بین آنها بیشتر باشد، مردم احساس تعلق بیشتری به مسجد و محل سکونت خود پیدا می‌کنند. بنابراین به قول خودش، اگر دربین نمازگزاران مسجد، فرد بیمار یا خانواده داغدار و مصیبت دیده‌ای داشته باشیم، در نخستین فرصت با حضور نمازگزاران به عیادت و دلجویی از آنها می‌رویم. این کار آثار مثبت زیادی دارد، ضمن اینکه در اسلام به همسایه‌داری بسیار سفارش شده است.

گلچین نخبه‌های محله

حجت‌الاسلام شمس به اجرای کارها و برنامه‌های جمعی و مشارکتی اعتقاد دارد. به همین دلیل به کمک نمازگزاران اقدام به شناسایی و جذب نخبگان علمی و فرهنگی کرده تا اجرای برنامه‌های مسجد را به آنها بسپارد. به‌عنوان نمونه برپایی کرسی‌های تلاوت و آموزشی قرآن مسجد که توسط یکی از قاریان ممتاز ساکن منطقه اداره می‌شود. علاوه بر این، نخبگان محلی در کانون فرهنگی و تربیتی مسجد‌الزهرا(س) براساس توانمندی خود بخشی از وظایف را برعهده می‌گیرند.

تئاتر نمایشی مسجد

یکی دیگر از ایده‌هایی که باعث شده مردم محله ارتباط مستمر و مطلوبی با مسجد‌الزهرا(س) برقرار کنند، تنوع در اجرای برنامه‌هاست. به گفته حجت‌الاسلام شمس، اجرای تئاتر و نمایش در این مسجد با موضوعات مختلف، مخاطبان زیادی دارد. وی عقیده دارد که فعالیت و کارکرد مساجد باید با خواسته‌ها و نیاز اهالی هماهنگ باشد.

 

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account