اهدای دانایی، هدیه‌ای است گرانبها که تنها در منش اهل سخاوت و تواضع می‌گنجد. آموختن و نشر دانایی تنها در گرو آموزش نیست، بلکه می‌تواند در قالب یک نذر فرهنگی ساده و بوسیله داشته‌هایی انجام شود که آنها را در دستان خود داریم و فراموششان کرده‌ایم.

عادل همت جوان ۳۶ ساله محله خزانه بخارایی هم قدر کتاب‌هایی را که برادرش برای او به یادگار گذاشته، خوب فهمیده و تصمیم گرفته خزانه دانایی‌اش را در مسجد محله با مردم قسمت کند. قصه نذر فرهنگی عادل را با روایت شیرین‌اش می‌خوانیم:

بهشتی از جنس کتاب در خانه ما

برادر بزرگ‌ترم علاقه زیادی به کتاب و کتابخوانی داشت. همین موضوع، عشق و علاقه ما را هم به این سمت و سو کشاند. نمی‌دانستیم چگونه اما زمان‌هایی بود که ساعت‌ها با کتاب‌هایی که دراختیارمان می‌گذاشت سپری می‌کردیم. بعد از رفتنش یادگاری باارزشی از برادرم برای ما باقی ماند. کتابخانه بزرگ و پُر و پیمانی که به قول برادرم بهشت او بود و ما همراه او سال‌های خوشی را با آن گذرانده بودیم. کتاب‌هایی که ما در کتابخانه شخصی‌مان داشتیم باعنوان‌هایی مثل علمی، فرهنگی، تاریخی، سیاسی و اجتماعی طبقه‌بندی شده بود.

نذری فرهنگی برای شادی روح برادرم

تصمیم گرفتم کتابخانه شخصی برادرم را به محل مسجد انتقال دهم. این طرح را به نیت برادر مرحومم انجام دادم. چون او در زمان حیاتش، به مطالعه و‌‌‌ ترویج فرهنگ کتابخوانی علاقه بسیاری داشت. این کتاب‌ها همان بهشتی بود که او برای ما تعریف می‌کرد. از خود پرسیدم چرا باید این کتاب‌ها را در جایی نگهداری می‌کردم تا خاک بخورند؟ امیدوارم با این کارفرهنگی روح برادرم شاد و خوشحال شود.

با کمک بچه‌های محله معجزه کردیم

گرچه ابتدای کاراحساس کردم تنها هستم اما طولی نکشید که دوستان و بچه‌های محله که در جریان کار قرار گرفته بودند با من همراه و همقدم شدند. این معجزه کارهای دلی و خودجوش است که دیگران را به سمت خود می‌کشد و برکات زیادی دارد. من ودوستانم قرار گذاشتیم که برای غنی شدن کتابخانه مسجد محله همه توان‌مان را جمع کنیم. بنابراین با کمک دوستانم صدها جلد کتاب متنوع به کتابخانه مسجد حسین‌بن‌علی(ع) اهدا کردیم.

کتابخانه‌ای که غنی و متنوع است

خیلی خوشحالم که با این کار فرهنگی زمینه تنوع و افزایش کتاب‌های کتابخانه مسجد حسین‌بن‌علی(ع) فراهم شده است. امروز می‌توانیم ادعا کنیم خزانه کتابخانه مسجد محله ما به روز شده و اهالی می‌توانند فرصت بهتر و بیشتری برای مطالعه کتاب داشته باشند. کتابخانه مسجد امروز درسایه کار فرهنگی جوانان محله قوت دوباره‌ای گرفته و قفسه‌هایش مملو از کتاب‌هایی است که می‌تواند یار و دوست خوبی برای اهالی باشد.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account