منبرهایی با لطایف اخلاقی

صبح یا عصر، غروب یا شب، فرقی نمی‌کرد، منبرهای مرحوم مجتهدی تهرانی همیشه به راه بود، سرشار از لطایف اخلاقی که طلاب حوزه علمیه را در شبانه‌روز بهره‌مند می‌ساخت. منبرهایش کوچک و بزرگ نمی‌شناخت و لطایف اخلاقی‌اش را مردم تشنه‌ی مکارم اخلاق، علاقمندان به قرآن و حتی شاغلین روز و فارغ‌الحالان شب هم پذیرا بودند.

شاید همین شور و اشتیاق هم‌آموزی بود که این عالم ربانی را بر آن داشت تا همچنان در طلب شاگردی استاد خویش مرحوم شیخ محدحسین زاهد، بر منبر وعظ و خطابه بنشیند و لطایف عرفانی و اخلاقی خویش را نثار مشتاقان حقیقت نماید:

معرفی

آیت‌الله مجتهدی تهرانی از علما و استادان اخلاق سال ۱۳۰۲ شمسی در خانواده‌ای متدین در تهران به دنیا آمد. ملامحمدعلی مجتهد معروف به آیت‌الله شیخ احمد مجتهدی تهرانی پس از گذراندن مدارج علمی در ۱۹ سالگی، لباس روحانیت به تن کرد. وی پس از چند سال فراگیری علوم مقدماتی، در ۲۴ سالگی دروس رسائل و مکاسب را نزد آیت‌الله فاضل پدر حضرت آیت‌الله فاضل لنکرانی و آقا سید‌حسین قاضی و آقا شیخ قاسم نحوی فرا گرفت. آیت‌الله مجتهدی تهرانی پس از سال‌ها تدریس در مسجد آقا سید عزیزالله بازار تهران، حوزه علمیه حاج ملا محمدجعفر تهران را که هم اکنون به نام حوزه علمیه آیت‌‌الله مجتهدی معروف است بنا نهاد.

ایده‌ها

تدریس دروس حوزوی در مسجد

آیت‌الله مجتهدی در ضمن تحصیل، به تدریس کتب حوزوی هم می‌پرداخت و وقتی که از قم به تهران آمد شب‌ها در مسجد‌ امین‌الدوله که مرحوم حاج شیخ محمد حسین زاهد در آنجا مشغول به تدرس و اقامه نماز بود، استاد هم، صبح و عصر به امر تدریس اشتغال داشت.

خدمت استاد در منبر و محراب

 چون مرحوم حاج شیخ محمد‌حسین زاهد در اواخر عمر و با وجود کهولت سن به سختی مشغول تعلیم و تربیت طلاب بود، لذا از آیت‌الله مجتهدی تقاضا کرد که علاوه بر تدریس، شب‌ها هم منبر برود و آیت‌الله مجتهدی در طول دو سال، شش جزء از اول قرآن را با استفاده از تفسیر‌ برهان که مبنای تفسیری ایشان بود برای مستمعین آیات قرآن را تفسیر می‌کرد.

تدریس برای طلاب به صورت شبانه‌روزی

آیت‌الله احمد مجتهدی تهرانی صبح‌ها در مسجد مرحوم حاج سید عزیزالله بازار جهت طلاب به تدریس کتب ادبیات و فقه مشغول بود و بعد از ظهر‌ها هم برای کسانی که روزها شاغل بودند و بعد از ظهرها درس می‌خواندند به تدریس کتب حوزوی از قبیل مطول، سیوطی، مغنی، منطق و غیره می‌پرداخت.

تاسیس مدرسه علمیه در جوار مسجد

آیت‌الله مجتهدی تهرانی پس از گذشت سه سال از رحلت شیخ محمد حسین زاهد، همچنان به امر تدریس در مسجد مرحوم حاج سید‌ عزیز‌الله مشغول بود تا آنکه به درخواست عده‌ای از علماء و مردم متدین، که تقاضا کرده بودند حوزه علمیه را به مسجد مرحوم حاج ملا جعفر منتقل کنند، توانست حوزه علمیه فعلی را که در تهران خیابان ۱۵ خرداد شرقی،کوچه مسجد آقا واقع است تأسیس کند.

غروب

استاد اخلاق آیت‌‍الله مجتهدی تهرانی که حدود یک ماه در بیمارستان بازرگانان تهران بستری شده بود، سرانجام صبح روز  ۲۳ دی ماه ۱۳۸۶و در چهارمین روز ماه محرم الحرام سال ۱۴۲۹ هجری قمری دعوت حق را لبیک گفت.

 

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account