نقش مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی

نقش مسجد در تحقق حوادث و رویدادهای مهم تاریخی جهان اسلام نشان از کارکردهای مختلف آن دارد. یکی از کارکردهای مهم مسجد محوریت و پایگاه بودن آن است که اخبار و روایات اسلامی، سیره نبی مکرم اسلام(ص) و همچنین تاریخ بلند اسلامی بر آن صحه می‌گذارد. در برهه‌های مختلفی از زمان، بویژه در دوران انقلاب و دگرگونی و هنگام خروج از سلطه ظلم و پیوستن به حکومت حق، مسجد توانسته است پایگاه اولیه آن حکومت واقع شده و به ساماندهی عظیم مردمی و انقلابی جامعه دست بزند.

تفصیل این نقش مهم را می‌توان در کتاب “نقش مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی” دنبال نمود که به سفارش مرکز اسناد انقلاب اسلامی نگارش یافته و می‌رود تا فتح بابی بزرگ در تدوین تاریخ شفاهی مساجد باشد:

شناسنامه کتاب

عنوان: نقش مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی(اسناد)

مولف: خیرالله خیری اصل

ناشر: نشر مرکز اسناد انقلاب اسلامی

سال چاپ: سال ۱۳۹۳

کتاب “نقش مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی(به روایت اسناد)” نوشته خیرالله خیری اصل در سال ۱۳۹۳ با ۳۰۸ صفحه و  شمارگان ۱۵۰۰ جلد به چاپ رسیده است.

معرفی کتاب

کتاب “نقش مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی” آنچنان که از عنوان آن برمی‌آید به بازتعریف نقش مسجد به عنوان بهترین کانون اسلامی از صدر اسلام تا کنون می‌پردازد که علاوه بر کارکرده عبادی آن، به نقش سیاسی اجتماعی مسجد در جامعه هم اشاره می‌نماید.

در ابتدا کتاب به اهمیت جایگاه مسجد در حکومت نبوی پرداخته و نشان می‌دهد که چگونه پیامبر اسلام(ص) بنای حکومت خود را با مسجد آغاز کرده و برای اجرای امور حکومتی خود از جمله ملاقات با بزرگان جامعه، مشورت با دولتمردان و اقدامات نظامی از آن کمک می‌گیرد.

متن کتاب در ادامه به دوران انقلاب اسلامی وارد می‌شود که به طور مشخصی بواسطه تکیه بر نهاد مهمی همچون مسجد، از دیگر انقلاب‌های جهان متمایز گشته است. درواقع مسجد مهمترین کانون و پایگاه انقلاب اسلامی معرفی می‌شود. مرکزیت یافتن علما در محل مسجد و برپایی منبرهای آموزشی، سیاسی- اجتماعی توسط کسانی همچون استاد شهید مطهری، شهید حجت‌الاسلام محلاتی، مرحوم حجت‌الاسلام فلسفی، شهید دکتر مفتح، شهید دکتر باهنر و آیت‌الله خامنه‌‌ای مقام معظم رهبری، به نوعی نمایشگر پیوستگی مسجد با امور سیاسی اجتماعی آن روز جامعه است.

اثر فوق ذیل موضوع مسجد و انقلاب، به معرفی نمونه‌ای از مساجد انقلابی می‌پردازد که توانسته‌اند در تاریخ انقلاب اسلامی موثر بوده و حوادث مهم انقلاب را از دورن خود رقم بزنند. از جمله این مساجد می‌توان به مسجد جامع، مسجد ارک، مسجد هدایت و… مساجد شهرستان‌ها اشاره نمود.

برشی از کتاب

نقش و کارکرد مسجد از نقش و کارکرد مرجعیت و علمای شیعه جدا نبود. در این کانون‌های مهم است که پیام مرجعیت مبارز حضرت امام خمینی(ره) به توده‌ی مردم مسلمان منتقل می‌گردید. جلسات سخنرانی وعاظ انقلابی در ایام محرم و صفر و شب‌های ماه رمضان در مساجد برپا می‌شد. حضور مداوم در مساجد و ایراد سخنرانی‌های انقلابی بخش مهمی از مبارزات علمای انقلابی چون استاد شهید مطهری، شهید حجت‌الاسلام محلاتی، مرحوم حجت‌الاسلام فلسفی، شهید دکتر مفتح، شهید دکتر باهنر و آیت‌الله خامنه‌‌ای مقام معظم رهبری به‌حساب می‌آید.

خرید کتاب

برای خرید کتاب می‌توانید به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه فرمایید و یا با شماره ۰۲۱۲۲۲۱۱۱۹۴ تماس حاصل نمایید.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account