تاریخ شفاهی مسجد جلیلی

شاید هیچ روایتگری بهتر از تاریخ نباشد وقتی که می‌خواهیم از قصه‌ها و سرگذشت آدم‌ها و جایی که در آن زیسته‌اند بدانیم. تاریخ همچون آینه‌ای است که تصویر زیبا و ماندگار وقایع را در ذهن‌ها منعکس می‌سازد و رخصتی فراهم می‌سازد تا دور هم بنشینیم و سرگذشت‌های جذاب و درس‌آموز آن را بخوانیم.

مسجد هم می‌تواند مثل خیلی از شهرها و شاید مثل خیلی از آدم‌ها سرگذشتی زیبا داشته باشد که خواندنش بر شهد وجود بیافزاید و آن روزهایِ حقیقی انسان را برای او بیان کند. مثل تاریخ شفاهی مسجد جلیلی تهران که روایت روزهای انقلابی مسجد را برای خواننده خود روایت می‌کند:

شناسنامه کتاب

عنوان: تاریخ شفاهی مسجد جلیلی

مولف: پروین قدسی‌زاد

ناشر کتاب: مرکز نشر اسناد انقلاب اسلامی

سال چاپ: سال ۱۳۸۳

کتاب”تاریخ شفاهی مسجد جلیلی” نوشته پروین قدسی‌زاد در سال ۱۳۸۳ با ۱۸۴ صفحه و  شمارگان ۱۵۰۰ جلد به چاپ رسیده است.

معرفی کتاب

کتاب “تاریخ شفاهی مسجد جلیلی” که به سفارش دفتر مرکز اسناد انقلاب اسلامی نوشته شده است، به معرفی مستندات و خاطرات این مسجد با تکیه بر تاریخ شفاهی می‌پردازد. این اثر می‌کوشد تا با روایت‌گری از فعالیت‌های سیاسی اجتماعی مسجد، بویژه اقدامات خیرخواهانه و نیکوکارانه مسجد، سیمای مسجد طراز اسلامی را معرفی نماید.

بخش اول به ذکر تاریخچه‌ی مختصری از محل و چگونگی ساخت مسجد، تامین هزینه‌ی ساخت آن، و شروع فعالیت مسجد می‌پردازد که«حدود سال ۱۳۴۰ش» است. در اینجا ذکر این نکته ضرورت دارد که اگر‌چه مسجد جلیلی در محله‌ایی ساخته شد که بیشتر ساکنان آن از اقلیت‌های مختلف مذهبی چون مسیحی، زرتشتی و یهودی بودند، ولیکن باید اذعان کرد که از سوی آنان در قبال فعالیت‎های مسجد، حتی یک مورد رفتار منفی دیده نشده و وجود مسجد در این منطقه، پیامد مثبتی را نیز به دنبال داشته است. استقبال اقلیت‌های مذهبی از برنامه‌آموزشی مسجد، حاکی از عملکرد مثبت مسجد و موفقیت آنان در ایجاد ارتباط بوده است.

بخش دوم که در شش فصل تنظیم شده، مهمترین بخش پژوهش محسوب می‌شود و راوی فعالیت‌های سیاسی و آرا و نظریات گردانندگان مسجد در قبال تحولات اجتماعی و سیاسی کشور است و همچنین بیان کننده نحوه سخنرانی‌های اعتراض‌آمیز و چگونگی پخش اعلامیه‌های سیاسی است.

بخش سوم، در سه فصل، به بیان مسائل فرهنگی مسجد اختصاص یافته است که امور آموزشی و خدماتی و برگزاری مناسبت‌های مختلف را در‌بر می‌گیرد. بخش چهارم نیز سه فصل دارد و در خصوص واکنش ساواک در قبال فعالیت‌های مسجد نگاشته شده. این بخش چگونگی برخورد و شیوه‌های خبر‌گیری ساواک را بیان می‌کند.

برشی از کتاب

مسجد جلیلی یکی از کانون‌های فعال برای سازماندهی مبارزین علیه رژیم پهلوی بود؛ لذا عملکرد مسجد سبب نگرانی ساواک و نظارت شدید آن بر فعالیت اعضای مسجد شد. در مسجد علاوه بر فعالیت‌های سیاسی، فعالیت‌های آموزشی نیز صورت می‌گرفت. افزون بر آن، انجام امور خدماتی و رسیدگی به وضع مستمندان نیز از جمله ویژگی‌های این مسجد بود.

خرید کتاب

برای خرید کتاب می‌توانید به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه فرمایید و یا با شماره ۰۲۱۲۲۲۱۱۱۹۴ تماس حاصل نمایید.

 

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account