صدای اذان

«همه آحاد جامعه باید سعی کنند که صورت جامعه را یک صورت اسلامی قرار بدهند. من همین جا، خلا اذان در جامعه‌مان را یادآور بشوم. در این تهران، صدای اذان به گوش انسان نمی‌رسد. چرا؟ اذان، یک شعار اسلامی است. ما با اینکه پشت بلندگو، تا دیر وقتی از شب، شعر یا قرآن یا نوحـه بخواننـد و مزاحم همسایه‌ها بشوند، مخالفیم. با چنین چیزی، مقابله هم می‌کنیم. اما با اینکه صدای اذان، اول ظهر و مغرب و صبح، بخصوص از حنجره‌ها خارج بشود، صددرصد موافقیم».

مقام معظم رهبری(حفظه الله)
۰۲/ ۰۳/ ۱۳۶۹

ایده‌های مرتبط در بانک ایده‌های مسجدی

• سکوی اذان در پیاده‌روها(نمایش ایده)

ایجاد جایگاه و سکویی ویژه برای اقامه اذان در پیاده‌روها و خیابان‌ها جهت اعلام وقت نماز

• اذان دسته‌جمعی در حوالی مسجد(نمایش ایده)

در هنگام اذان، تعدادی از اهالی مسجد که اکثرا نوجوانان و جوانان هستند، در کوچه یا خیابان مسجد با فاصله حدود ده متر می‌ایستند و همه با هم اذان می‌گویند.

طرح هماهنگ‌سازی تعیین اوقات‌شرعی در مساجد(نمایش طرح)

گستردگی جغرافیایی کشور و پهنای سرزمین اسلامی ایران، اوقات‌شرعی متفاوتی را برای هر استان و شهرستان رقم می‌زند که نمی‌توان از طریق صداوسیمای مرکز استان با پخش اذان همه شهرها و روستاها را تحت پوشش قرار داد. بنابراین لازم است درخصوص یکسان‌سازی تعیین اوقا‌ت‌شرعی صبح، ظهر و مغرب با همکاری مراکز ذیربط تمهیدات لازم به‌صورت سراسری ویژه مساجد هر شهر و روستا اندیشیده شود و پس از تدوین جدول اوقات‌شرعی ویژه شهرها و مناطق روستایی به استان‌ها ابلاغ گردد تا براساس ابلاغ جداگانه استان‌ها به شهرها و روستاها، امت مسلمان در اقصی نقاط ایران اسلامی عبادات و فرائض خود را مطابق ساعت شرعی واقعی عمل نمایند.

• جدول هفتگی مکبرین و موذنین مسجد(نمایش ایده)

برای تشویق مکبران مسجد که از کودکان و نوجوانان عموما شکل می‌گیرد، می‌توان لیست مکبران و موذنین هفته آتی را در یک تابلو زیبا با طرح خاص، تعبیه کرده و نصب کرد.

• اذان دسته‌جمعی جلوی مسجد(نمایش ایده)

یکی از جاذبه‌های مسجد، شنیدن اذان به صورت زنده و طبیعی از گلدسته‌ها و یا محوطه بیرونی مسجد است. این سنت زیبا با آمدن وسایل و تجهیزات صوتی کمرنگ شده و یا کنار گذاشته شده است. یک پیشنهاد خوب، اقامه اذان در وقت نمازهای یومیه، جلوی درب مسجد است به طوری که محل رویت مخاطبان، عابران و رهگذران باشد.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account