وقتی از میان جاده‌ها و جنگل‌ها عبور می‌کنی یا تاریکی بیابان‌ها را رد می‌کنی، هر آن منتظر نوری هستی که به تو نوید رسیدن به سرایی یا شهری را بدهد. وقتی وارد شهر یا روستا می‌شوی، اولین چراغی که می‌بینی متعلق به مسجد شهر یا خانه گوهری مدفون از خاندان اهل‌بیت است که در خاک آن خطه به امانت گذاشته شده است.

اگر از میان جنگ‌های سرسبز بابل بگذری، چون وارد شهر می‌شوی، خانه‌ای می‌بینی که به اشاره و دستور خورشید عالمتاب، مهدی(عج) بناگردید و بعد از آنکه سال‌ها در گذر تاریخ مفقود ماند، بدست عالمان شهر روشن گردید. خانه خورشید یا مسجد محدثین بابل حالا بعد از سال‌ها گمنامی، پایگاهی برای مهدی یاوران شده است. ایده‌های خانه خورشید را به گزارش باشگاه ایده‌پردازان مسجدی بخوانید:

شناسنامه مسجد
نام مسجد: مسجد مقدس محدثین
متولی مسجد: محمدنصیربارفروشی(ملانصیر)
تاریخ ساخت: قرن ۱۲ هجری
تاریخ تجدید بنا: ۱۳۸۴ شمسی
محل ساخت: خیابان شهید نواب صفوی بابل

ویژگی‌های مسجد
۱.بنای مسجد به دستور مستقیم امام زمان(عج) صورت گرفته است؛( لَقَد اَمَرَ الشَّمسُ الخَفی خاتِمُ المَعصُومینَ بِبِناءِ هَذا وَ سَمّاهُ بِمَسجِدِ المُحَدِّثینَ) یعنی: به تأکید آن خورشید پنهان، آخرین معصوم، به ساختن این مکان امر فرمود و آن را مسجد محدثین نامید.شعبان المعظم۱۱۳۶هـ»

۲. نام مسجد محدثین به حروف ابجد ۶۴۳ است که برابر با نام مقدس امام زمان(الحجه ابن الحسن) می‌باشد.

۳.تعیین خشت زیرین محراب مسجد توسط امام زمان(عج)

۴.وجود قبر دو عالم به نام های حضرات آیات عظام ملا نصیرا و شیخ کبیر دوم در صحن مسجد

tassooa_hoseini_94_20_20151207_1532035700 tassooa_hoseini_94_21_20151207_1155453444

ایده‌های مسجد
سنگری برای مبارزه با بهائیت
در تاریخچه مسجد علت نام گذاری مسجد چنین بیان شده است از مطالعه تاریخ محلّی می‌توان چنین برداشت کرد که این نام و مکان، حربه و پایگاهی در مقابل یهودیان و فرقه باطل بابیت قرار گرفته است، زیرا چنین نقل شده است که در این شهر یهودیان بسیاری زندگی می‌کردند و بین آنان و مسلمانان همواره جنگ و ستیز بود. در ۲۰۰ متری این مسجد محله‌ای است و هم اکنون نیز آن محل به نام«یهودی محله» شهرت دارد. این شهر روزگاری از پایگاه‌های اصلی بابیه و بهائیه بود که با حکم جهاد مرحوم علامه سعیدالعلماء بارفروشی، از وجود آنان پاک گردید.

احیاء مسجدی که سال‌ها بسته بود
مسجد مقدس محدثین قریب به ۳۰۰ سال پیش به دستور امام زمان(عج)ساخته شد و قبر بانی آن ”ملا نصیرا ”در جوار مسجد قرار دارد تا سال ۱۳۸۴ مردم بابل و حتی روحانیان آنجا از وجود چنین مسجد مهم و با برکتی بی‌اطلاع بودند. قسمت‌های قدیمی مسجد و مقبره سرقت می‌شد و قسمت‌هایی محل انباشت زباله و نخاله شده بود. در مسجد بیشتر اوقات بسته بود و در حیاط آن مردگان را به خاک می‌سپردند. به هر روی اوضاع مسجد به معنای واقعی کلمه بد و اسفناک بود.

تا این که در سال ۱۳۸۴ از سوی امام جمعه شهر بابل(حجت‌السلام روحانی) سمت امامت جماعت این مسجد مقدس به جناب حجت‌الاسلام دکتر “عسکر نصیرایی”محول می‌شود. از آن زمان رشد سریع مسجد آغاز شد و گویی خون تازه‌ای در کالبد این مسجد به جریان افتاد و مسجدی که داشت رو به ویرانگی می‌رفت احیا شد و دوباره جانی تازه یافت و از مهجوریت و غربت رهانیده شد‌.

اولین اقدام مان عمران فرهنگی بود
حجت‌الاسلام عسگر نصیرایی ورود خود را به مسجد محدثین چنین بیان کرده است: در آن سال‌ها این مسجد یک مسجد گمنام بود حتی برای مردم بابل. ما از ابتدا سعی کردیم دو هدف را در این مسجد دنبال کنیم: ۱. اهداف فرهنگی ۲. اهداف عمرانی.

در راستای اهداف فرهنگی می‌توان به احیاء جایگاه دو عالم ربانی(ملانصیرا و شیخ کبیر) اشاره کرد که در این مکان مقدس مدفون هستند و شرح حال آنها در کتاب‌ها آمده است و ایشان از شخصیت های ملی بودند که خدمات زیادی برای اسلام و مسلمین داشتند مجالسی برای هر چه بیشتر مطرح شدن آنها در بابل انجام دادیم.

پایگاهی برای مهدویت در مسجد
دومین اقدام مسجد، تشکیل هسته‌های پژوهشی از دانشجویان و طلاب در عرصه مهدویت بود که فعالیت‌هایی اعم از ایجاد کلاس و تولید کتاب و نشریات و بروشور ارائه می دهند. انتشارات مسجد مقدس محدثین هم اکنون در حال فعالیت است و بیشتر در باب مهدویت انجام وظیفه می‌نماید.

به جهت انتساب این مکان به امام عصر(عج) لازم بود که برای زائران و جوانان گرامی کتابخانه‌ای در مباحث مهدویت در این مکان تشکیل گردد که علاوه بر مطالعه در سالن کتابخانه به امانت دادن کتاب هم اقدام شود تا مححققان بتوانند با سهولت به تحقیقات خود ادامه دهند. در سال ۱۳۸۶ هزار مجلد کتاب مهدویت با موضوعات گوناگون از سوی مرکز جهانی حضرت ولی عصر(عج) توسط آیت‌الله بحرالعلوم میردامادی اهدا گردید و پس از آن کتاب‌های دیگری خریداری و تعدادی از سوی مردم به کتابخانه اهدا گردید و با پشتیبانی اداره ارشاد استان تجهیزات کتابخانه‌ای تهیه گردید و هم اکنون عصرها کتابخانه برای پذیرش و استفاده باز است.

دیگر ایده‌های مسجد
خادمان افتخاری برای مسجد؛ یکی دیگر از فعالیت‌های فرهنگی ایجاد “تشکل خادمان افتخاری” است که اکنون حدود ۷۰ خواهر و ۵۰ برادر شده‌اند. آنها در کلاس‌های اعتقادی شرکت می‌کنند و فعالیت‌های چشمگیری نیز دارند و بیشتر هم از قشر جوان هستند. تشکل خادمان نوجوان هم در این مجموعه حاضر است.

تشکیل پایگاه بسیج مسجد؛ تشکیل و تقویت بسیج به خصوص بسیج خواهران که سه روز در هفته فعالیت‌های فرهنگی دارند.

گروه دفاع مقدس مسجد؛ در عرصه فرهنگ شهادت و دفاع مقدس دو شهید گمنام با پیگیری‌های مستمر در حیاط این مسجد مقدس خاکسپاری شدند. یک گروه هم در مسجد داریم که درباره دفاع مقدس تلاش و فعالیت می‌کنند.

انتشارات مسجد؛ انتشارات مسجد مقدس محدثین هم اکنون در حال فعالیت است و بیشتر در باب مهدویت انجام وظیفه می‌نماید. ترجمه کتاب علامه شیخ کبیر با نام نگین محدثین و برگزاری کنگره ملی علامه شیخ کبیر از اقدامات مهم حجت‌الاسلام نصیرایی برای آینده مسجد است. حمایت از کتاب “مسجد مقدس محدثین” و همایش فیلم خورشید پنهان با موضوع مسجد محدثین، مصاحبه‌های مختلف با نشریات و رسانه‌ها در جهت معرفی و شناساندن مسجد به مردم، برخی از برنامه‌های سالیانه مسجد است.

اهم برنامه‌های سالانه مسجد
۱.برنامه بزرگ شیرخوارگان حسینی در ماه محرم از ۱۳۸۴ تا کنون
۲.برگزاری سلسله جشن‌های دهه مهدویت با حضور مدعوین و خطبای معروف و ذاکران اهل‌بیت(ع)
۳.همایش “یاس کبود” به یاد حضرت رقیه(س) در ۵ روز ماه صفر هر سال
۴.همایش تمنای وصال در عیدنوروز هر سال

منبع: مسجد مقدس محدثین بابل

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account