یک جهیزیه ساده برای یک زندگی ساده

راست می‌گویند خانم‌ها راحتتر حرف همدیگر را می‌فهمند. این را می‌شود خیلی خوب حس کرد وقتی قصه جذاب و دلکش کمک‌های بانوان مسجد امام حسین(ع) را به یکدیگر می‌خوانیم و روایت می‌کنیم. قصه بانوانی که درد مادران امروز را خوب فهمیده‌اند و برای تهیه جهیزیه نوعروسان مسجدی دست به دست یکدیگر داده‌اند:

ایده: مشارکت بانوان مسجدی در شناسایی نوعروسان بی‌بضاعت و جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای تهیه جهیزیه ایشان

مشروح ایده:

معمولا بانوان فعال در مساجد به دلیل ارتباط خوبی که با دیگر بانوان، بویژه مادران و دختران آنها دارند، از شرایط زندگی و استطاعت مالی آنها مطلع هستند. لذا می‌توانند به خوبی نوعروسان بی‌بضاعت را در محله شناسایی نمایند. 

این زمینه، می‌تواند بستری مناسب در شناسایی خانواده‌های نیازمند و اقدام به جذب کمک‌های مردمی برای رفع مشکلات است. بانوان می‌توانند با استفاده از ظرفیت های دیگر بانوان مسجد، اقدام به جمع‌آوری کمک هزینه جهیزیه نموده و آن را به عنوان یک هدیه به خانواده‌های نیازمند اهدا و تحویل نمایند.

سابقه اجرا

تهران، محله شریف، مسجد امام حسین(ع)

روایت اجرا

۲۰ سال پیش، فرحناز نظری و اعظم نظری، از وقتی که به محله شریف آمدند، با ساخت مسجد امام حسین(ع) کارهای خیرخواهانه خود را آغاز کردند. آنها خیلی خوب اشک‌ها و دردهای مادرانی را که می‌آمدند و برای ازدواج دختران‌شان دردل می‌کردند می‌فهمیدند. برای همین هم کمر همت بستند و با مشورت دیگر بانوان مسجد برای نوعروسان محله جهیزیه جمع‌آوری کردند.

 کار با یک نایلون کوچک شروع شد که دست به دست بین بانوان مسجد می‌چرخید و پر می‌شد. جهیزیه‌ها ساده و بدون تجمل خریداری می‌شد تا زندگی زوجین هم ساده و بی‌تکلف باشد. جهیزیه که کامل می‌شد همه را بار ماشین می‌کردند. آدرس خانه پدر عروس را می‌دادند دست راننده تا جهیزیه را به دست صاحب آن برسانند.

پشتوانه نظری

امام صادق(ع)

“کسی که مجردی را تزویج کند و امکان ازدواج او را فراهم نماید از کسانی است که در قیامت‏خداوند به آنان نظر لطف می‏کند”.وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۵

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account