ساختن زندگی جدید تنها از راه سرمایه های جدید به دست نمی آید. بلکه سرمایه ها می تواند از دل چیزهایی به دست آید که هیچ کاه به آنها توجه جدی نداشته ایم. مثل دانش آموزان مدرسه عفاف که باور دارند کاغذ دیگر زباله نیست، بلکه می تواند نذری متفاوتی باشد برای یک کار تازه. مثل خرید جهیزیه، مثل یک زندگی تازه:

ایده: جمع‌آوری و فروش کاغذ بازیافتی توسط دانش‌آموزان با محوریت آموزش پرهیز از اسراف و کمک به نیازمندان توسط امام جماعت مدرسه(نمایش ایده)

مشروح ایده

یکی از نعمت‌هایی که در زندگی همه ما بسیار دورریز شده و محل اسراف واقع شده کاغذ است. این مسئله در اماکن اداری و آموزشی مثل مدارس به اوج خود می‌رسد. اما امام جماعت مدرسه دخترانه عفاف تهران در اقدامی متفاوت، از دانش‌آموزان خواست تا با جمع‌آوری کاغذهای اضافه و بازیافتی به جمع‌آوری آن کمک نمایند. در صورت همکاری دانش‌آموزان هزینه جمع‌آوری کاغذ را به تهیه جهیزیه نوعروسان کمک نمایند.

سابقه اجرا

مدرسه عفاف در محله نیاوران

روایت اجرا

وقتی وارد مدرسه عفاف می‌شوید اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند سطل‌های آبی رنگ بزرگی است که روی آنها نوشته شده “مخصوص کاغذ”. به پیشنهاد امام جماعت مدرسه، دانش آموزان مصرانه و قاطعانه کاغذ را جمع‌آوری می‌کنند.

 این مشارکت ابتدا در طول ۶ ماه اول توانست هزینه تیهه جهیزیه نوعروسان را فراهم نماید. در سال اول تنها ۲۰ سطلی جمع آوری کاغذ از سوی شهرداری به مدرسه داده شد.

 از کار خیر بچه‌ها ۲ تن کاغذ بازیافتی جمع‌آوری شد و هر کیلو ۵۰۰ تومان فروخته شد. بقیه تأمین هزینه جهیزیه را هم خیران تأمین کردند که تنها حدود ۲ میلیون بود. اقلام جهیزیه همگی از کالای ایرانی تهیه شد و به محض به نتیجه رسیدن ابتدا جهیزیه در مدرسه چیده و به نمایش گذاشته شد تا دانش‌آموزان ثمره کار خود را ببینند.

پشتوانه نظری

مقام معظم رهبری(حفظه الله):

“در جامعه‌ی اسلامی همه‌ی آحاد وظیفه دارند، مسئولیّت دارند، باید کار انجام بدهند؛ کار برای پیشرفت جامعه، کار برای امّت”.۳۱/ ۵/ ۹۵

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account