داشتن یک حیاط مشترک در عالم همسایگی آن هم برای یک مسجد و یک مدرسه در یک محله قدیمی، نعمتی است که شاید کمتر به چشم بیاید، اما اگر خوب دقیق شوی و در حال و هوایش قرار بگیری، یک همسایگی بی‌نظیر را تماشا خواهی کرد:

شناسنامه مسجد

نام مسجد: مسجد روح‌الله

محل ساخت: تهران، منطقه ۱۵، محله افسریه

سال ساخت: ۱۳۶۰ شمسی

مسجدی منحصربه‌فرد است که درِ آن هیچ‌وقت به روی اهالی و نمازگزاران بسته نیست و چون یک حیاط مشترک با مدرسه همجوارش دارد، ساعاتی از روز هم پذیرای دانش‌آموزانی است که در همسایگی‌اش تحصیل می‌کنند و گاهی هم به شبستان وکتابخانه‌اش سری می‌زنند:

ایده‌های مسجد

مسابقه‌هایی جذاب با پایگاه بسیج مسجد

فعال‌ترین بخش مسجد روح‌الله پایگاه بسیج خواهران و برادران مسجد است که در مناسبت‌های مختلف پربارترین و جذاب‌ترین برنامه‌ها را برگزار می‌کند. مسابقه روپایی در روز جوان، مسابقه پینگ‌پنگ در هفته دفاع‌مقدس و در سایر مناسبت‌ها، برنامه قوی‌ترین جوان محله افسریه و اردوی باغ‌موزه دفاع‌مقدس از جمله این برنامه‌هاست.

پدری خوش‌خلق، مهربان و بخشنده

حجت الاسلام رضا دقیقی امام جماعت مسجد خوب به خاطر دارد که مسجد، ابتدای ساخت فضای کوچکی داشت اما مردم و پدرش که اولین امام جماعت مسجد بودند با هم مسجد را بازسازی کردند و وسعت بخشیدند. جمعی از اهالی و پدر برای خرید زمین اقدام کردند و مبلغ قابل توجهی جمع شد. پدر خودروش را فروخت و زمین خریده شد.

یک همسایگی بی‌نظیر با یک حیاط مشترک

محمدتقی خلیلی‌نژاد یکی از متولیان مسجد است که ثلث مال خویش را وقف ساخت مدرسه‌ دبیرستان ثقلین کرد که موقوفه مسجد محسوب می‌شود و به مسجد هبه شده است. از برکات این همسایگی برخورداری از حیاط مشترکی است که باعث می‌شود تا بچه‌ها هنگام اذان در نماز جماعت مسجد حاضر شوند که بازتاب نه تنها در مدرسه بلکه تا محله پیش رفته است.

در صف مقدم جهاد علمی و آموزشی

بسیاری از برنامه‌ها با تعامل مسجد و مدرسه انجام می‌شود و همین بازتاب خوبی در محله داشته است. به سبب تهاجم فرهنگی دشمن، تولید و طراحی نرم‌افزارهای آموزشی در دستور کار قرار گرفته تا در آن حیله‌ها و‌ ترفندهای دشمن به نوجوانان معرفی ‌شود. تعدادی از این نرم‌افزارها به کتابخانه مسجد راه یافته و در دسترس دانش‌آموزان است.

پاتوق دانش‌آموزان در زنگ‌های تفریح مدرسه

کتابخانه مسجد از مخزنی با ۵ هزار جلد کتاب برخودار است، پاتوقی که  زنگ‌های تفریح، دانش‌آموزان مدرسه ثقلین به کتابخانه می‌آیند و از مخزن یا سالن مطالعه استفاده می‌کنند. در ایام کنکور شب‌ها هم فعال است و میزبان کنکوری‌های مدرسه است.

باشگاه ورزشی مسجد

زیرزمین مسجد روح‌الله مجهز به باشگاه ورزشی کوچکی است که حدود ۱۲۰ متر وسعت دارد. با آنکه کوچک است اما برای محله‌ای که از ورزشگاه و فضای ورزشی برخوردار نیست، امتیاز ویژه‌ای محسوب می‌شود. دانش‌آموزان در هنگام زنگ تفریح از این بخش مسجد به خوبی بهره می‌برند.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account