یاعلی گویان دور هم جمع شده‌اند تا در آستانه نوروزی دیگر؛  همچون  مولایمان علی(ع) گرهی بگشایند و با بند همدلی دل‌ها را با همدیگر گره بزنند و طعم شادمانی را به یکدیگر هدیه دهند. روزهای پایانی سال در مسجد مرتضی علی(ع) طعم متفاوتی دارد؛ گلریزان سفره‌ای شده است که نیازمندان محله را بر سر لبخند می‌نشاند:

شناسنامه مسجد

نام مسجد: مرتضی علی(ع)

آدرس مسجد: تهران؛ منطقه ۲۰؛ محله جوانمرد قصاب

قرار لبخند

اولین قرار همدلی اهالی محله جوانمرد قصاب به ۴ سال پیش بازمی‌گردد. اصناف مختلف از کارمند گرفته تا بساز و بفروش محله تصمیم گرفتند تا در مسجد محله دورهم جمع شوند و پرچم سبزی را به به نام مبارک امام علی(ع) مزین شده بود در بین مردم و اهالی بچرخانند تا هر کس آن چه در توان دارد به میانه گود آورد و لبخند خود را با نیازمندان قسمت کند.

گلریزان مهربانی

گلریزان که شروع می‌شود روحانی مسجد پست بلندگو می‌ایستد و ندای یا علی سر می‌دهد. همزمان دونفر پرچم سبز رنگ متبرک به نام مولا علی(ع) را دور تا دور مسجد می‌چرخانند. محله جوانمرد قصاب حدود ۲۵۰ خانواده زیر خط فقر دارد که کمک به آنها حالا اولویت مسجد شده است. سفره گلریزان حالا هم کمک نقدی دارد هم کالاهایی که برای نیازمندان ضروری هستند.

سلام همسایه!

یکی از رسم‌های زیبای مسجد مرتضی علی(ع) سرزدن به بزرگترهای محله در روزهای اول عید است. از پدر و مادر شهدا گرفته تا سالمندان محله که پیشکسوت‌های مسجدی محسوب می‌شوند.

مسجد‌ی‌ها یک قرار دیگری هم دارند. روزهای اول عید از احوال خانواده‌های محله جویا می‌شوند و به هر کس که می‌دانند بیمار است یا به هزینه درمان نیازمند است، سر می‌زنند و هر چه در توان دارند برای کمک به آنها وسط می‌گذارند. محل جوانمرد قصاب اقوام مختلفی را از ترک و لر تا شیرازی و بختیاری درخود جای داده است اما آنچه همیشه جاری است و دل‌ها را به هم نزدیک کرده است لبخند و مهربانی است.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account