سبزه قرآنی نوروز

کاشت سبزه‌ قرآنی برای ایام نوروز که متضمن معانی بلند دینی و عرفانی است، یک نمونه همپوشانی دین و هنر است که می‌تواند علاوه بر تنوع، فرصتی برای خلاقیت‌ورزی و همچنین تولید اقتصادی خانگی باشد.

هنر تنها نمایش زیبائی‌های بصری نیست بلکه انتقال معنا به شیوه‌ای متفاوت از روش‌های معمول است. گاه می‌توان در خلاقیت‌های هنری، معانی و مفاهیمی را که زبان آدمی از انتقال آنها عاجز است، به شیوه ای زیبا و هنرمندانه به مخاطب انتقال داد. یک سنت ایرانی در پیشواز عید نوروز کاشت سبزه‌ها به نشان آمدن سرسبزی و رویش دوباره طبیعت است.

ایده (نمایش ایده)
نزدیک ایام عید، فراخوانی برای تولید و کاشت سبزه‌های قرآنی و ارزشی داده شود و در جلو مسجد نیز به مردم عرضه شود.

مسأله
هدف‌مند نبودن سبزه‌های نوروزی موجود در بازار

دستاوردهای ایده
درآمدزایی، کارآفرینی فصلی، ایجاد خلاقیت، جهت‌دهی فرهنگی جریان سفره عید، ایجاد اشتغال سالم در خانه، ارتقاء فرهنگ تولید گل و گیاه، غنی‌سازی اوقات فراغت

توضیح تفصیلی ایده
با نگاه سبک زندگی:
• نزدیک ایام عید، با توجه به این که عموم مردم به فکر سبزه‌ی سفره هفت‌سین هستند، برخی خودشان اقدام به کاشت و آماده کردن سبزه می‌کنند، برخی نیز سبزه آماده شده را خریداری می‌کنند. سبزه‌های موجود در بازار در انواع مختلف از طرح های ساده تا طرح‌های شیک و خلاقانه می باشد. جهت اصلاح یا بهبود سبک زندگی، می‌توان سبزه‌هایی با مضامین قرآنی و ارزشی را وارد سفره‌های هفت سین مردم کرد.

• جشنواره‌ سبزه های قرآنی مسجد، فراخوانی است که به وسیله اطلاعیه ها از خواهران خواسته می‌شود که برای سفره‌ هفت‌سین امسال سبزه‌های خلاقانه قرآنی و ارزشی درست کنند. نمایشگاه ارائه آثار نیز هفته آخر سال در حیاط مسجد یا پیاده‌رو جلو مسجد برپا می گردد . به نفرات برتر جایزی اهدا می‌شود.

با نگاه اقتصاد مقاومتی:
• نمایشگاه ارائه آثار می‌تواند، به عنوان یکی از مراکز عرضه سبزه به مردم نیز تلقی شود. سبزه‌هایی که خواهران با طرح‌های خلاقانه‌ی ارزشی و قرآنی آماده کرده‌اند، قیمت‌گذاری شده و به فروش برسد.

• با این کار برای خواهران، کارآفرینی فصلی ایجاد شده است. علاوه بر این، آماده کردن سبزه‌ها، کاری است که خانم‌های خانه‌دار در خانه نیز می‌توانند انجام دهند.

• بخشی از سود فروش حاصل از سبزه ها صرف امور مسجد شود و باقی آن به خواهرانی که آن‌هارا طراحی کرده‌اند برسد. مردم نیز اگر بدانند که بخشی از پولی که برای خرید سبزه می‌دهند، صرف امور مسجد می‌شود، بیشتر از این طرح استقبال می‌کنند، چرا که با یک تیر، دو نشان زده‌اند. هم سبزه خریده اند، هم به مسجد کمک کرده اند.

• بعد از ثبت نام اولیه خواهران متقاضی، یک جلسه توجیهی برگزار شود و در آن یک استاد یا یکی از خواهران که تجربه‌ بیشتری دارد، یک سری تصاویر طرح‌ها و نمونه‌های خلاقانه، قرآنی و ارزشی سبزه‌ها را برای عموم به نمایش درآورد و در مورد نحوه‌ی ساخت آن‌ها، نحوه رشد هر بذر و… به دیگران آموزش بدهد. با این کار هم ذهن افراد برای این کار باز می‌شود و می‌توانند خلاقیت‌ها و ایده‌های بیشتری بدهند و هم این‌که در نهایت، کیفیت سبزه‌ها بهتر خواهد بود و محصول مرغوب‌تر و با ارزش‌تری به مردم تحویل خواهیم داد.

پشتوانه نظری
“برای مسجد، جاذبه درست کنید تا بچه ها، جوانان و زن و مرد محله، مجذوب مسجد… شوند”. مقام معظم رهبری

زینت ها و مستحبات
برگزاری نمایشگاه جهت ارائه آثار، اهدا به تولیدکنندگان خلاق و برتر، عرضه با قیمت پایین‌تر از بازار، قالب‌بندی معنوی در عرضه، مناسب بودن قیمت نسبت به قیمت بازار، تخصیص تمام یا بخشی از سود فروش به امورات مسجد.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account