خبرش خیلی زود بین همه پیچید، خبر دیدار رهبر معظم انقلاب با ائمه جماعات مساجد استان تهران، آن هم در روز جهانی مسجد، دیداری که ابتدایش مژده‌ها و خبرهای خوش آقای حاج‌علی اکبری به حضور رهبر معظم انقلاب بود و سلام گرمی که امام جماعت آن سال‌هایِ مسجد امام حسن مجتبی مشهد، به همکارانِ امروزِ مسجدی‌اش هدیه می‌داد.

محفلی گرم، به گرمی حلقه‌های معرفتی مسجد، پر از ایده‌ها و نکته‌های ناب که با چاشنی محبت آمیخته شده بود و دوستانه تصویر امام جماعت طراز اسلامی را در قلب مسجد امروز به تصویر می‌کشید. ایده‌ها و نکته‌های زیبای این دیدار صمیمانه و پربار را با عنوان کارهای نو برای مسجد، از نظر می‌گذرانیم:

ایده‌ها

اجتماعات مردمی را در مسجد و با محوریت مسجد تشکیل دهیم

“اجتماعات مردم به‌طور طبیعی دارای تأثیراتی است. خب، یک عدّه‌ای دُور هم جمع می‌شوند، می‌گویند، می‌شنوند، تصمیم می‌گیرند، ارتباطات فکری برقرار می‌کنند، داده‌ها و گرفته‌های فکری بین خودشان دارند؛ این در کجا اتّفاق بیفتد؟…وقتی اجتماع بر محور نماز و ذکر به وجود آمد، آن‌وقت یک معنای دیگری پیدا می‌کند، یک جهت دیگری پیدا می‌کند، دل‌ها را به سمت دیگری می‌کشاند؛ این ابتکار اسلام بود”.

مسجد را پایگاه تعلیم و تشکیل حلقه‌های معرفتی بدانیم

“شما در تاریخ اسلام مشاهده می‌کنید که مساجد، مرکزی برای تعلیم بود؛ می‌شنویم و در روایات می‌خوانیم که در مسجدالحرام یا مسجدالنّبی حلقه‌ درس زید و عمرو و بکر از نحله‌های مختلف فکری و مذهبی وجود داشت… مسجد پایگاه است و این پایگاه بر محور ذکر و نماز است”.

تبیین امر نماز در مسجد توسط ائمه جماعات

“یکی از کارهای مهمّ ائمّه‌ی محترم جماعات در مساجد، تبیین مسئله‌ نماز برای مردم است که قدر نماز را بدانیم؛ اگر این شد، نمازها کیفیّت پیدا خواهد کرد”.

مسجد پایگاهی برای همه کارهای نیک

“مسجد می‌تواند پایگاه همه‌ کارهای نیک باشد؛ پایگاه خودسازی، انسان‌سازی، تعمیر دل و تعمیر دنیا و مقابله‌ با دشمن و زمینه‌سازی برای ایجاد تمدّن اسلامی و بصیرت‌افزاییِ افراد؛ و هَلُمَّ جَرّا”.

امام جماعت شغل مهم و اساسی مسجد

“این را باید یک شغل مهم و اساسی به‌حساب آورد. عرض نمی‌کنیم که وقتی امام جماعت شدیم، از همه‌ی کارهای دیگر دست برداریم؛ نه، می‌تواند انسان به‌قدر ظرفیّت خود به کارهای دیگر علمی یا غیرعلمی بپردازد لکن حقّ مسجد باید ادا بشود. از قبل از وقت شروع نماز انسان برود مسجد با طمأنینه، با سکون نفْس آماده‌ نماز بشود، نماز را با کیفیّت خوب بخواند. بعد اگر برنامه‌ حرف‌زدنی دارد، برگردد طرف مردم و با مردم حرف بزند، برای مردم تبیین بکند”.

برای مسجد کارهای نو انجام دهیم

“زمان ما، آن زمانی که بنده مثلاً در مشهد امامت جماعت می‌کردم و مسجد می‌رفتم، خیلی کارها معمول نبود، بلد نبودند یا بلد نبودیم این کارها را. هر کاری می‌کردیم، نو به‌حساب می‌آمد. امروز بحمدالله این کارها رایج است.

گردهماییِ مردمی بر محور اقامه صلات باشد

“اگر کار اجتماعی هم در اینجا انجام می‌گیرد، مثلاً تصمیم می‌گیرند که یک تعاونی‌ای درست کنند برای فقرا یا در یک امر خیری تعاون کنند، این با توجّه به اقامه‌ صلات است، با توجّه به ذکر است، برای خدا است، بر محور صلات است”.

مسجد مرکز تشکل‌های انقلابی

“آن روزهای اوّل انقلاب، آنهایی که یادشان است می‌دانند که همه‌چیز در هم ریخته بود: سلاح بیاورند، جمع کنند، از اینجا بردارند، نکند دست‌های غیر مأمونی به کارهایی دست بزنند؛ مرکز تشکّل لازم بود، هسته‌ مرکزی لازم بود؛ این هسته‌ مرکزی را امام بلافاصله همان روز اوّل، حتّی قبل از اینکه اعلام پیروزی بشود، معیّن کردند: مساجد”.

مسجد پایگاه فعالیت‌های اجتماعی

“اینجا محلّ پمپاژ فکرها و پراکندن وظایف مختلف و کشاندن مردم به کارهای گوناگون است. مسجد برای انجام فعّالیّت‌های اجتماعی و پایگاه فعّالیّت‌های اجتماعی است”.

مسجد هسته مقاومت فرهنگی

“مسجد عبارت است از هسته‌ مقاومت… حصار فرهنگی، خاکریز فرهنگی در کشور اگر سست باشد، همه‌چیز از دست خواهد رفت”.

شیوه کار فرهنگی را در مسجد بیاموزیم

“مسجد پایگاه بزرگ بسیج فرهنگی و حرکت فرهنگی است؛ شیوه‌ی کار را باید در مسجد آموخت که چه‌ کار کنیم. اگر چنانچه این سلسله‌ی عظیم، این تشکیلات عظیم خوب کار کند و در همه‌ جا کار کند، تأثیراتش بر همه‌ اینها فائق خواهد آمد و می‌‌توانید شما این جوان را، این مخاطب را به معنای واقعی کلمه مصونیّت ببخشید…”.

با مخاطبان مسجدی چهره به چهره سخن بگوییم

“بارها این را عرض کرده‌ایم که نگاهِ چشم‌درچشم و جلسه‌ نزدیک که نفَس گوینده به شنونده می‌خورَد، یک‌چیز دیگری است؛ این فقط هم در اجتماعات ما تجلّی دارد؛ البتّه در کلّ اسلام در نمازهای جمعه و امثال اینها این هست، لکن در بین شیعه، بُروز و ظهور بیشتری دارد”.

درباره چهره‌های مسجدی تحقیق کنیم

“۹۷ درصد از شهدای ما مسجدی بوده‌اند، اگر تحقیق بشود، این خیلی حرف مهمّی است. از هر صنفی: دانشجو است مسجدی است، کاسب است مسجدی است، دانش‌آموز دبیرستانی است مسجدی است… این جوان‌ها از مسجد رفته‌اند و جان خودشان را در راه خدا داده‌اند؛ نقطه‌ عزیمت عبارت است از مسجد؛ خیلی حرف بزرگی است، حرف مهمّی است”.

مسجد محل جریان‌شناسی و بصیرت فرهنگی

“مسجد، هم پایگاه مقاومت است، هم پایگاه‌ رشد فعّالیّت‌های فرهنگی و هدایت فرهنگی و بصیرت فرهنگی؛ در دل فرهنگ، سیاست هم هست. در خلال این نگاه، تکلیف آدم‌ها و اشخاص و گروه‌ها و احزاب و جریانها روشن می‌شود که آیا داریم به سمت عدالت اجتماعی می‌رویم؟ آیا داریم به سمت استقلال واقعی دینی می‌رویم؟باید نگاه کرد، جریان‌شناسی کرد…”.

هر سه وقت روز در مسجد نماز جماعت برگزار کنیم

“هرسه وقت در مسجد باید نماز جماعت برگزار بشود؛ بنا را بر این باید گذاشت. حالا ممکن است بنده مثلاً فرض کنید توانایی ندارم که هرسه وقت بروم، خب یک نفر دیگر را حتماً آنجا بگذارم که سه وقت در این مسجد نماز اقامه بشود. و درِ مسجد از پیش از ظهر که باز می‌کنند برای نماز ظهروعصر، تا شب بعد از نماز عشا باز باشد؛ این‌جور نباشد که درِ مسجد را ببندند”.

برای جوان‌ها جایگاهی خاص در مسجد داشته باشیم

“جوان مسجد را خانه‌ خود و جایگاه خود بشناسد و به آن اُنس پیدا کند و رفت‌وآمد پیدا بکند، خیلی برکات دارد. کار را در جامعه جوان‌ها انجام می‌دهند، پیشران حرکت‌های اجتماعی جوان‌ها هستند، اینها هستند که کار می‌کنند، تلاش می‌کنند”.

درس دین را با معنویت و عرفان به جوان بگوییم

“دل جوان با نصایح و مطالب معنوی و سلوکی و عرفانی اُنس پیدا می‌کند، زود اُنس پیدا می‌کند، زود دلباخته و دلبسته می‌شود؛ جاذبه‌ جوان‌ها اینها است. شما سخن را، حرف را، اقدام را با معنویّت، با عرفان واقعی، نه عرفان‌های تخیّلی و توهّمی و صوری، یک مقداری آمیخته بکنید، خواهید دید جوان چطور مجذوب می‌شود و می‌آید”.

سرگذشت جذاب مساجد را حفظ کنیم

در این مساجد علمایی آمده‌اند، ائمّه‌ جماعتی آمده‌اند، رفتارهایی داشته‌اند، برخوردهایی داشته‌اند، مؤمنینی در اینجا آمده‌اند، جوان‌هایی در اینجا تربیت شده‌اند، از اینجا بسیج‌هایی صورت گرفته، شهدایی داده‌اند، پیکرهای شهیدی به این مساجد برگشته‌اند؛ اینها تاریخ است، اینها سرگذشت‌های جذّاب یک مسجد است؛ این سرگذشت‌ها را باید حفظ کرد”.

سرگذشت مساجد را برای آیندگان بگوییم

“هرکدام از این مساجد می‌تواند یک سرگذشت واقعیِ جذّابِ درس‌آموزی داشته باشد برای کسانی که امروز در مسجدند و کسانی که فردا به این مسجد خواهند آمد؛ این را در قالب های گوناگون – قالب کتاب، قالب مقالات مجلّه‌ای، قالب عکس، قالب کلیپ- می‌شود درآورد؛ اینها را می‌شود تبیین کرد”.

روز مسجد را باعنوان یک روز انقلابی مطالبه کنیم

فراموش نکنیم که «روز مسجد» اساساً یک روز انقلابی است؛ یعنی تشکیل این روز و تعیین این روز که به خواست و مطالبه‌ی جمهوری اسلامی بود و در سازمان کنفرانس اسلامی به‌عنوان «روز مسجد» تصویب شد…اساس این روز یک چنین اساسی است؛ با این نگاه به روز مسجد نگاه کنید و حرکت را در این مسیر قرار بدهید”.

منبع: بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران

 

۱ نظر
  1. محمدیان 2 سال پیش

    ممنون از جمع آوری ایده های رهبری.
    چه خوب بود که در سایت تان برای همه دیدار های رهبری این کار را میکردید و بعد از مدتی میتوانستید فهرستی از ایده های رهبری در دیدارهای عمومی شان منتشر کنید.

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account