حسینیه کودک چنانچه از نام آن پیداست راهکاری است برای آوردن کودک به خیمه عزاداری امام حسین(ع) و راه و رسم عزاداری به او آموختن. راهکاری که خوب می‌داند جای کودکان بیرون از چنین مجالسی نیست و اگر پیام عاشورا باید به نسل‌ها انتقال یابد کاروانی امن‌تر از کاروان عزای حسین(ع) نیست:

ایده: راه‌اندازی حسینیه کودک جهت آموزش راه و رسم عزاداری به کودکان و انتقال معارف و پیام‌های عاشورایی به ایشان

تجربه‌ای از: مسجد الغدیر آبادان

مشروح تجربه:
من و دوستانم چند مربی بودیم. از جمله کارهایمان در مسجد برگزاری جلسات مشاوره برای والدین و تبیین مهارت‌های زندگی بود. ماه محرم سال قبل برایمان این دغدغه ایجاد شد که چطور می‌توانیم علاوه بر بانوان، بچه‌هایشان را هم به مراسم عزاداری بیاوریم.  دو مسئله برای ما مطرح بود. اول آنکه اگر کودکان را به مسجد بیاوریم مادر خواهد توانست از برنامه عزاداری استفاده کند؟ دیگر اینکه چقدر ساختار و محتوای برنامه عزاداری مسجد با ذهن کودک همخوانی دارد و مناسب سن اوست؟

به فکر افتادیم حسینیه‌ای ویژه کودکان راه‌اندازی کنیم و برنامه‌ها را در قالب یک حسینیه برای کودکان تدارک ببینیم. در سال اول(محرم۱۳۹۶)؛ شب اول ۱۰ نفر پذیرش داشتیم که شب‌های بعد به تعداد کودکان اضافه شد و تا ۴۸ نفر در یک شب رسید و امسال(محرم۱۳۹۷) دو شب اول هر شب ۳۰ نفر،شب سوم ۳۷ و شب چهارم محرم ۴۸ نفر پذیرش داشتیم. بدین ترتیب، سال گذشته در مجموع یک دهه، ۴۰۰ نفرشب و در محرم امسال تا شب چهارم ۱۵۵ نفرشب پذیرش داشته‌ایم.

برای پذیرش بچه‌ها اقداماتی انجام دادیم و گامهایی برداشتیم:

* والدین به همراه بچه‌ها باید ثبت نام و کارت عضویت در حسینیه دریافت کنند. یک کارت ویژه والدین و یک کارت ویژه کودک طراحی کردیم.

*کودکان را بعد از پذیرش بر اساس اقتضائات سنی گروه‌بندی کردیم و در دو گروه ۵ تا ۹ سال و ۹ تا ۱۲ سال قرار دادیم و برنامه‌های مناسب هر کدام را پیاده کردیم.

*برنامه حسینیه شامل دو زمانبندی است: ۴۵ دقیقه اول را به معرفی شخصیت هر شب محرم اختصاص دادیم و با زبان کودکانه چهره‌های محرمی را معرفی کردیم. بعد از پذیرائی مختصری در بخش دوم به تهیه کاردستی و بازی‌هایی متناسب با ایام پرداختیم. از جمله کاردستی‌ها ساخت ریسه عزای محرم به صورت گروهی بود.

*کودکان به تقلید از بزرگترها به نوحه‌خوانی و سینه‌زنی علاقه مند هستند برای همین هم با نوحه‌های کودکان دسته‌های عزاداری به راه انداختیم و به صورت گروهی نوحه‌خوانی می‌کنیم.

*کیفیت و اثرگذاری برنامه‌ها را از طریق گفتگوی چهره به چهره با والدین و حتی کودکان ارزیابی کردیم و سعی کردیم هر بار بهتر برنامه‌های بهتری بریزیم.

نکته: قابل ذکر است این ایده با پشتیبانی و حمایت کامل هیئت امنای مسجد الغدیر به انجام رسیده و محقق شده است که این همکاری به نوبه خود قابل ستایش و مورد تحسین است. 

*به روایت سرکار خانم لاهوتی(مسئول حسینیه کودک)

 

حسینیه کودک به روایت تصویر:

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account