آموزش آن هم پای درس رفقای مسجدی، ماندگارترین رسم مسجدالمتقین است که توانسته سنگری برای فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی مردم باشد. از سال ۴۲ که بنای مسجد المتقین در محله درب دوم تهران گذاشته شد، میزبان برنامه‌های کوچک و بزرگی برای اهالی خود بود. مردمی که بیشترشان از تویسرکان همدان، مقیم این محله شده بودند:

شناسنامه مسجد

نام مسجد: مسجدالمتقین

سال ساخت: ۱۳۴۲ شمسی

محل ساخت: محله درب دوم، پل شهید صدر

در مسجد المتقین بحث کلاس های تقویتی همیشه داغ است. دانش‌آموزان و معلمان گرد هم روی فرش‌های مسجد می‌نشینند و درباره اشکالات درسی با هم بحث و گفت‌وگو می‌کنند.

برگزاری کلاس‌های تقویتی
در میان برنامه‌های ریز و درشت مسجد، ‌قدیمی‌ترین این برنامه‌ها، کلاس تقویتی مسجد است که چند نفر از جوانان مسجد در زمان جنگ، بنای آن را گذاشتند و تصمیم گرفتند تا با عشق و علاقه به رفع مشکلات درسی بچه‌های محله بپردازند. رسمی که هنوز هم باقی است و طرفداران پروپا قرص خود را دارد.

سنگری که نباید خالی شود
بسیاری از قدیمی‌های مسجد موفقیت امروز خود را مدیون مسجدالمتقین می‌دانند. پاتوق جوانانی که با برگزاری کلاس‌های آموزشی و تقویتی، بنای رسمی را در مسجد گذاشتند، تصمیمی که به بهانه آن هرگز سنگر مسجد خالی نماند. خیلی از مربیان امروز محله، روزگاری شاگرد جوانان قدیمی این مسجد بودند که حالا در سنگر آموزش مانده و فعالیت می‌کنند.

علیرضا حسین‌کشانی» شاید یکی از کم‌سن و سال‌ترین معلمان مسجد باشد. او فارغ‌التحصیل رشته کارشناسی نرم‌افزار است و امروز ۷ سالی می‌شود که به بچه‌های قد و نیم قد محله ریاضی آموزش می‌دهد. او که بین اهالی محله به دکتر مشهور است خودش هم در گذشته سر همین کلاس‌های مسجدی نشسته و به رفع اشکالات درسی پرداخته

تلاش برای سرنوشت مشترک
بیشتر اهالی محله درب دوم، از تویسرکان همدان هستند که به کشانی معروف هستند. نام بسیاری از کوچه‌ها امروز به نام شهدای کشانی مزین شده است. اصالت‌های مشترک بومی باعث شده‌اند مردم محله نسل به نسل برای یکدیگر تلاش کنند و برای تربیت نسل جدید محله تلاش نمایند. برای همین است که آموزش به رسمی ماندگار در این مسجد تبدیل شده است.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account