در سکوت بن‌بست گیاهی، منشعب از خیابان آیت‌الله ملکی میدان تجریش، مسجدی را می‌بینی که به نام “گیاهی” مزین است. شاید فکر کنی چون مسجد در میانه باغی بزرگ و در منطقه شمیران ساخته شده آن را بدین نام می‌خوانند، اما  اگر از همسایگان مسجد سوال کنی، برایت قصه خاندانی را خواهند گفت که در میانه خانه باغ خود، مسجدی برای خدا ساخته‌اند:

شناسنامه مسجد

نام مسجد: مسجد گیاهی

واقف مسجد: مرحوم حاج مرتضی گیاهی

محل ساخت: میدان تجریش، ابتدای خیابان آیت‌الله ملکی

سال ساخت: ۱۳۲۰ شمسی

مسجد گیاهی یکی از قدیمی‌ترین پایگاه‌های تجمع شمیرانی‌هاست. مرحوم حاج مرتضی گیاهی تا سال‌های سال خودش سرایداری و خادمی مسجد را برعهده داشت. یک ساعت قبل از اذان صبح از در باغ وارد مسجد می‌شد و نماز شب می‌خواند و هنگام اذان صبح در مسجد را باز می‌کرد.صدای اذان صبح مسجد را همه دوست داشتند…

معرفی مسجد

حاج حیدر گیاهی پدر مرحوم حاج مرتضی گیاهی بود و روبه‌روی مسجد سیدعزیزالله در محله بازار تهران عطاری داشت. حاج حیدر انواع بذر گل را در مغازه عطاری‌اش داشت. برای همین هم نام فامیل‌شان را گیاهی گذاشتند. تابستان ها تهران گرم و بی‌امان بود و همین شد که اول شاهان و بعد مردم کم‌کم آب و هوای مطبوع شمال تهران را کشف کردند.

یکی از کسانی که به شمیران آمد و برای خودش باغ ییلاقی ساخت، مرحوم حاج مرتضی گیاهی بود. او سال ۱۳۱۰ باغی به مساحت ۹ هزار‌مترمربع، درست در ضلع شمال غربی میدان تجریش خرید تا خانواده و اقوامش از گرمای تابستان در امان باشند.

حدود سال ۱۳۲۰ شمسی بود که پهلوی اول دستور داد تفریحگاهی تمام و کمال در میدان تجریش برای مردم ساخته شود و تمام لوازم و بساط خوشگذرانی فراهم باشد. اما مرحوم حاج مرتضی گیاهی، با درایت تمام در اعتراض به این دستور نابخردانه، مسجدی در باغ خود ساخت و زمینش را وقف کرد تا عبادتگاهی ماندگار برای بندگان خدا باشد.

مرحوم حاج مرتضی گیاهی پنجم محرم‌الحرام سال ۱۳۵۶ از دنیا رفت اما وقف او برای همیشه ماندگار گردید و قطب فرهنگی منطقه شمیران شد. اگر گذرتان به میدان تجریش، ابتدای خیابان آیت‌الله ملکی افتاد، حتماً سری به مسجد گیاهی بزنید. حوض فیروزه‌ای۶ پَر وسط حیاط با آن گلدان‌های شمعدانی رنگین حسابی روح‌تان را جلا می‌دهد.

ویژگی‌ مسجد

قطب فرهنگی منطقه شمیران تهران

ایده‌های مسجد

اینجا زمین خداست!

چند سال از ساخت باغ ییلاقی حاج مرتضی گیاهی می گذشت تا تابستان۱۳۲۰ که چشم رضاخان باغ را گرفت. باغ ییلاقی پر بود از انواع و اقسام درختان میوه و گل‌های رنگارنگ و زیبا که حاج مرتضی خودش کاشته و پرورش‌شان داده بود. پهلوی اول پیغام می‌دهد «اینجا باید تفریحگاه شود!‌». حاج مرتضی تازه ساختمان دوطبقه‌ای هم در باغ ساخته بود و هنوز بندکشی‌اش هم خشک نشده بود.

 اطرافیان از ترس پهلوی به حاج مرتضی گفتند ساختمان را خراب کن و بگذار مصالح هم در همین باغ بماند. اما این خرده فرمایش ظالمانه پهلوی، مصادف ‌شد با شهریور ۱۳۲۰ و تبعید رضاخان به جزیره موریس. حاج مرتضی هم اعلام کرد «اینجا زمین خداست.» حاج مرتضی معتقد بود با این دستور رضاخان حکمت بر این است که اینجا مسجد و خانه خدا ساخته شود. او تصمیم گرفت ۵۰۰‌ مترمربع از باغ را وقف مسجد کند و اینگونه بانی مسجد گیاهی شد.

مرواریدی در صدف

افسر متین پور، نوه حاج مرتضی گیاهی در خاطراتش اشاره می‌کند: «ایام سیزده‌به‌در یا تابستان‌ها یا به هر مناسبتی که در باغ دور هم جمع می‌شدیم و آقاجان فقط روی حجاب ما تأکید داشت. آقاجان به قدری جذبه و در عین حال لطافت داشت که کافی بود یکبار یک حرفی را به ما بزند.توجه ایشان به حجاب همیشه محسوس بود. زمانی که خانه آقاجان هم اینجا بود، از باغ به مسجد دری گذاشته بود تا مادربزرگم فخرالسادات به راحتی از باغ به مسجد برود و لازم نباشد از خانه بیرون بیاید.

مسجدی با معماری اسلامی

نکته حائز اهمیت این مسجد این است که معمار آن استادحسین لرزاده، استاد مسلم معماری ایران به‌خصوص مسجدهاست که به او لقب معمار محراب‌ها را داده‌اند. در کارنامه او معماری بیش از ۶۰۰ مسجد در ایران از جمله مسجد سپهسالار در میدان بهارستان به چشم می‌خورد. مسجد گیاهی هم با زیبایی تمام و طبق اصول معماری مسجدهای ایرانی همراه با مقرنس‌کاری و شمسه و تمام ظرافت‌های هنری استاد لرزاده ساخته می‌شود.

۲ نظر
  1. حسین 2 سال پیش

    خیلی عالی با توضیحات کافی، فقط کاش تصاویر بیشتری هم از این زمین بهشتی ضمیمه میشد/ جزاکم الله

  2. حسین 2 سال پیش

    خیلی خوب، خداقوت
    فقط کاش تصاویر بیشتری از این زمین بهشتی ضمیمه میشد چون بسیار مشتاق زیارتش شدم

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account